'Avukatlık Kanunu Taslağı, Vesayeti İnanılmaz Boyutlara Ulaştırıyor'
İstanbul Barosu Baro Meclisi’nin 31 Mayıs 2014 Cumartesi günü saat 13.00’da Bakırköy Adliyesi karşısındaki yeni Baro Biriminde Av. Dr. Mehmet Şükrü Alpaslan salonunda yaptığı 37. Olağan Genel Kurul toplantısında yeni Avukatlık Kanunu Tasarı Taslağı hakkındaki çalışmaları değerlendirdi.

Açılışta konuşan Baro Meclisi Divan Başkanı Av. İrfan Akyürek, geçen toplantıda divana görev olarak verilen Haklar Broşürünün hazırlıkları hakkında bilgi verdi ve hazırlanan ‘Hukuk Devletinde Korunan haklarınız Var, korkmayın, Kullanın’ başlıklı broşür taslağının Baro Yönetim Kurulu’na sunulduğunu bildirdi. Akyürek, broşür yayınlandığında tüm vatandaşlara ücretsiz dağıtılacağını ve vatandaşların hakları konusunda bilinçlendirileceğini belirtti.

Baro Meclisinde Yönetim Kuru adına sunumu, Başkan Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal görevli olarak yurt dışında bulunduğu için Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Durakloğlu gerçekleştirdi. Durakoğlu, konuşmasının başında halen toplantının yapıldığı İstanbul Barosu Bakırköy Birimi’nin tanıtımını yaptı. Gezi olaylarının yıldönümü nedeniyle bir değerlendirme yapan Durakoğlu, Gezi olaylarını ‘sapına kadar demokrasi’, Anayasa ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına göre de ‘hak arama ve protesto’ özgürlüğünün kullanılması olarak niteledi. Soma’da yaşanan faciaya ve sonrasında yaşananlara dikkat çeken Mehmet Durakoğlu, Soma olayıyla İstanbul üyelerinin yakından ilgilendiğini, Baronun her türlü hukuk desteği vermeye hazır olduğunu, Adli Yardım desteğiyle faciada mağdur düşen ailelerin haklarının savunulacağını söyledi. Durakoğlu, bütün bunlara rağmen Manisa’da yürütülen soruşturmadan kaygı duyduklarını, bunun için uyanık olmak gerektiğini kaydetti.

Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Durakoğlu, konuşmasının ikinci bölümünde Adalet Bakanlığı Avukatlık Yasa Tasarısı Taslağı ile Türkiye Barolar Birliğince hazırlanan Avukatlık Yasa Tasarısı Taslağı çalışmaları hakkında bilgi sundu.

Adalet Bakanlığı Bilim Komitesi Alt Komisyonunca hazırlanan Taslağın, hazırlayanlar için bile tam bir hayal kırıklığı olduğunu belirten Durakoğlu, Taslağa genel olarak bakıldığında Türkiye Barolar Birliği ve barolar üzerinde Adalet Bakanlığı vesayetinin inanılmaz boyutlara ulaşıldığının görüldüğünü bildirdi.

Taslaktaki seçim sistemi ve sınav uygulamalarına ağır eleştirilerde bulunan Durakoğlu, Taslağın sınav konusunu sulandırdığını, taslağı göre en yakın sınavın dört yıl sonra Adalet Bakanlığı tarafından yapılacağını, bu tarihe kadar İstanbul Barosunun üye sayısının 50 bine dayanacağını belirtti. Taslağın, Genel Kurullarda seçimin çarşaf listeyle yapılmasını öngördüğüne dikkat çeken Mehmet Durakoğlu, bu sistemle seçimlerin içinden çıkılamayacağını ve İstanbul Barosu seçimlerinin en az bir ayda sonuçlanmasının beklendiğini bildirdi.

