TERÖRE KARŞI MÜCADELEDE BAROLARIN GÖREVLERİ
Devletin kişi güvenliği, toplumsal birlik ve toprak bütünlüğü konusunda bir tercih yapması mümkün olmadığı gibi muhataplar arasında da eşitlik ilkesi ekseninde hareket etmesi asıldır. Aksi durumda yaşam hakkı ihlallerinin görünümü terör ve iç çatışma eksenli belirmektedir. Yaşam hakkı ihlali bu durumun sadece görünür tarafıdır. Arka planda korku içinde yaşamanın etkisi ile psikolojik bunalımların yaşanması olası iken bu bunalımlar ruh sağlığının bozulmasının etkisi ile toplumun her alanında çeşitli hak ihlallerinin oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Nitekim hayatın her alanında çalışmak yerine adam kayırma yöntemleri araştıran  ve kendinden olmayana sözel hatta fiziksel şiddet ile cevap veren bir alışkanlığa sahip olan bir toplum olmaya varan görünüm mevcut zamanda herkesin rahatsızlıkta hemfikir olduğu hususlardır. Terör mağdurlarının ise yaşadıkları haksızlıklar neticesinde toplumla bağlarının zayıflaması ihtimali de bir başka yaşanacak olumsuzluktur.

Şu halde toplumda herkes için eşit fiziksel ve ruhsal güvenlik ile herhangi bir ihlal durumunda rehabilitasyon ile rehabilitasyon takibi şarttır. Aksi durumda ise insan haklarını garantileyen ve  toplumsal yaşamı düzene bağlayan hukuk kurallarından sapma ile hukuk devletinin zayıflaması  belirecek ve bu da hukuk toplumunun oluşamamasına neden olacaktır. Şu halde hak ihlalinin var olduğu her yerde zayıflayan hukuk devleti ve hukuk toplumu nedeni ile hukukçuların ödevlerinin ortaya çıkacağı açıktır. Mesleki bağımsızlıklarından ötürü ise korkusuzca hareket etme serbestisine  sahip avukatların meslek kuruluşları olan baroların yapılması gerekenler şöyledir:

Yaşanan olumsuzlukların ard arda yaşanması durumunda hukuken yapılacaklara ilişkin bildiri yayınlama ve eylem yapma hususlarının öneminin kamusal makamlar ve kamuoyu nezdinde azaldığı açıktır. Tavsiyeye dayalı değil uygulamaya yönelik acil kararların alınması ve uygulamaya konulması şarttır.

Sorumluların tespiti konusunda herhangi bir siyasete dayanmadan sadece hukukun üstünlüğüne binaen sorumluların göreve çağrılması gerekmektedir.

Sorumluların duyarsızlığı halinde şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulunulmalıdır.

Şehitler ve sivillerden oluşan terör mağdurlarının haklarının hukuki yollardan etkin savunulması için  bir komisyon kurularak ücretsiz hukuk danışmanlığı ve dava vekilliği hizmeti verilmelidir.

Toplumsal birliğin ve insan hakları bilincinin kalıcı sağlanması bireylerin yetişmesini sağlayan eğitim sisteminin niteliğine dayanmaktadır. Eğitim sistemindeki ders  ve ders kitaplarının içeriklerinin tespiti üzerine bir komisyon kurulmalı, aykırı durumlara yönelik idari başvurular yapılmalı ve idari başvuruların sonuç vermemesi durumunda ise mutlaka idari yargıya başvurulmalıdır.

Mahallelerde ve okullarda insan hakları ve toplumsal birlik temalı dersler verilmelidir. Bu derslerin içeriğinde insan hakları ve toplumsal bütünlük arasında bir tercih yapılmadan her yaş ve her sosyal gruba yönelik teorik ve uygulamalı eğitimler yer almalıdır.

Yapılacak çalışmalarda anayasa hukukçusu, ceza hukukçusu, insan hakları hukukçusu, psikiyatrist, psikolog, pedagog, sosyal hizmet uzmanı, sosyolog ve terör stratejisti oluşumlu bir komisyon aktif rol üstlenmelidir. Uzmanların elitist  yapıları yerine halka ulaşabilme özellikleri dikkate alınmalıdır.

Terör mağdurları ile ailelerine yaşanan psikolojik rahatsızlıkları onarıcı ve sonrasında hayata somut hazırlamayı sağlayan  kişiliği geliştirici hususlar ekseninde psikolojik, kişisel gelişim ve hukuk danışmanlığı desteği verilmeli ve sosyal güvenlik, iş ve eğitim olanaklarına ulaşmaları konusunda kamusal makamlar ile sivil toplum örgütleri arasında aracılık yapılarak başvurulan hususlar  takip edilmelidir.

Av. Betül ASLAN / hukukihaber.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.