2071 hakim ve savcının görev yeri değişti
HSYK'nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, 2013 yılı adli ve idari yargı ana kararnamelerine ilişkin çalışmaların bugün itibarıyla sonuçlandırılarak karar altına alındığı belirtildi.

2013 yılı adli ve idari yargı ana kararnamelerinin, hakim ve savcıların eşlerinin atamaları ve çocuklarının öğrenim durumlarını planlayabilmeleri amacıyla kararname takvimine uygun olarak ilan edilen tarihten altı gün daha erken duyurulduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Kararname çalışmaları sırasında, bu yıl ilk defa atama başvurularının gelmesinin ardından Yönetmelik ve Prensip Kararları'nda öngörülen süreler nedeniyle kararname kapsamına girenler kısa mesaj ve elektronik posta yoluyla bilgilendirilmiş, ardından kararname çalışmaları ve görüşmeleri belli bir aşamaya geldikten sonra, sürecin daha öngörülebilir olmasını sağlamak, meslektaşlarımızın taleplerini ve mazeretlerini karşılamak amacıyla kararname kapsamına girenlerle talepte bulunup da kararname kapsamına dahil edilemeyenlere durumları bildirilmiş ve varsa bu hususa ilişkin ek talepleri istenmiş, bu talepler ayrıca Dairemiz tarafından değerlendirilmiştir.
Kararname sonrası adli yargıda boş kalan kadrolara 3 Mayıs 2013 tarihinde, idari yargıda boş kalan kadrolara ise temmuz ayında çekilecek kura kararnameleriyle atamalar yapılacaktır.
Kurulumuzun resmi internet sitesinde 25 Ocak 2013'te yapılan duyuruda da belirtildiği gibi, kararnameye ilişkin tebligatlar 14 Haziran 2013'ten itibaren, belirlenecek takvim çerçevesinde iki grup halinde gönderilecek olup, ilk grupta yer alanların 17 Haziran 2013'te, ikinci grupta yer alanların ise 4 Temmuz 2013'te görev yerlerinden ayrılmaları sağlanacaktır."

Açıklamada, kararnameye ilişkin yeniden inceleme talebi olanların, tebligat yapılmasını beklemeden 10 Mayıs 2013'e kadar dilekçelerini HSYK'ya göndermeleri istendi.

Görev değişiklikleri

2013 adli yargı ana kararnamesine göre, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Fethi Şimşek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak ise Manisa Cumhuriyet Başsavcılığına getirildi.
Kararname kapsamında, Ankara Hakimi Tayyar Köksal, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, İstanbul Hakimi Hasan Hüseyin Özefe, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, İstanbul Hakimi Mustafa Yalçın, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, İstanbul Hakimi Hadi Çağdır, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, Kütahya Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Çınar, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığına atandı.

Kararnameye göre görev yeri değişen bazı isimler şöyle:
"İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Recai Akgün, Bakırköy Hakimliğine, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün, Düzce Hakimliğine, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına, Hakkari Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Kaya, Van Cumhuriyet Başsavcılığına, Van Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri Güler, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığına, Gaziantep Cumhuriyet Savcısı Mustafa Tarsuslu, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına, Diyarbakır Hakimi Mustafa Akgül, Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, Boğazlıyan Cumhuriyet Başsavcısı Murat Özcan, Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığına, Elmalı Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığına, Van Hakimi Serdar Gürler, Van Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, Bayburt Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İsa Çelik, Silivri Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına."

İdari yargı kararnamesine göre ise arasında İzmir Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine getirilen Erzurum Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mürteza Güler, İzmir İdare Mahkemesi Başkanlığına getirilen Gaziantep İdare Mahkemesi Başkanı Eğemen Devrim Durmuş ve Kayseri Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığına getirilen Samsun İdare Mahkemesi Başkanı Cevdet Erkan'ın da bulunduğu 148 idari hakim ve savcının görev yerleri değişti.

İbrahim Ethem Kuriş kimdir?

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanan İbrahim Ethem Kuriş kadına karşı şiddet ve cinayetleri önlemek ve acil tedbir alınması amacı ile Türkiye’de ilk kez “özel büro” kurduran isimdi.

