Avukatlarla ilgili 7 bin şikayet gitti
Noterlerle ilgili olarak ise 2011 yılında gelen 299 dosya ve 2010 yılından devreden 170 dosya ile birlikte toplam 469 dosyaya bakıldı. Bunlardan 358 dosya 2011 yılında sonuçlandırıldı, 111 dosya ise 2012 yılına devredildi.

132 HÂKİM VE SAVCI HAKKINDA ŞİKAYET YAPILDI

"Adalet hizmetleri ile cumhuriyet savcılarının idari görevlerine ilişkin şikâyetler, Türk Ceza Kanunu'nun 299'uncu maddesinde yer alan 'cumhurbaşkanına hakaret' suçundan kovuşturma yapılması, Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesinden soruşturma yapılması, avukatların görev suçlarından ötürü soruşturma ve kovuşturma yapılması, noterlerin görevden doğan suçları veya görev sırasında işledikleri suçlarının kovuşturulması, Türk Ceza Kanunu'nun 305'inci maddesinde düzenlenen 'Temel Milli Yararlara Karşı Faaliyette Bulunmak İçin Yarar Sağlama' suçunun kovuşturulması, yabancı devlet aleyhine asker toplama suçundan kovuşturma yapılması" Adalet Bakanlığı'nın iznine bağlı.

Hâkim ve cumhuriyet savcılarının suç işlediklerine dair ihbar ve şikâyetin doğrudan veya diğer kurumlar aracılığıyla Adalet Bakanlığı'na bildirilmesi üzerine, öncelikle dilekçe 2802 Sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nun 93 ve 97'nci maddeleri uyarınca inceleniyor. Adalet Bakanlığı merkez, bağlı ve ilgili kuruluşları ile uluslararası mahkemeler veya kuruluşlarda görev yapan hâkim ve savcılar, geçici yetki veya görevlendirme ile başka bir birim, kurul veya kuruluşta çalışan hâkim ve savcılar, idari görevleri yönünden savcılar ve Komisyon işlerine yönelik görevleri yönünden adalet komisyonu başkan ve üyeleriyle ilgili olanlar dışındaki dilekçeler Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na gönderiliyor.

Diğer hususlar ise Adalet Bakanlığı tarafından değerlendiriliyor. Bu kapsamda 2010'dan 2011 yılına devreden dosya sayısı 41 iken; 2011 yılında açılan dosya sayısı ise 132. 2011 yılında derdest dosya sayısı 88, şikâyetin işleme konulmaması 63, dosyanın işlemden kaldırılması 1, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na tevdii 3, işlem yapılmasına yer olmadığı 5, soruşturma izni verilen 1, soruşturma yapılmasına gerek görülmeyen 15 olmak üzere toplam 173 dosya bulunuyor.

301'DEN 297 DOSYAYA SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEDİ

Soruşturma yapılması Adalet Bakanı'nın iznine bağlı olan 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesinde düzenlenen 'Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi, devletin yargı organları ve devletin askeri veya emniyet teşkilatını aşağılama suçuna ilişkin işlemler' de Adalet Bakanlığı tarafından yürütülüyor.

Konuya ilişkin olarak bir önceki yıldan devredilen dosyalarla birlikte bakanlığa 2011 yılında toplam 386 adet dosya geldi. Bunların 8 adedine 301/4. maddesi gereğince izin verildi. İzin verilen dosyalarda sanık ve şüpheli sayısı 9 iken 297 adedine soruşturma izni verilmedi. Sanık ve şüpheli sayısı 414 iken, 66 adedi 2012 yılına devredildi.


Cumhurbaşkanına hakaretten 109 dosya hakkında işlem yapıldı 

Cumhurbaşkanına hakaretten 2011 yılında 109 dosya hakkında Adalet Bakanlığı tarafından kovuşturma izni verilirken; 4 dosya hakkında ise izin çıkmadı.
5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 299'uncu maddesinde yer alan 'cumhurbaşkanına hakaret' suçundan kovuşturma yapılması Adalet Bakanı'nın iznine bağlı. Konuya ilişkin olarak bir önceki yıldan devir olarak gelen dosyalarla birlikte, 2011 yılında toplam 336 adet dosya geldi. Bakanlık tarafından bu dosyalardan 109 adedine 299/3 maddesi gereğince kovuşturma izin verildi. 4 adedine ise kovuşturma izni verilmedi.

Birleşerek kapanan dosya sayısı 15 iken; cumhuriyet başsavcılıklarınca kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilen dosya sayısı da 52 oldu. Daimi arama kararıyla kapanan dosya sayısı 1, derdest dosya sayısı 155.
Cihan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
avukat eda deveci usulu 6 yıl önce

artık önüne gelen avukatı şikayet ediyor ve ne yazıkkı bakanlık hakim-savcılara gösterdiği hassasiyeti göstermeksizin direkt olarak sorusuturma izni vererek dava açılmasını sağlıyor..avukat potansiyel sahtekar olarak görülüyor ve saygınlığı zedeleniyor..bunlara bir sınır getirmek gerekir diye düsünüyorum
edadeveciuslu.com