Bakanlıkça hazırlanan yeni Avukatlık Yasa Tasarısı Taslağının Baro Yönetim Kurulu görevini iki yıl daha uzatma ve Yönetim Kurulu Üyelerine huzur hakkı gibi rüşvetleri de içerdiğini hatırlatan Durakoğlu, “Bu taslak bizce tartışmaya değer bir nitelik taşımamaktadır. Belki kısa zamanda yasalaşmayabilir. Ancak Türkiye Barolar Birliği ve Baroların işlevselliğini engellemek amacıyla bir kaç madde değişikliğini bir gece yarısı torba yasa içinde görebiliriz. Bu konuda uyanık olmamız gerekiyor. Biz bu taslağı tanımıyoruz. Bizim kendi taslağımız var. Bu taslağımızı da bu siyasal iktidarın takdirine teslim etmeyeceğiz” dedi.

Türkiye Barolar Birliğinde yapılan başkanlar toplantısında, ‘göbeğimizi kendimiz keselim’ anlayışıyla sınavın TBB’nin hazırlayacağı bir yönetmelikle yapma kararı alındığını belirten Durakoğlu, yönetmeliğin hazırlandığını, Adalet Bakanlığına gönderildiğini ancak bakanlıkça kabul edilmediğini, TBB’nin yönetmeliği tekrar oybirliğiyle kabul ettiğini ve yine bakanlığa gönderdiğini, bu aşamada Başbakanlığın bunu Resmi Gazetede yayınlaması gerekirken yayınlamadığını, bunun üzerine TBB Danıştay’a dava açtığını ve Ankara İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurduğunu anlattı.

Av. Mehmet Durakoğlu, konuşmasının son bölümünde, Akreditasyon, stajyer sayısının sınırlandırılması, avukat yanında çalışan avukatlar yönetmeliği ve meslek sigortası gibi konularda bilgilendirme yaptı.

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı ve Baro Meclisi Üyesi Av. Berra Besler, kendi başkanlığında 79 baronun temsil edildiği bir komisyonun hazırladığı Avukatlık Yasa Taslağı hakkında bilgi verdi. Besler, yaklaşık 20 yıldır çağdaş bir avukatlık yasası için çalışmalar yapıldığını ve hep bunların içinde bulunduğunu belirtti ve yapılan çalışmaları özet olarak anlattı.

Muhammet Özeke başkanlığında bir alt komisyon tarafından Bakanlıkça hazırlanan taslağı tartışmaya değer bulmadıklarını ve tümüyle reddettiklerini belirten Berra Besler, dünyada avukat bağımsızlığı ivme kazanırken, Türkiye’de avukatların bağımsızlığının gerilemesini kabul edilemez bulduklarını söyledi. Besler, “Avukatın bağımsızlığının gerilemesine ve eşitliğin yozlaştırılmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi. Besler, yıllarca Adalet Bakanlığı vesayetinden şikâyetçi olduklarını, daha ağır bir denetim sistemi ve vesayeti kabul etmelerinin mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

Toplantıya ara verildi.

Toplantının ikinci bölümünde bazı Genel Kurul üyeleri Adalet Bakanlığının Avukatlık Yasa Tasarısı Taslağı üzerinde konuşmak için söz aldılar. Bu bölümde Av. Cengiz Aydın, Av. Kemal Aytaç, Av. Ahmet Dindar, Av. Orhan Kılıç, Av. Sami Akdağ, Av. Murteza Özhan, Av. Güray Dağ, Av. Selami Melemşe, Av. Tamer Şahin, Av. Sahir Bafra ve Av. Serpil Özakpınar görüş, öneri ve eleştirilerini dile getirdiler.

Konuşmaların tamamlanmasından sonra söz alan İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Durakoğlu, toplantının bir değerlendirmesini yaptı ve bazı eleştirileri yanıtladı.

Gündemin tamamlanması üzerine toplantı sona erdi.

>> 'Avukatlık Kanunu Taslağı Dayatılmaya Çalışılıyor'

>> III. GENÇ AVUKATLAR KURULTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

>> TBB'nin Avukatlık Kanunu Taslağı Hakkındaki Görüşü için TIKLAYINIZ

>> AVUKATLIK KANUNU TASLAĞI

 

 

 

Hukuki Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.