Avukat Olmak İçin Artık Sınav Şart
Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Staj Yönetmeliği'ndeki değişikliğe göre; avukat adaylarının avukatlık stajına başlayabilmeleri için yazılı olarak yapılan staja kabul değerlendirmesinde başarılı olmaları gerekecek.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ TARAFINDAN İMZALANACAK

Buna göre, Staja kabul değerlendirmesi, Türkiye Barolar Birliği ile imzalanacak protokole göre; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına veya yükseköğretim kurumları arasından belirlenecek bir kuruluşa yaptırılacak.

HUKUK ALAN BİLGİSİ SORULARI

Staja kabul değerlendirme sınavı, Türkçe, mantıksal akıl yürütme ve genel kültür konuları ile anayasa hukuku, medenî hukuk, borçlar hukuku, hukuk yargılaması usulü, ticaret hukuku, icra ve iflâs hukuku, ceza hukuku, ceza yargılaması usulü, idare hukuku ve idari yargılama usulü, hukuk felsefesi, hukuk sosyolojisi ve vergi hukuku konularını kapsayan alan bilgisi sorularından yapılacak.

70 PUAN ALANLAR AVUKATLIĞA ADIM ATACAK

Staja kabul değerlendirmesinde Türkçe, mantıksal akıl yürütme ve genel kültür soruları otuz, alan bilgisi soruları yetmiş puan ağırlığında olacak. Staja kabul değerlendirmesinde 100 üzerinden en az 70 puan alanlar başarılı sayılacak. Staja kabul değerlendirmesinde başarılı olanlara “başarı belgesi” verilecek ve bu belgenin geçerlilik süresi 2 yıl olacak. Avukat adayları için, staja kabul değerlendirmeleri, yılda en az 3 kez yapılacak. Aralık 2014’e kadar staja başvuranlar ile staj yapmakta olanlara sınav şartı uygulanmayacak.


17 Haziran 2014  SALI

Resmî Gazete

Sayı : 29033

YÖNETMELİK

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığından:

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ AVUKATLIK STAJ YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 19/12/2001 tarihli ve 24615 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Staj Yönetmeliğinin 3 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 3 Bu Yönetmelik, 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 1 inci, 110 uncu ve 182 nci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

MADDE 2 Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin ikinci  fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“ğ) Türkiye Barolar Birliğince yaptırılan staja kabul değerlendirmesi başarı belgesi.

MADDE 3 Aynı Yönetmeliğe 4 üncü  maddeden sonra gelmek üzere başlığı ile birlikte aşağıdaki madde eklenmiştir.

Staja kabul değerlendirmesi

MADDE 4/A Avukatlık stajına başlamak için yazılı olarak yapılan staja kabul  değerlendirmesinde başarılı olmak gerekir.

Staja kabul değerlendirmesi, Türkiye Barolar Birliği ile imzalanacak protokole göre Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına veya yükseköğretim kurumları arasından belirlenecek bir kuruluşa yaptırılır.

Staja kabul değerlendirmesi; Türkçe, mantıksal akıl yürütme ve genel kültür konuları ile anayasa hukuku, medenî hukuk, borçlar hukuku, hukuk yargılaması usulü, ticaret hukuku, icra ve iflâs hukuku, ceza hukuku, ceza yargılaması usulü, idare hukuku ve idari yargılama usulü, hukuk felsefesi, hukuk sosyolojisi ve vergi hukuku konularını kapsayan alan bilgisi sorularından yapılır.

Staja kabul  değerlendirmesinde Türkçe, mantıksal akıl yürütme ve genel kültür soruları otuz, alan bilgisi soruları yetmiş puan ağırlığında olacak şekilde düzenlenir.

Staja kabul değerlendirmesinde yüz üzerinden en az yetmiş puan alanlar başarılı sayılır. Staja kabul değerlendirmesinde başarılı olanlara  başarı belgesi verilir. Bu belgenin geçerlilik süresi iki yıldır.

Staja kabul değerlendirmeleri, yılda en az  üç kez yapılır.

Değerlendirmelerin yeri, tarihi ve saati ile başvuruların nasıl yapılacağına ilişkin  duyuru, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanarak internet sayfasında yayımlanır.

MADDE 4 Aynı Yönetmeliğe 29 uncu maddenin birinci fıkrasında yer alan kanaat uyandırmış” ibaresinden sonra gelmek üzere  ve Türkiye Barolar Birliği tarafından yazılı olarak yaptırılan staj yeterlilik değerlendirmesinde başarılı” ibaresi ve aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

Staj yeterlilik değerlendirmesi, Türkiye Barolar Birliği ile imzalanacak protokole göre Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına veya yükseköğretim kurumları arasından belirlenecek bir kuruluşa yaptırılır.

