12 Eylül'den sonra bir ilk: Baro başkanı cezaevine girecek
Tunceli’de Dersim katliamının yıldönümünde anma etkinliği düzenleyen Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan ve yedi kişiye yasadışı Maoist Komünist Parti (MKP) üyeliğinden verilen altışar yıl üçer aylık hapis cezası, Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onandı. Sanıklar arasında, Tunceli Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe de var. Yeşiltepe’ye yönelik suçlamalar arasında, 56 yıl ceza alan müvekkilleriyle ilgili açıklama yapmak, açıklamayı kaydeden polislere, “Memur Bey niye kameraya çekiyorsunuz? İnsanlar barut fıçısı gibi. Sudan sebeplerle fezleke hazırlayıp insanları suçluyorsunuz, zaten hassaslar sekiz, on dört yıl verildi lütfen geriye biraz, çekmeyin” demek, öldürülen TİKKO’cu Armenak Bakırcıyan hakkında kitap çalışması yürütmek gibi ‘eylemler’ var. İtirazları sonuçlanmadığı takdirde cezaevine girecek olan Yeşiltepe, 12 Eylül’den sonra tutuklanan İstanbul Barosu Başkanı Orhan Adli Apaydın’dan sonra, görevi başındayken tutuklanan ikinci baro başkanı olacak.

Tunceli’de, Kasım 2012’de MKP’ye yönelik operasyonda Dersim Kültür Derneği (DKD) ve Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) basıldı. DKD Başkanı Ali Mükan’ın yanısıra DHF’li Öner Yeşil, İbrahim Yolcu, Hasan Doğan Kılıç, Zafer Güven, Mustafa Aykaç ve Yıldız Ataş ile Avukat Uğur Yeşiltepe gözaltına alındı. Yeşiltepe ve Ataş dışındakiler tutuklandı.

YASAL EYLEMLER TERÖR SUÇU SAYILDI

TMK ile yetkili Malatya Savcısı İsmail Aksoy’un ‘MKP üyeliği’ savıyla hazırladığı iddianamede; Mükan ve arkadaşlarının katıldığı 15 yasal eylem ‘terör suçu’ sayıldı. Bunlar içinde; Sivas Davası’nın zamanaşımından düşürülmesi kararı verilmesi üzerine Tunceli’de 14 Mart 2012’de yapılan protesto açıklaması da yer alıyor. İddianamede 70 kişinin katıldığı eylemde, “Halkın belleği zamanaşımına uğramayacak / Sivas’ın hesabı sorulacak - Dersim halkı” yazılı pankartın açıldığı; “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı ifade ediliyor. Keza 4 Mayıs 2011 ve 2012’de yapılan Dersim Katliamı anmaları da listeye girdi. İddianamede, “Sözde Dersim Olayları” diye anılan katliamın yıldönümünde, “Tertele Dersim - 38 Hovira Nekeme” yazılı Zazaca pankartın açıldığı, “Kahrolsun faşist diktatörlük” ve ”Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı ifade ediliyor. Ayrıca 4 Temmuz 2011’de “Toplu Mezarlar Açılsın” yürüyüşü, 1 Mayıs’a ve Nevruz’a katılmak, İbrahim Kaypakkaya’yı anmak, Pembelik HES karşıtı açıklama düzenlemek, MKP’lilerin cenazelerine gitmek de ‘suçlar’ içinde...

Tunceli Belediye Başkan adayı Murat Kur ve arkadaşlarının 56 yıl ceza alması sonrası açıklaması yapmak da “terörist eylem” sayıldı. Kur ve arkadaşlarının avukatlığını yapan Uğur Yeşiltepe bu nedenle Ali Mükan’la birlikte MKP üyeliğiyle suçlanıyor. Tunceli’de 23 Mart 2012’de düzenlenen gösteride Yeşiltepe’nin polislere, “Memur Bey niye kameraya çekiyorsunuz? İnsanlar barut fıçısı gibi. Sudan sebeplerle fezleke hazırlayıp insanları suçluyorsunuz, zaten hassaslar sekiz, on dört yıl verildi lütfen geriye biraz, çekmeyin” şeklindeki sözleri de kanıt gösterildi. Yeşiltepe’nin, öldürülen TİKKO’cu Armenak Bakırcıyan hakkında kitap çalışması yürütmesi ise, “örgütsel faaliyetlerde birliktelik yönünde davranış sergilediği anlaşılmıştır” diye yorumlandı.

Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 14 Nisan’da görülen duruşmasında Savcı İsmail Aksoy, mütalaasını açıkladı. Savcı Aksoy, tüm sanıkların “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılmasını istedi. Mükan için de, Dersim Katliamı’nın yıldönümünde gerçekleştirilen eylemleri, “örgüt üyeliği” için delil saydı. Karar ise 26 Haziran’da açıklandı. Mahkeme, bütün sanıklara “örgüt üyeliği” suçundan altışar yıl üçer ay hapis cezası verdi. Tutuklu sanıkların tutukluğunun devamına hükmedildi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi de, yerel mahkemenin kararını onadı.

'CEZA MESLEKİ FAALİYETLERİME VERİLDİ'

Diğer sanıklar gibi, hakkında altı yıl üç ay hapis cezasına hükmedilen ve cezaevine girmesi beklenen Tunceli Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe, gerekli itirazları yaptıklarını ifade etti. Yeşiltepe “Bütünüyle meslek faaliyetlerinden kaynaklı ceza aldım. Eğer hukuk, adaletten, insan hak ve özgürlüklerinden arınırsa ortaya bir yasa ve kolluk devleti çıkar ki, bu da her gün hepimizi içine alır. Bugün benim, yarın bir başkasının başı derde girecek ve kimse güvende olamayacak. Ortada adil bir yargılama yok. İktidar sahiplerinin bile güvenmediği bir alana bizim güvenmemiz beklenemez. Son başvuru noktamız, Anayasa Mahkemesi ama hükümet bile ‘Buraya güvenmiyorum’ diyorsa bizim sıradan vatandaşların yapacağı ne olabilir?” dedi. (İSMAİL SAYMAZ - Radikal)TBB'den yapılan yazılı açıklama şöyle;

BİZ AŞAĞIDA İMZASI BULUNAN TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İLE BARO BAŞKANLARI;

HUKUK GÜVENLİĞİNİN KALMADIĞI BİR ORTAMDA, BİR BARO BAŞKANININ MESLEKİ FAALİYETLERİ SEBEBİYLE MAHKÛM EDİLMİŞ OLMASI VE TEMYİZ İNCELEME SÜRECİ KAYGILARIMIZI ARTIRMAKTADIR. BU DURUMU KABUL ETMİYOR VE HUKUKSUZLUĞUN GİDERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ.

Bilindiği üzere demokrasinin temeli, hukuk devleti ve hukuk güvenliğidir. Avukat, yurttaşların hak ve özgürlüklerinin korunmasının, hak ihlallerinin giderilmesinin güvencesidir. Bu anlamda avukatın kendisi hukuk güvenliği içinde olmadığı takdirde, hiçbir yurttaşın hukuk güvenliğinden söz edilemez. Bir avukatın mesleki faaliyetleri sebebiyle, soyut ve varsayıma dayalı olarak suçlanıp mahkûm edilmesi, savunmaya yönelik bir gözdağı ve baskı oluşturmaktadır.

 Bu çerçevede Tunceli Barosu Başkanı Av. Uğur Yeşiltepe’nin mesleki faaliyetleri sebebiyle, soyut ve varsayıma dayalı gerekçelerle 6 yıl 3 ay gibi ağır bir biçimde cezalandırılmış olması savunma hakkı adına bizleri büyük bir endişeye sevk etmiştir. Bu durum kabul edilemez. Bunun yanı sıra temyiz incelemesinde de, zaten yapısı ve kararları tartışmalı olan Yargıtay 9.Ceza Dairesi’nin, tam da HSYK’nın yaptığı yeni atamalar öncesinde, diğer birçok dosya gibi, alelacele bu kararı da onamış olması, kuşku ve endişelerimizi artırmaktadır. Oysa yargı hiçbir gücün veya yapının elinde olamaz ve hâkimler belirli bir mensubiyet saikiyle hareket edemezler. Böyle bir durumda hiç kimsenin hukuk güvenliğinden söz edilemez.

Bu nedenlerle, bu hukuksuzluğun giderileceğine olan inancımızla birlikte, meslektaşımız olan baro başkanımızın yanında yer aldığımızı ve sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna sunarız.

Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı
Av. Berra Besler, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı
Av. Başar Yaltı, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Yardımcısı
Av. İ. Güneş Gürseler, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri
 Av. Sabri Erdal Güngör, Türkiye Barolar Birliği Saymanı
Av. Ali Arabacı, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 Av. Eyyüp Sabri Çepik, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 Av. Gülcihan Türe, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 Av. Kürşat Karacabey, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 Av. Yurdagül Gündoğan, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 Av. İzzet Varan, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Adana Barosu Başkanı
Av. Hasan Demir, Adıyaman Barosu Başkanı
Av. Turgay Şahin, Afyonkarahisar Barosu Başkanı
Av. Ali Artuk, Ağrı Barosu Başkanı
Av. Ahmet Melik Derindere, Amasya Barosu Başkanı
Av. Hakan Canduran, Ankara Barosu Başkanı
Av. Alper Tunga Bacanlı, Antalya Barosu Başkanı
Av. Ali Uğur Çağal, Artvin Barosu Başkanı
Av. Mete Özcan, Aydın Barosu Başkanını Temsilen Başkan Yardımcısı
Av. Yaşar Meyvacı, Balıkesir Barosu Başkanı
Av. Ferhat Parlatır, Bartın Barosu Başkanı
Av. Ahmet Sevim, Batman Barosu Başkanı
Av. Halime Aynur, Bilecik Barosu Başkanı
Av. Abdullah Alakuş, Bingöl Barosu Başkanı
Av. Enis Gül, Bitlis Barosu Başkanı
Av. Ferit Atalay, Bolu Barosu Başkanı
Av. Ramazan Gedik, Burdur Barosu Başkanı
Av. Ekrem Demiröz, Bursa Barosu Başkanı
Av. Bülent Şarlan, Çanakkale Barosu Başkanı
Av. Erkan Köroğlu, Çankırı Barosu Başkanı
Av. Altan Akpınar, Çorum Barosu Başkanı
Av. Müjdat İlhan, Denizli Barosu Başkanı
Av. Tahir Elçi, Diyarbakır Barosu Başkanı
Av. Ali Dilber, Düzce Barosu Başkanı
Av. Adnan Demir, Elazığ Barosu Başkanı
Av. Cemalettin Özer, Erzincan Barosu Başkanı
Av. Talat Göğebakan, Erzurum Barosu Başkanı
Av. Rıza Öztekin, Eskişehir Barosu Başkanı
Av. Bektaş Şarklı, Gaziantep Barosu Başkanı
Av. Gültekin Uzunalioğlu, Giresun Barosu Başkanı
Av. İsmail Taştan, Gümüşhane Barosu Başkanı
Av. Muhittin Güngör, Hakkari Barosu Başkanı
Av. Ekrem Dönmez, Hatay Barosu Başkanı
Av. Özgür Kurban Gül, Iğdır Barosu Başkanı
Av. Gökmen Hakkı Gökmenoğlu, Isparta Barosu Başkanı
Av. Ümit Kocasakal, İstanbul Barosu Başkanı
Av. Aydın Özcan, İzmir Barosu Başkanı
Av. Vahit Bağcı, Kahramanmaraş Barosu Başkanı
Av. Rıdvan Erdoğan, Karabük Barosu Başkanı
Av. İbrahim Baştimar, Kars-Ardahan Barosu Başkanı
Av. Fevzi Konaç, Kayseri Barosu Başkanı
Av. Ayhan Yılmaz, Kırıkkale Barosu Başkanı
Av. Harun Saygılı, Kırklareli Barosu Başkanı
Av. Mehtap Karaburçak Tuzcu, Kırşehir Barosu Başkanı
Av. Hayri Muammer Fazlıağaoğlu, Kilis Barosu Başkanı
Av. Fevzi Kayacan, Konya Barosu Başkanı
Av. Ahmet Atam, Kütahya Barosu Başkanı
Av. Enver Han, Malatya Barosu Başkanı
Av. Zeynel Balkız, Manisa Barosu Başkanı
Av. Azat Yıldırım, Mardin Barosu Başkanı
Av. Alpay Antmen, Mersin Barosu Başkanı
Av. Cumhur Uzun, Muğla Barosu Başkanı
Av. Feridun Taş, Muş Barosu Başkanı
Av. İlhan Kurt, Ordu Barosu Başkanı
Av. Dilem Aksoy, Osmaniye Barosu Başkanı
Av. Zafer Kazan, Sakarya Barosu Başkanı
Av. Kerami Gürbüz, Samsun Barosu Başkanı
Av. Mehmet Cemal Acar, Siirt Barosu Başkanı
Av. Hicran Kandemir, Sinop Barosu Başkanı
Av. Muharrem Eliş, Sivas Barosu Başkanı
Av. Hikmet Delebe, Şanlıurfa Barosu Başkanı
Av. Nuşirevan Elçi, Şırnak Barosu Başkanı
Av. Huriye Altay Erol, Tekirdağ Barosu Başkanı
Av. Faruk Bostancı, Tokat Barosu Başkanı
Av. Orhan Öngöz, Trabzon Barosu Başkanı
Av. Baki Kantar, Uşak Barosu Başkanı
Av. Murat Timur, Van Barosu Başkanı
Av. Hakan Gergeroğlu, Yalova Barosu Başkanı

Hukuki Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.