HSYK'nın son atamalarıyla Antalya'ya atanan  Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş Türkiye’de son yıllarda giderek artan kadına yönelik şiddet ve cinayetlere yönelik çabasıyla dikkat çeken bir isimdi. Kuriş, bu suçlara bakan bir özel büronun faaliyete geçirilmesi için talimat verdi. Bunun ardından Ankara Adliyesi Müracaat ve Suçüstü Savcılığı’nda. özel büroda görev yapacak iki savcı için odalar hazırlandı. Sadece kadına yönelik şiddet ve saldırıları önlemek amacı ile oluşturulan birim için Cumhuriyet Savcıları Metin Serhantaş ve Emine Avcıoğlu görevlendirildi. Böyle bir uygulamanın Türkiye’de bir ilk olduğu belirtildi. (Akşam)


HÂKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU
BİRİNCİ DAİRE BAŞKANLIĞI

2013 YILI ADLİ VE İDARİ YARGI
ANA KARARNAMELERİNE İLİŞKİN DUYURU


Dairemizin 24 Ocak 2013 tarih ve 126/127 sayılı Kararlarında belirtilen prensipler çerçevesinde 2013 yılı adli ve idari yargı ana kararnamelerine ilişkin çalışmalar, 30 Nisan 2013 tarihi itibarıyla sonuçlandırılarak karar altına alınmış ve internet sitemizde yayımlanmıştır.

 2013 yılı adli ve idari yargı ana kararnameleri, meslektaşlarımızın eşlerinin atamaları ve çocuklarının öğrenim durumlarını planlayabilmeleri amacıyla, kararname takvimine uygun olarak ilan edilen tarihten altı gün daha erken açıklanmıştır.

 Kararname çalışmaları sırasında, bu yıl ilk defa atama başvurularının gelmesinin ardından Yönetmelik ve Prensip Kararlarında öngörülen süreler nedeniyle kararname kapsamına girenler kısa mesaj ve elektronik posta yoluyla bilgilendirilmiş, ardından kararname çalışmaları ve görüşmeleri belli bir aşamaya geldikten sonra, sürecin daha öngörülebilir olmasını sağlamak, meslektaşlarımızın taleplerini ve mazeretlerini karşılamak amacıyla kararname kapsamına girenler ile talepte bulunup da kararname kapsamına dahil edilemeyenlere durumları bildirilmiş ve varsa bu hususa ilişkin ek talepleri istenmiş, bu talepler ayrıca Dairemiz tarafından değerlendirilmiştir.

Kararname sonrası adli yargıda boş kalan kadrolara 3 Mayıs 2013 tarihinde, idari yargıda boş kalan kadrolara ise Temmuz ayında çekilecek kur’a kararnameleri ile atamalar yapılacaktır.

Kurulumuzun resmi internet sitesinde 25 Ocak 2013 tarihinde yapılan duyuruda da belirtildiği gibi, kararnameye ilişkin tebligatlar 14 Haziran 2013 tarihinden itibaren, belirlenecek takvim çerçevesinde iki grup halinde gönderilecek olup, ilk grupta yer alanların 17 Haziran 2013 tarihinde, ikinci grupta yer alanların ise 4 Temmuz 2013 tarihinde görev yerlerinden ayrılmaları sağlanacaktır. Buna ilişkin ayrıntılı bilgi meslektaşlarımıza ayrıca duyurulacaktır.

Kararnameye ilişkin yeniden inceleme talebi olanların, durumlarının bir an önce kesinleştirilmesini sağlamak amacıyla, tebligat yapılmasını beklemeksizin 10 Mayıs 2013 tarihine kadar dilekçelerini Kurulumuza göndermeleri gerekmektedir.

 Ataması yapılan meslektaşlarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, kararnamelerin tüm yargı teşkilatına, ülkemize ve ailelerine hayırlı olmasını temenni ederiz.

EKLER :

1-
2013 Adli Yargı Kararname Listesi
2- 2013 İdari Yargı Kararname Listesi


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.