115 hakim ve savcının görev yeri değişti
Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde, yaklaşık 115 hakim ve savcının görev yeri değişti. Savcı Celal Kara görevden alındı, toplam 96 savcının görevi yerleri değişti

Emniyet ’teki tasfiyelerin bir benzeri Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda da yaşandı. 17 Aralık savcılarının dosyadan el çektirilmesinin ardından 192 savcıdan 90’ının görev yeri değişti.

Takip edilen soruşturmalar da böylelikle el değiştirmiş oldu.

Gazeteci Kamil Maman Twitter’da “Çağlayanda sadece 90 savcının görevleri değişmedi. Adliyedeki bürolar de tamamen değiştirildi” diyerek ilgili belgeleri paylaştı.

Belgelerde, Sahtecilik ve dolandırıcılık Suçları Soruşturma Bürosu ve Malvarlığına Karşı Suçlar Bürosu’nun kapatılarak Genel Soruşturma Bürosu adı altında birleştirildiği yer alıyor.

Ayrıca, Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu, Kaçakçılık Narkotik Suçlar Soruşturma Bürosu ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu da kapatılarak Kaçakçılık, Toplumsal Olaylar ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu adı altında birleştirildiği belirtildi.

>> 17 Aralık dosyası 2 savcıdan alındı


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hamdi YALÇIN 3 yıl önce

ABARTILACAK BİRŞEY YOK...
Hamdi Yalçın( hamdiyalcin1@hotmail.com)
Kardeşim, her Başsavcı yeni bir göreve atandıklarında veya görevlerine devam ederlerken her yıl veya zaman zaman yeni bir görev dağılımı yapabilirler; yeni çalışma esaslarını ve görev dağılımını belirlerler.Gerek Başsavcı vekillerine ve gerekse Savcılara yeni görev değişikleri tebliğ edilir. Herkes kendisine tebliğ edilen yeni çalışma esasları çerçevesinde görev ve çalışmalarını sürdürürler.Bunda anormal olan hiç bir şey yoktur. Bunun ne Sayın Bakanla ve ne de Adalet Bakanlığıyla doğrudan hiçbir alakası olamaz. Yani sayın Bakanın, Başsavcının yaptığı bu görev değişikliklerine müdahalesi asla söz konusu olamaz.Adliyelerde Cumhuriyet Başsavcılıklarına intikal eden veya edecek tüm soruşturma ve şikayetlerin süratli bir şekilde incelenip Mahkemelere intikalinin sağlanması, İdari ve mali işlerin yürütülmesi,kendisine bağlı cezaevleri varsa oradaki inceleme şikayet ve isteklerin incelenmesi, hükümlü ve tutukluların taleplerinin incelenmesi , infaz işlemlerinin incelenmesi ve yapılması ğibi yüzlerce işin süratli bir şekilde ve en verimli şekilde yütürülmesi için Başsavcı vekillerinin ve Savcıların zaman zaman görevlerinde iş bölümü ve iş değişiklerini Adliyelerdeki Başsavcılarımız yaparlar. Söylediğim ğibi bunun ne sayın Bakanla ne de bakanlıkla ilgisi vardır.Her kurumda zaman zaman olabilecek rutin görev değişiklikleri kurum amirlerince yapılabiliyorsa ; Cumhuriyet Başsavcılıklarında da yeni iş bölümü ve görev değişiklerinin yeni atanan Başsavcı tarafından yapılmış olması çok normal,faydalı ve yerinde bir karardır.Anormal bir durum değildir.Bu değişikler hemen hemen Ülkemizdeki tüm Cumhuriyet Başsavcılıklarında ve Başsavcıların tasarrufunda olan ve kendilerine verilen yetkilerin kullanılmasından başka bir şey değildir. Başsavcılarımız , Başsavcı vekilleri ile Savcıların görev dağılımlarını hukukun içerisinde kalarak gerçekleştirir ve çok özen gösterirler.Bu çerçevede İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı da çalışma düzeni ve görev alanını belirleyen Cumhuriyet Başsavcılığı çalışma talimatı ve İş bölümü değişikliğini ilgili Savcılara tebliğ etmiştir.
Yapılan bu iş bölümü ve değişikliğinin bir kısım medya tarafından kamuoyunda çok abartılmaya çalışılması durumunda; ükemizin güzide kurumu Adalet teşkilatı ve çalışanlarını yıpratmanın kimseye faydası olmayacaktır. Yeni görev değişikliklerinin hayırlı olmasını dilemekten başka bir alternatif de düşünülmemelidir...
h.y.

Avatar
Başlığa Dikkat 3 yıl önce

haberde hakimlerin görev yeri de değişmiş gibi sunulmasına karşın savcıların görev yeri değişmiştir.