Baro Başkanlarından Yeşil Pasaport Tepkisi

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın da destek verdiği toplantıda İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan, "Türkiye'nin imza altına aldığı ulaslararası anlaşmalar nedeniyle, serbest dolaşım hakkının verilmesi zorunluluktur" dedi.

Bir süre önce yapılan avukatlara yeşil pasaport verilmesi teklifinin, Adalet Bakanlığı'nın onayına rağmen, Avrupa Birliği Bakanlığı'nın karşı çıkmasıyla, meclis araştırma komisyonunda reddedilmesi, avukatların tepkisini çekti. İzmir Barosu'nda bir araya gelen İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun, Uşak Baro Başkan Yardımcısı Muhterem Sayan ile Manisa Barosu Başkan Yardımcısı Serhan Çelik, ortak açıklama yaptı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun da desteklediği açıklamayı Aydın Özcan yaptı. Avukatlık mesleğinin artık ofis ortamında yapılmaktan çıktığını uluslararası bir boyuta ulaştığını söyleyen Özcan, "Bu dönemde avukatlık mesleğinin yapılmasında bir takım sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Yıllardır çözüm bekleyen bu sorunlardın bir tanesi de, meclis gündemine gelen avukatlara yeşil pasaport verilmesidir. Bu teklif reddedildi. Aslında, Türkiye'nin imza attığı uluslararası anlaşmaların gereği olarak serbest dolaşım hakkının sağlanması bir zorunluluktur. Birçok batı ülkesinde avukatların bu ve buna benzer haklara sahip olduklarını dikkate alırsak, bir kamu görevi olan savunmanın temel unsuru, biz avukatların da bu kapsamda, kabul edilmesi ve bu yöndeki mağduruyitlerimizin giderilmesi gerekmektedir" dedi.

YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE

Avukatlık mesleği günümüzde sadece ofis ortamında gerçekleştirilen bir meslek olmaktan çıkmış, gelişen uluslararası ilişkiler ile süregelen değişim ve dönüşüm neticesinde uluslararası bir nitelik kazanmıştır. Bu noktadan sonra tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, bu değişim ve dönüşümün sonucu olarak avukatlık mesleğinin gerçekleştirilmesinde çeşitli sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır.

Yıllardır çözüm bekleyen bu sorunlardan biri de, daha önce de meclis gündemine gelen "AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT VERİLMESİ" dir.

Bilindiği üzere, bu husustaki kanun teklifi, Adalet Bakanlığı'nca desteklenmesine rağmen, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından "sayı artacak" gerekçesi ile karşı çıkılarak Meclis Adalet Komisyonunda reddedilmiştir. Ancak daha öncesinde de bu konuda biz avukatlara defalarca sözler verildiğini ama bu sözlerin çeşitli gerekçelerle yerine getirilmediğini bilmekteyiz.Bu sebeple, bu sorunun ivedilikle çözülmesi ve beklentilerimize cevap verilmesi gerekmektedir.

Aslında Türkiye tarafından imza altına alınmış uluslararası anlaşma ve kurallara göre AVUKATLARIN ULUSLARARASI SERBEST DOLAŞIM HAKKININ SAĞLANMASI BİR ZORUNLULUKTUR.

1990 yılında Türkiye'nin de imzalamış olduğu ve "HAVANA KURALLARI" olarak da bilinen sözleşmenin 16.maddesi " Avukatların hiçbir baskı, engelleme, taciz veya yolsuz bir müdahale ile karşılaşmadan her türlü mesleki faaliyetlerini yerine getirmelerini ;  yurtiçinde ve yurtdışında serbestçe seyahat edebilmelerini ve müvekkilleriyle görüşebilmelerini" sağlamaktadır.

