808 bin dosya 2017'ye devredildi
Yargıtay'da ceza ve hukuk daireleriyle genel kurullar, geçen yıl 705 binin üzerinde dosyayı karara bağlarken, yeni gelen dosyalarla birlikte yaklaşık 808 bin dosya bu yıla devretti.

Yargıtay Başkanlar Kurulunun dairelerin çalışmaları ve iş bölümüne ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, hukuk dairelerinde 2015'ten devreden 265 bin 175 dosyaya, geçen yıl 513 bin 893 dosya daha eklendi. Hukuk dairelerince 354 bin 644 dosya karara bağlandı. Bu yıla devreden dosya sayısı ise 424 bin 376 oldu.

Ceza dairelerinde ise 2015'ten 386 bin 213 dosya devrederken, geçen yıl 288 bin 341 dosya daha geldi. Ceza dairelerinde 294 bin 551 dosya sonuçlandırılırken, 379 bin 968 dosya bu yıla kaldı.

Hukuk ve ceza genel kurullarında 2015'ten kalan 5 bin 335 dosyaya geçen yıl 54 bin 195 dosya eklendi. Kurullar bu dosyalardan 55 bin 890'ını karara bağlarken, 3 bin 640 dosya bu yıla devretti.

Ceza ve hukuk daireleriyle genel kurullar, toplamda 705 bin 85 dosyayı sonuçlandırdı, yeni gelen dosyalarla 807 bin 984 dosya bu yıla kaldı.

Dairelerin yeni iş bölümü

Dairelerin iş bölümü de yeniden düzenlenirken, bu kapsamda, 1. Hukuk Dairesi gayrimenkul mülkiyeti ve tapu sicili, 2. Hukuk Dairesi aile hukuku, 3. Hukuk Dairesi sebepsiz zenginleşme, abonelik sözleşmeleri, adi ortaklık, nafaka ve tazminatlara ilişkin aile hukuku, 4. Hukuk Dairesi haksız fiil tazminatı, 5. Hukuk Dairesi kamulaştırma, devlet tarafından mülkiyet hakkının ihlalinden kaynaklanan tazminat, 8. Hukuk Dairesi zilyetlik hukuku, miras hukuku, icra ve iflas hukuku, 9. Hukuk Dairesi iş hukuku, 10. Hukuk Dairesi sosyal güvenlik, 11. Hukuk Dairesi ticaret ve sigorta konularına bakacak.

12. Hukuk Dairesi icra ve iflas, 13. Hukuk Dairesi sözleşme ve tüketici hukuku, 14. Hukuk Dairesi şahsi haklar, sınırlı ayni haklar, kamu orta malları, gayrimenkul mülkiyetinin sınırları, ortaklığın giderilmesi ve miras, 15. Hukuk Dairesi eser sözleşmeleri, 16. Hukuk Dairesi kadastro, 17. Hukuk Dairesi trafik kazalarından kaynaklanan tazminat, sigorta, 19. Hukuk Dairesi ticaret ve bankalar hukuku, 20. Hukuk Dairesi orman hukuku, hakimin reddi, 21. Hukuk Dairesi sosyal güvenlik, 22. Hukuk Dairesi iş hukuku, 23. Hukuk Dairesi ticaret, kooperatifler hukukuna ilişkin konularda görevli olacak.

Ceza dairelerinde ise 1. Ceza Dairesi cinayet, 2. Ceza Dairesi hırsızlık, 3. Ceza Dairesi kasten yaralama, 4. Ceza Dairesi tehdit, şantaj, cebir, 5. Ceza Dairesi rüşvet, zimmet, etkin pişmanlık, 6. Ceza Dairesi yağma, 7. Ceza Dairesi kaçakçılık ve banka zimmeti, 8. Ceza Dairesi işkence, sahtecilik, 9. Ceza Dairesi uyuşturucu, 10. Ceza Dairesi uyuşturucu ticareti, sağlık için tehlikeli madde temini, 11. Ceza Dairesi resmi belgede sahtecilik, 12. Ceza Dairesi taksirle öldürme, haberleşmenin ve özel hayatın gizliliğini ihlal, 13. Ceza Dairesi hırsızlık suçlarına ilişkin dosyaları görüşecek.

14. Ceza Dairesi cinsel saldırı, çocuğun kaçırılması, 15. Ceza Dairesi dolandırıcılık, 16. Ceza Dairesi örgüt, terör, casusluk, devletin birliği ve ülke bütünlüğüne karşı suçlar, 17. Ceza Dairesi hırsızlık, kaybolmuş veya hata sonucu ele geçmiş eşya üzerinde tasarruf, 18. Ceza Dairesi insan ticareti, fuhuş, 19. Ceza Dairesi istisnalar hariç özel ceza kanunlarından veya Kabahatler Kanunu'ndan doğan ve başka dairelerin görev alanına girmeyen suçlar, 20. Ceza Dairesi uyuşturucu kullanma, 21. Ceza Dairesi resmi belgede sahtecilikle ilgili dosyaları değerlendirecek
Yargıtay Büyük Genel Kurulunun 20/01/2017 Tarihli ve 2017/1 Sayılı Kararı için TIKLAYINIZ 

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
enderhan 2 yıl önce

üç dört ayda gelen dosyalar bir yıla yaklaştığı halde arşivde görünüyor . yargımızın hali içer acısı gerçekten.

Avatar
İsmail 12 ay önce

Lut fen şu doyakara bakan yok u 3 yil oldu halen arsif te lutfen cok maduruz biran evel cikarin 9.hukuk dairesi bakin sunlara lutfen

Avatar
Şaban 11 ay önce

Benimde yaklaşık bi sene oldu Yargıtay’da dosyam ne olur ne zaman sonuçlanır temyız için gitmisti

Avatar
HASAN 10 ay önce

Hic bir dava ilerlemiyor. 4 yildir perisan olduk. Zaman asimi 8 sene. İlla beklicezmi yani. Yaziklar olsun

Avatar
TC VATANDAŞI 2 yıl önce

meslekten ihraç edilen hakim savcı ismi geçen dosyalar için iyi inceleme gerekli geç olsun, doğru olsun ülkede jet hızıyla kararlar verip doğrumu yanlışmı kararı belli olmayan ve bununla övünen hukukçular var ama insanların yuvalarını dağıtıyor böyle kişiler .....

Avatar
Magdur 11 ay önce

3yildir arsivde bekleyen dosyam var.yaslandim beklemekten 2.hukuk dairesi cikarin artik arsivden

Misafir Avatar
KAYSERI MADUR 6 ay önce @Magdur

MERHABALAR KARDEŞ BENİMDE 2.HUKUK'DA DOSYAM VAR BENDE BEKLİYORUM: DAHA ÇOOOOK BEKLERİZ BİZ.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Gurol 10 ay önce

Boyle adeletmi olur bekle bekle nereye kadar

Avatar
Göksun çırak 12 ay önce

Tehlike