AVUKATLAR, ÖLDÜRÜLEN MESLEKTAŞLARINI ANDI
 Birçok avukatın müvekkilleri ve müvekkil yakınları tarafından saldırıya maruz kaldığını belirten Av. Fatih Biçer yönetim kurulu adına bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

“2014 yılını acılarla, ölümlerle, dövülen, saldırıya uğrayan avukat haberleriyle kapattık.Meslektaşımız Av. lsmail Akkaya’nın burosunda öldürülmesi bizleri çok derinden sarstı. Avukatlara karşı işlenen cinayetlerden, 2009 yılında baromuz avukatı merhum özcan Akçiçek,
2012 yılında Afyon Barosu avukatı merhum Hüseyin Burhan Hayran, 2014 yılında Adana Barosu avukatı merhum Yüksel Pişkinin acılarının tazeliği henüz yüreklerimizde kaybolmamıştır.

Baromuz avukatı Hasan Namak, Soma Yırca köyünde yaptığı çevrecilik aktıvitesı nedeniyle bir şirketin holiganlarınca saldırı ve işkenceye tabi tutulmuş daha çok sayıda baromuz avukatı bazen iş sahipleri bazen kamu görevlileri tarafından saldırıya uğramış ve fiziki şiddete maruz kalmıştır. Bu feci olaya ulusal basının gerekli ilgiyi göstermemesi de bizi üzdu.

Avukat, halktan biridir, halkın içindedir ve halkın vekılidir. Bu nedenle bir avukatın öldürülmesinin adeta görmezden gelinmesi çok düşündürücüdür.

Avukata saldırı, hukuka saldırıdır ve nereden gelirse gelsin şiddetle kınıyoruz. Bununla mücadele etmek ancak gerçekçi ve kapsayıcı bir bakış açısıyla mümkün olabilir.

Bır avukat görevi sebebiyle darp edildiğinde veya hakarete uğradığında, polisin,savcının,hakimin; bu suç kendi meslektaşlarına işlenmiş gibi değerlendirme yapması kanuni zorunluluktur.Maalesef bu hassasiyeti göremiyoruz ve bu hassasiyeti göstermeyenleri unutmayacağız, unutturmayacağız.

Görevlerin ihmal edenleri şikayete ve takibe devam edeceğiz Avukatlar maddi ve manevi her türlü müdahale ve saldırıdan uzak olarak görevlerini yapabilmeliler ve hakim ve savcılar gibi hukuki korunma kapsamı içinde bulunmalılar.Avukatı koruyamayan bir hukuk sisteminde hukukun üstünlüğünden bahsedilemez.

Bu güvenceyi sağlayacak yeni bir Avukatlık Kanunu kaçınılmazdır. Yeni bir avukatlık kanununun yasalaşması yerme, torba yasalarla mesleğimizi ilgilendiren temel konuların düzenlenmesi, avukatlık mesleğini yapılamaz hale getirmiştir.

Soma Torba Yasası ile Avukatlık Sınavının Yönetmelikle düzenlenmesine yasak getirilmiş,son çıkan Torba Yasa ile de avukatın soruşturma aşamasında dosya inceleme hakkına kısıtlama getirilmiştır.Avukatın dosya inceleme hakkının kısıtlanması, SAVUNMA HAKKININ-ADİL YARGILANMA HAKKININ KISITLANMASI DEMEKTİR.

Hukukun üstünlüğünün yara alması demektir. Görüyoruz ki; bütün sorunlar, hukuk devletinin,hukukun üstünlüğünün aşındırılmış olmasından kaynaklanmaktadır.Bizim için hukuk devleti mücadelesi, ekmek kavgası demektir.

Buna “siyaset” diyenler ya sebep sonuç ilişkilerini kuramıyorlar ya da böyle diyorlar ki, mücadelemizin esası gözlerden kaçsın. BİZ AVUKATIZ.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN ADİ YARGILANMANIN TEMİNATIYIZ BİZ MİLLETİZ. BİZ VATANDAŞIZ.

SALDIRILAR BİZİ YILDIRAMAYACAK. SAKIN AVUKATA DOKUNMA. KORKMAYACAĞIZ. SUSMACAĞIZ.” ifadelerini kullandı.


haberbetik

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.