AVUKAT UMUT KILIÇ DERHAL SERBEST BIRAKILMALI
Adalet ve Hukuk Derneği'nden yapılan yazılı açıklama şöyle;
 
Anayasamıza göre, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi” (AİHS) düzenlemeleri, Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) arasında bir çelişki olduğunda AİHS hükümlerinin uygulanması gerektiğini hem yargı hem de yürütme organlarına emretmektedir (Anayasa m. 90/5).
 
AİHM siyasetçilerin ve kamuoyuna mal olmuş kişilerin, normal insanlardan çok daha ağır şekillerde eleştirilebileceğini ve bu beyanların ifade ve eleştiri hürriyeti içerisinde ele alınmasının şart olduğunu, bundan dolayı da kimseye cezai ya da hukuki yaptırım uygulanamayacağını kararlarında belirtmiştir.
 
Kamuoyuna mal olmuş kişilerin görevlileriyle ilgili haber, paylaşım ve yorumlarda vazifelerini layıkıyla yerine getirebilmeleri için gerekli olan kamu güveni ancak kamuoyunun ve bireylerin eleştiri haklarının en geniş anlamda korunmasıyla sağlanabilir.
 
Ceza muhakemesi hukuku açısından meslektaşımız ile ilgili verilmiş karar baştan sona yanlış ve gerekçesizdir. Tutuklamaya temel olan hakaret suçunun ne olduğundan dahi kararda bahsedilmeksizin, kanunda yazılı tutuklama ve sübut nedenleri oluşmadan verilmiş bir karar mevcut olduğu için yapılan tutuklama işlemi haksızdır.
 
Hukuk güvenliği hakkına sahip olduğunu düşünen herkes, bir gün bu tür muamele ile karşı karşıya kalabilir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğu, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin 6. maddesinde avukatın dürüst yargılanma hakkının bir unsuru sıfatını taşıdığı, Avukatlık Kanunu’nun 1. maddesi, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 149 ila 156. maddeleri asla gözardı edilemez ve “yargı görevini yapan” sıfatını taşıyan avukata, görevinden dolayı veya görevi sırasında ve görevi sebebiyle deyim yerinde ise “üvey evlat” muamelesi yapılamaz.(Ersan Şen)
 
Avukatlık Kanunu’nun 58. Maddesi uyarınca özel bir düzenlemeye tabi bulunan bir yurttaşın bu kanuni hakkından mahrum bırakılması ve tutuklama tedbiri gerektirmeyecek suç isnadı ve görev konumuna rağmen böyle bir kararın verilmesi, hukuk bilincini zedelemektedir.

 Bu itibarla, Av. Umut KILIÇ hakkında Ankara Sulh Ceza Hakimliği’nce hukuka, usul ve yasaya ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununa aykırı bu hukuksuz tutuklama kararından derhal dönülmeli ve meslektaşımız serbest bırakılmalıdır.

Hukuki Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.