AVUKATA SALDIRI, HALKIN KENDİSİNE SALDIRIDIR
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemlere destek verdiği gerekçesi ile gözaltına alınan avukatlar için İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ile görüştü. Görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunan Feyzioğlu, "Avukatı tanımayan zihniyet yurttaşı yok saymaktadır" ifadesini kullandı. Avukatların gözaltına alınmasını "vahim" olarak tanımlayan Feyzioğlu, kanuna göre avukatların yargının kurucu unsuru olduğunu söyledi.

Hakim ve savcıların, avukatları meslekdaşları olduğunu anladıkları zaman, "kendileri için küçük, insanlık için büyük bir adım atmış olacaklarını" belirten Feyzioğlu, avukatların gözaltına alınış görüntülerini izlerken duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Kınıyoruz

AVUKATA SALDIRI, DOĞRUDAN DOĞRUYA HALKIN KENDİSİNE VE YURTTAŞLIK HAKKINA SALDIRIDIR

İSTANBUL ÇAĞLAYAN ADLİYESİ’NDE AÇIKLAMA YAPAN AVUKATLARA ÇEVİK KUVVET TARAFINDAN YAPILAN MÜDAHALE VE GÖZALTILARI KINIYORUZ.

ÇAĞLAYAN ADLİYESİ İÇİNDEN AVUKATLARIN ÇEVİK KUVVET ZORUYLA GÖZALTINA ALINMASI İNSAN HAKLARI İHLALİNDE SON NOKTADIR.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ OLARAK MESLEKTAŞLARIMIZIN YANINDA OLDUĞUMUZU BİLDİRİR, İSTANBUL BAROSU VE AVUKATLARINA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİZİ İLETİRİZ.


YERLERDE SÜRÜKLENEN YALNIZCA MESLEKTAŞLARIMIZ DEĞİL ADALETTİR

Dün, 11 Haziran 2013 tarihinde, İstanbul’da Çağlayan Adliyesi’nde 50’ye yakın meslektaşımız çevik kuvvet ve özel güvenlik görevlileri tarafından yerlerde sürüklenerek, üstleri başları parçalanarak, darp edilerek, elleri kelepçelenerek dışarı çıkarılmış, otobüslere doldurulup Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüştür.

Meslektaşlarımız, Gezi Parkı olaylarında polisin uyguladığı şiddeti protesto ettikleri ve bu şiddetin sorumluları hakkında savcıları göreve çağırdıkları sırada kendileri şiddet mağduru olmuşlardır.

Yargının kurucu unsuru olan avukatlar yerde sürüklenirken müdahale etmeye çalışan pek çok meslektaşımız da şiddetten nasibini almış ve onlar hakkında da yakalama işlemi uygulanmıştır.

Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre; yakalama işlemi ancak tutuklamanın şartları var ise uygulanabilir. Somut olayda, kaçma veya delilleri karartma ihtimali bulunmayan, kimlikleri rahatlıkla tespit edilebilecek, üstelik hukuk devletini ve insan haklarını korumaktan başka gayesi olmayan meslektaşlarımızın yakalanmasına dair emrin hukuka aykırı olduğu kuşkusuzdur. Esasen, Çağlayan Adliyesi’nde yerlerde sürüklenen avukatlar değil, adalettir ve avukatların temsil ettiği yurttaşlardır.

Türkiye Barolar Birliği olarak, Gezi Parkı gösterilerinde polis tarafından uygulanan şiddetin sorumluları hakkında, bu şiddeti teşvik edenler, azmettirenler ve göz yumanlar da dahil olmak üzere, hak ettikleri gerekli adli ve idari soruşturmaların açılmasının takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyurmuştuk.

Bugün geldiğimiz noktada bir kez daha savunmayı savunmak zorunda bırakılmış bulunuyoruz.
Avukatlara yönelik baskı ve şiddetin sorumluları hakkında da gereğini yapacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz.

Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu
Türkiye Barolar Birliği BaşkanıAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Memleketimden insan manzaraları 5 yıl önce

utanç tablosu!