AYM BAŞKANLIĞI İÇİN KİMLER YARIŞIYOR?
Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Yargıtay’da bugün seçim heyecanı yaşanacak. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için 2, Yargıtay Başkanlığı için 5 aday yarışacak.

AYM'DE 17 ÜYE OY KULLANACAK
AYM Başkanı Haşim Kılıç’ın 13 Mart’ta yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalacak başkanlık için bugün saat 10.00’da seçim yapılacak. Yasaya göre, seçimin, Kılıç’ın görev süresinin sona ereceği 13 Mart’tan önceki 2 ay içinde sonuçlandırılması gerekiyor. Kılıç’ın daha önce iki kez ertelediği seçimde AYM’nin 17 üyesi oy kullanacak. Başkanvekili Serruh Kaleli ve üye Zühtü Arslan başkanlık için yarışacak. 9 üyenin oyunu alan başkan olacak.

13 MART'TA GÖREVİ BIRAKACAK

Adı sık sık siyasi polemiklere konu olan Anayasa Mahkmesi Başkanı Haşim Kılıç görevi 13 Mart'ta yeni Anayasa Mahkemesi Başkanı'na bırakacak.

Seçimlere ilişkin Anayasa Mahkemesi internet sitesinde yer alan duyuruda, "Anayasa'nın ve Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun ilgili maddeleri uyarınca bugün saat 10.00'da başkan seçimi yapılacak" denildi.

Başkan, Genel Kurul tarafından üyeler arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla dört yıl için seçiliyor.Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Serruh Kaleli

Serruh Kaleli’yi, Haşim Kılıç da dahil toplamda 6 üye desteklerken üye Zühtü Arslan’ı ise 9 üyenin desteğini aldığı kulislerde konuşuluyor.


 Anayasa Mahkemesi üyesi Zühtü Arslan

ALKAN'IN YERİNE 5 ADAY

Yargıtay’da dün emekliye ayrılan Ali Alkan’ın koltuğu için Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Erdal Gökçen, 20. Hukuk Dairesi Başkanı Feyzi Altınok, 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 6. Ceza Dairesi Üyesi Ali Suat Ertosun ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Ekmekçi yarışacak. 516 üyesi bulunan Yargıtay’da salt çoğunluğun (259) desteğini alan aday, yeni başkan seçilecek. Başkanlık için Cirit’in adı öne çıkıyor.

YARGITAY YENİ BAŞKANI KİM OLACAK? 

Yargıtay yeni başkanını bugün saat 09.30'da başlayan seçimlerde belirleyecek. Yargıtay Başkanı Ali Alkan dün yaş haddinden emekliye ayrıldı. Alkan, Yargıtay’da düzenlenen veda töreninde, yargının 1970’li yıllardan bu yana en önemli sorununun iş yükü ve yargı bağımsızlığı olduğunu vurguladı. Yargı bağımsızlığı konusundaki yakınmaların 40 yıl önce de yapıldığını belirten Alkan, 2014’e ait AB konularına 23 sayfalık eleştiride bulunulmasının, AB’deki ileri demokrasiye ulaşılmasının çok zaman alınacağını gösterdiğini kaydetti. Alkan, “Yargımız bulunduğu yeri hak etmiyor” dedi.

CÜPPEYİ ÇIKARSINLAR

Alkan, hâkimlerin kararları ile konuşması gerektiği ilkesinden hareketle mecbur kalmadıkça konuşmadığını belirterek, "Bütün arkadaşlarımın olduğu gibi ne kimseden korkum vardı ne de gelecek beklentim. Korktuğu ve beklentisi olduğu için doğru olduğunu bildiği kararı veremeyenler hemen cüppelerini çıkarıp görevlerini bırakmalıdır” dedi.

YARGITAY'DA SEÇİM NASIL YAPILACAK?

Yargıtay Başkanı seçilebilmek için üye sayısının salt çoğunluğunun oyunu almak gerekiyor. 516 üyeli Yargıtay'da salt çoğunluğa yani 258 oya ulaşan isim Alkan'dan boşalan koltuğa oturan isim olacak. İlk üç turda adaylardan biri yeterli çoğunluğu sağlayamazsa üçüncü turda en çok oyu alan 2 aday dördüncü ve beşinci turda yarışacak. Bu turlarda da sonuç alınmazsa yeniden başa dönülerek turlara devam edilecek. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.