271 hakim ve savcının görev yeri değişti
Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının ardından HSYK tarafından bu mahkemelerde görev yapan hakim ve savcıların görev yerleri değiştirildi. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararnamesi ile Ergenekon Davası’ndaki heyete 25 Temmuz 2011 tarihinden itibaren başkanlık yapan Hasan Hüseyin Özese, Sakarya Hâkimliği’ne atandı. Yine Ergenekon Davası’na bakan üye hakimlerden Sedat Sami Haşıloğlu Trabzon Hâkimliği’ne, diğer üye hakimlerden Hüsnü Çalmuk ise Kocaeli Hâkimliği atandı. Ergenekon Davası’nda görev alan diğer 3 üye hakimlerden Fatih Mehmet Uslu, Ercan Fırat ve Nihat Topal’ın da görev yerleri değiştirildi.

 Kararnameye göre, Fatih Mehmet Uslu Kütahya Hâkimliği’ne, Ercan Fırat Zonguldak Hâkimliği’ne, Nihat Topal ise Kayseri Hâkimliği’ne atandı.

17 Aralık savcısı Afyon’a yollandı
17 Aralık soruşturmasına bakan ancak daha sonra soruşturmadan alınan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Celal Kara, Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığı’na getirildi. Afyonkarahisar’a atanan bir diğer savcı ise medya tarafından dinleme skandalı iddiasıyla deşifre edilen Tevhid ve Selam terör örgütü soruşturmasını yürüten savcı Adem Özcan oldu. Odatv ve Şike Davası’nın görüldüğü İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci ise Bakırköy Hakimliği’ne atandı. Balyoz Davası’na bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Ali Efendi Peksak ise Kocaeli Hâkimliği atandı. {İSTANBUL/RADİKAL}

HÂKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU
BİRİNCİ DAİRESİ

22/03/2014 TARİHLİ KARARNAMEYE İLİŞKİN DUYURU

6526 Sayılı Kanunun 1 inci maddesi ile 3713 sayılı Kanuna eklenen Geçici 14 üncü maddesindeki  “Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, 2/7/2012 tarihli ve 6352 sayılı Kanunun geçici 2 nci maddesi uyarınca görevlerine devam eden ağır ceza mahkemeleri ile bu Kanunla yürürlükten kaldırılan Terörle Mücadele Kanununun 10 uncu maddesi uyarınca görevlendirilen ağır ceza mahkemeleri kaldırılmıştır. Kaldırılan bu ağır ceza mahkemelerinde görev yapan başkan ve üyeler ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçların soruşturmasında görevlendirilen hâkim ve Cumhuriyet savcıları, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca, beşinci fıkra uyarınca devirlerin tamamlanmasından itibaren on gün içinde müktesepleri dikkate alınarak uygun görülecek bir göreve atanırlar…” hükmü gereğince anılan Kanun kapsamında kalan hâkim ve Cumhuriyet savcıları ile talep, mazeret ve hizmet gerekleri dikkate alınarak kapsama alınan hâkim ve Cumhuriyet savcıları hakkında Dairemiz tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ekteki kararname hazırlanmıştır.

Ataması yapılan meslektaşlarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, kararnamenin tüm yargı teşkilatına, ülkemize ve ailelerine hayırlı olmasını temenni ederiz.

EK: 22/03/2014 tarihli ve 607 sayılı Adli Yargı Kararnamesi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.