Staj yeterlilik değerlendirmesi; otuz puanı mantıksal akıl yürütme,  yetmiş puanı avukatlık hukuku ve meslek kurallarına ilişkin sorulardan oluşmak üzere toplam yüz puan üzerinden yapılır. Stajyer,  stajının dokuzuncu ayından itibaren yeterlilik değerlendirmesine girebilir. Barolar, avukatlık hukuku ve meslek kurallarına ilişkin eğitimlerini stajın dokuzuncu ayına kadar tamamlanacak şekilde planlar.

Staj yeterlilik değerlendirmesinden yüz üzerinden en az yetmiş puan alanlar başarılı sayılır.

Staj yeterlilik değerlendirmeleri, yılda üç kez yapılır.

Değerlendirmelerin yeri, tarihi ve saati ile başvuruların nasıl yapılacağına ilişkin  duyuru, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanarak internet sayfasında yayımlanır.

MADDE 5 Aynı Yönetmeliğin 30 uncu maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan Baro Yönetim Kurulu, ibaresinden sonra gelmek üzere Türkiye Barolar Birliğince yaptırılan staj yeterlilik değerlendirmesinde başarılı olan ve ibaresi eklenmiştir.

Geçiş hükmü

GEÇİCİ MADDE 1 Bu Yönetmelik hükümleri,  yürürlük tarihinden itibaren altı ay içinde (altıncı ayın son günü dahil) staja başvuranlar ile staj yapmakta olanlar hakkında uygulanmaz.

MADDE 6 Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 7 Bu Yönetmelik hükümlerini Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu yürütür.

 

 

Hukuki Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
maliyeci 4 yıl önce

eskiden hukuk mezunları hakim savcı bile olmak istemeyip avukat olurlardı.oysa günümüzde avukatlık mesleğinin içine edildi maalesef.bu kadar hukuk fakültesi açmanın asla mantıklı bir açıklaması olamaz.artık barolar birliği üzerine düşeni yapıp bu gereksiz hukuk fakültelerini kapattırmalı.millet avukatlar aç diye dalga geçiyor kahve köşelerinde.yazık bu gelinen duruma

Avatar
meliha 4 yıl önce

olması gereken düzenleme, geç de olsa yasalaştı.

Avatar
t 4 yıl önce

kimleri kapsayacak konusu önemli

Avatar
güneş 4 yıl önce

bir kere çalış sonra yat sistemi.. staj bittikten sonra ne olacak.. meslek kurallarını bilmeyen saygısızlıkta sınır tanımayan karbon kağıdı ile çoğaltılmış avukatcıkları ne yapacağız... belli ki baroların staj eğitimi işe yaramıyor.. barolar birliği bir sınavda staj sonrasına koymalı..

Avatar
ss 4 yıl önce

geçici madde 1 – bu yönetmelik hükümleri, yürürlük tarihinden itibaren altı ay içinde (altıncı ayın son günü dahil) staja başvuranlar ile staj yapmakta olanlar hakkında uygulanmaz.

Avatar
hukuk 3.sinif 4 yıl önce

Kazanilmis hakkimiz ihlal ediliyor. Insallah avukatlik kanunu taslagi yasalasir da sinavi adalet bakanligi yapar.ordaki gecici madde ile mevcut okuyanlar muaf tutuluyor.barolar birliği adil davranmiyor.sirf su an avukatlik yapanlarin kaygisi dahilinde hareket ediyor.temennim en kisa zamanda kanunun yasalasmasi.

Avatar
tey tey 4 yıl önce

'Hukuk 3. Sinif' ismi ile yazan kisiye ithafen: belirttiginizin aksine bir kazanılmış hakkiniz yok. 'Beklenen' hakkınız var ve boyke bir duzenleme hukuk devleti ilkesine aykiri değildir. Siz ruhsat aldiktan sonra kazanılmış hakkiniz olur. Ogrencikerin böyle bir hakki yok. 2001'de aynisi yapildi 4 yil sonrasi için. Yirurluge giremeden kaldırdılar 2005'te. Turkiye 9 yılını kaybetti. Meslegi ayaklar altina alan avukatlari onlemede gec bile kalindi. Hayatinda ilk defa 'Hukuk' neymiş bi calissinlar bu vesile ile. Bu sinav cozum mü. Bence hayir. Ama bu sınavı bile veremeyecekler var. Onlar da olmasinlar bi zahmet. Avrupada avukst deyince herkes bi durur. Bizde zerre sayginligi yok. Sahtekar- hirsiz duzleminde. Bu sinava en cok emegi ile bir yerlere geken öğrenciler sahip çıkmalı.

Avatar
son sınıf 4 yıl önce

Hangi kazanılmış haktan bahsediyorsun sen arkadaşım? Hukuk Fakültesine girme ve okuma hakkından başka kazandığın hiçbir hakkın olmadığını 3. Sınıfa gelmiş biri olarak bilmen gerekirdi. . .