Aracım aranmak istendi, onur kırıcı beyanlara maruz kaldım, serbest bırakmadılar!
İşte Baro Başkanının o ifadeleri:

AYRILMAMA İZİN VERİLMEDİ

“Mardin Baro Başkanı olduğumu ispatlayan avukatlık kimliğimi ibraz etmeme rağmen, ‘Cumhuriyet Savcısının talimatı var’ denilerek ısrarla aracım aranmak istenmiştir. Mesainin dolmasına çok az bir zaman kalmasına rağmen, mesleki işlerimi yürütmem için arabamı ve kimliğimi bırakmak şartı ile dahi ayrılmama izin verilmemiştir. 

SAVCI GELECEK DEDİLER GELEN OLMADI
 
Daha sonra aracım polis refakati ile Midyat Emniyet Müdürlüğü’nün önüne çektirildi. Yaklaşık 40 dakika bekletildikten sonra Midyat Emniyet Müdürlüğü önünde bu defa Cumhuriyet Savcısının gelmeyeceğini, aracımın aranmayacağı ifade edildi. GBT sorgusu ve aracının sorgusu yapıldıktan sonra, ‘gidebilirsiniz’ denildi.

Onur kırıcı beyanlarına muhatap kaldıktan sonra, ‘Cumhuriyet Savcısı gelmeyecek, aracınızı aramayacağız’ demeleri, keyfiliktir ve en hafif tanımıyla zorbalıktır. Zorlu süreç hiçbir zaman, hiç birimizi hukuku yoldan saptırmamalıdır. Bizim hukuk devleti olup olmadığımız, tam da şimdi bu zor şartlarda ortaya çıkacaktır.”



Konuyla ilgili Mardin Barosunun açıklaması şöyle:


Yine 25.04.2016 tarihinde saat 16:25 sıralarında mesleki işleri için özel aracı ile Midyat’a gitmekte olan Baro Başkanımız Av. Çelebi ARAZ, Midyat’ın girişinde emniyet ve jandarma tarafından oluşturulan uygulama noktasında durdurulmuş ve aracı aranmak istenmiştir. Baro Başkanımızın, kendisinin avukat ve Mardin Baro Başkanı olduğunu ispatlayan avukatlık kimliğini ibraz etmesine rağmen, Baro Başkanımızın aracı Cumhuriyet Savcısının talimatı var denilerek ısrarla aranmak istenmiş ve mesainin dolmasına çok az bir zaman kalmasına rağmen

Baro Başkanımızın mesleki işlerini yürütmesi için arabayı ve kimliğini uygulama noktasında bırakması şartı ile dahi ayrılmasına izin verilmemiş ve Baro Başkanımız alıkonulmuştur. Akabinde Baro Başkanımızın avukatlık kimliğine el konulduğu halde Baro Başkanımız ve aracı polis zoru ve refakati ile Midyat Emniyet Müdürlüğünün önüne çektirilmiştir. Burada da Baro Başkanımızın mesleki işlerini ifa etmek için arabasını ve kimliğini bırakarak ayrılmasına izin verilmemiştir. Midyat Emniyet Müdürlüğü önünde bu defa Baro Başkanımıza aracın aranmayacağı ifade edilmiş ve Baro Başkanımızın GBT sorgusu ve aracının sorgusu yapılmış ve gidebileceği söylenmiştir. Güvenlik Güçleri, tüm eylemlerin Midyat Nöbetçi Cumhuriyet Savcısının talimatı doğrultusunda yapıldığını ifade etmiş, Baro Başkanımız olaya ilişkin bir tutanak talep etmiş olmasına rağmen, kendisine tutanak verilmeyeceği ifade edilmiştir. Baro Başkanımıza uygulanan hukuksuz ve çirkin eylem, yasalara ve protokol adabına uymadığı gibi, açıkça fiili bir gözaltı işlemidir.

Baro Başkanımız, olayla ilgili olarak aynı gün saat:17.30 sularında Midyat Adliyesine giderek ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunmuştur.
Ceza Muhakemesi Kanunu ve Avukatlık Kanunu gereğince; avukatların büroları, evleri, arabalarında arama işlemi ancak Mahkeme Kararı ile ve Cumhuriyet Savcısının denetiminde ve Baro Başkanının hazır olması ile yapılabilir. 

Devlet, her türlü suç ve suçlu ile mücadele ederken aynı zamanda bu mücadele etme yetkisini de kendisine tanıyan, kendi anayasasına, kanunlarına ve uluslararası hukuk kurallarına sıkı bir şekilde uymak zorundadır. Hiçbir zorlu süreç devleti hukuk yolundan saptırmamalıdır.

Aksi takdirde devletin, mücadele ettiği kişilerden bir farkı kalmayacağı gibi, yürüttüğü mücadelenin de meşruiyetinin sorgulanmasına da sebebiyet verecektir. 

Meslektaşlarımıza, Baro Başkanımıza ve mesleğimize karşı yapılmış olan bu hukuksuz eylem ve son zamanlarda avukatlık mesleğine karşı yapılmış olan diğer tüm hukuksuz eylemler; suç olmasının yanında, bir hukuk devleti için kabul edilemez ve utanç vericidir.

Mardin Barosu olarak meslektaşlarımıza ve Baro Başkanımıza karşı gerçekleştirilen bu hukuksuz eylemleri lanetliyor ve kınıyoruz.

Bu eylemlerle ile ilgili olarak Mardin Barosu, Baro Başkanımız ve bürosuna girilen meslektaşlarımız adına ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacak olup, her türlü kurum ve mercii önünde konu Baro Başkanlığımız ve meslektaşlarımız tarafından sonuna kadar takip edilecektir.

Beklentimiz ilgili merciler tarafından, bu hukuksuz eylemleri gerçekleştiren ilgililer hakkında derhal soruşturma başlatılması ve kamuoyunu ve baromuzu tatmin edecek bir açıklama yapılmasıdır.
Kamuoyuna Saygı ile Duyurulur.

Mardin Barosu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Korel okay 2 yıl önce

Direnin UMUDUMUZ barolar bunlar eskiya