ULUSLARARASI KAMU HUKUKU DANIŞMANLAR KOMİTESİ
Güray GÜÇLÜ
Tetkik Hâkimi


Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerin dışişleri bakanlıklarının hukuk danışmanlarını bir araya getiren hükümetlerarası bir danışma komitesi olan CAHDİ'nin çalışmaları, üye ülkelerin uluslararası hukuk ile ilgisi olan birçok kurum ve kuruluşu ile uluslararası hukukla bağlantılı uluslararası örgüt tarafından izlenmektedir. Yine Avrupa Konseyi'ne üye olmayan Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Belarus, İsrail, Japonya, Kanada, Meksika, Vatikan ve Yeni Zelanda gibi ülkelerce de, Komite çalışmaları gözlemci devlet sıfatıyla takip edilmektedir. Ayrıca Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD), Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Avrupa Nükleer Araştırma Teşkilatı (CERN), Kızılhaç (ICRC), Lahey Uluslararası Özel Hukuku Konferansı (HCCH) ve Interpol Teşkilatı da uluslararası ve bölgesel organizasyon gözlemcileri olarak CAHDI çalışmalarını takip etmektedirler. CAHDI Avrupa Birliği, Uluslararası Hukuk Komisyonu (ILC) ve Birleşmiş Milletler ile de ileri düzeyde işbirliği içerisindedir.

CAHDI'nin kuruluş amaçları arasında;

- Uluslararası kamu hukukunun gelişmesine katkıda bulunmak ve bu meyanda birbirlerine daha yakın ulusal bakış açılarını bir araya getirmek,

- Uluslararası kamuyu ilgilendiren önemli ve güncel konularda, görüş alışverişi yoluyla deneyim ve uygulamaları paylaşmak,

- Hukuk müşavirlerini (uzman danışmanlarını) bir araya getirerek ve onların tecrübe havuzundan istifade etmek suretiyle, uluslararası kamu hukukunun etkinliğini ve rolünü güçlendirmek yoluyla uluslararası işbirliği hususunda bir çerçeve oluşturmak,

- Kendi alanlarında uzman olan diğer uluslararası organlar tarafından yapılan işleri izlemek ve üye devletlere ortak benimsenmiş bir bakış açısı oluşturmaya yardımcı olmak, yer almaktadır.

Genel olarak CAHDI'nin;

- Uluslararası kamu hukukunu ilgilendiren her türlü konuda kendisine sorulan konuları Genel Kurulları aracılığı ile inceleyip değerlendirmede bulunmak ve görüş bildirmek,

- Üye devletlerin aralarındaki görüş alışverişlerini yürütmek ve koordine etmek,

- Bakanlar Komitesinin talebi doğrultusunda, Avrupa Konseyi tarafından kabul edilen uluslararası sözleşmelere ilişkin düşünce belirtmek ve Avrupa Konseyi organları ile uygunluk dâhilinde işbirliği yapmak,

- Uluslararası hukuku ilgilendiren temel konularda imkânları geliştirmek ve devletlerin arasındaki ilişkileri ilerletmek amacıyla Avrupa Konseyine üye olan devletlerin dışişleri bakanlarını bir araya getirerek, üye, gözlemci devlet ya da organizasyonlara görüş ve tavsiyelerde bulunmak, görev konuları arasında yer alır.

Komitenin bir diğer önemli görev de, Avrupa Konseyinin kabul etmiş olduğu uluslararası sözleşmelerin hükümlerini ve uygulanabilirliğini hukuki çerçevede inceleyip değerlendirmektir. Komite, halen yürürlükte bulunan uluslararası sözleşmelerin günümüz uygulaması perspektifinde gelecekte karşılaşılabilecek sorunlara yönelik çalışmalar yapmaktadır. Üye ülkeler imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelerde sorun olarak gördüğü ve uygulanmasında sıkıntı yaşadığı hüküm veya konuları CAHDI'ye taşıyarak danışma kararı isteyebilmektedir.

Örneğin Azerbaycan 50. Genel Kurulu'da, “Vergilendirme konusunda karşılıklı Yardımlaşma Anlaşması” kapsamında Protokolün, kendisi yönünden sadece diplomatik ilişki içerisinde olduğu ülkeler açısından geçerli olması yönündeki danışma kararı verilmesi talebinde bulunmuştur.

CAHDI, yılda iki kere (genellikle Mart ve Eylül aylarında) toplanmakta ve çalışmalarını üye Devletler ile gözlemci ülkeler ve uluslararası kuruluşların temsilcileri ve uzman danışmanları ile Genel Kurullar halinde gerçekleştirmektedir. Komite çalışmalarına katılanların ekseriyetle dışişleri bakanlıklarında görevli hukukçular ile uluslararası hukuk alanında faaliyet gösteren ve ülke ya da uluslararası kuruluşların uluslararası ilişkiler birimlerinde görev yapan hukukçulardan oluştukları göze çarpmaktadır.

İlk Genel Kurulunu 8-9 Nisan 1991 tarihinde Fransa'nın Strazburg şehrinde gerçekleştiren Komite, Nisan 2016 itibarıyla bugüne kadar toplam 51 toplantı gerçekleştirilmiştir.ULUSLARARASI HUKUK BÜLTENİ'NİN MAYIS - AĞUSTOS SAYISINDAN ALINMIŞTIR.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.