Birçok batı ülkesinde avukatların bu ve benzer haklara sahip olduğunu dikkate alırsak; BİR KAMU GÖREVİ OLAN SAVUNMANIN TEMEL UNSURU BİZ AVUKATLARIN DA BU KAPSAMDA KABUL EDİLMESİ VE BU YÖNDEKİ MAĞDURİYETİMİZİN GİDERİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

Bilindiği üzere; 5682 sayılı yasada kamuoyunca YEŞİL PASAPORT olarak bilinen  Hususi Damgalı Pasaport, ülkemizde kamu görevi yapan 1.,2.,3. derecedeki devlet memurları ile aynı koşullardaki sözleşmeli devlet memurlarına  verilmektedir.Yargının üç ayağından biri olan avukatların bu haktan yararlandırılmayıp, sadece yargının diğer ayakları olan iddia makamı Cumhuriyet Savcıları ile karar mercii hakimlerin faydalandırılmalarını çifte standart görüyoruz.

 Ayrıca kamu kurumlarında görevli avukatlar, 10 yıllık bir dönemin sonunda hususi pasaport alabilirken, serbest çalışan avukatlara böyle bir olanağın verilmemesi büyük bir haksızlıktır.

SERBEST AVUKATLAR KAMU HİZMETİ STATÜSÜNDE KABUL EDİLİP AĞIR CEZA MAHKEMELERİNDE YARGILANIRKEN, YEŞİL PASAPORT TALEP ETTİĞİMİZDE İSE  ''SİZ SERBEST MESLEK ERBABISINIZ, DEVLET MEMURU DEĞİLSİNİZ" DENİLEREK  BU DEFA BİR KAMU HİZMETİ YAPTIĞIMIZ GÖZARDI EDİLEREK TALEPLERİMİZİN REDDEDİLMESİ  HUKUKA VE HAKKANİYETE AYKIRIDIR.

Barolarımız ve Türkiye Barolar Birliği, gerek siyasi partiler gerekse ilgili bakanlıklar nezninde ve TBMM'de  bu sorunun çözümü konusunda defalarca girişimde bulunmuşlardır.İZMİR BAROSU YÖNETİMİ OLARAK, MECLİSTEKİ AVUKAT VEKİL SAYISINI DA DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE, EN FAZLA ÜYE İLE TEMSİL EDİLEN MESLEK GRUBU OLARAK GİRİŞİMLERİMİZİN SONUÇSUZ KALMASINI TRAJİ KOMİK BULMAKTAYIZ.

Bununla birlikte, İzmir Barosu Yönetim Kurulu olarak, 1973 yılında imzalanan Ankara Antlaşmasına aykırı olarak Almanya tarafından başlatılan ve sonrasında diğer üye ülkeler tarafından da uygulamaya konulan ,KANUNA VE ULUSLAR ARASI ANLAŞMALARA AYKIRI  VİZE UYGULAMASINA KARŞI HER TÜRLÜ HUKUKSAL MÜCADELENİN ÖNCÜSÜ OLACAĞIMIZI , HAK VE HUKUKTAN YOKSUN BU UYGULAMA İLE ELİMİZDEN ALINAN VE VERİLMEYEN HAKLARIMIZI ALMAK İÇİN SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİMİZİ KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGI İLE SUNARIZ.

İZMİR BAROSU YÖNETİM KURULU

 

BASIN AÇIKLAMASINA KATILAN BAROLAR

1-Av. Metin FEYZİOĞLU - Türkiye Barolar Birliği Başkanı

2-Av. Aydın ÖZCAN - İzmir Barosu Başkanı

3-Av. Ümit KOCASAKAL - İstanbul Barosu Başkanı

4-Av. Hakan CANDURAN - Ankara Barosu Başkanı

5-Av. Gökhan BOZKURT - Aydın Barosu Başkanı

6-Av. Zeynel BALKIZ - Manisa Barosu Başkanı

7-Av. Müjdat İLHAN - Denizli Barosu Başkanı

8-Av. Cumhur UZUN - Muğla Barosu Başkanı

9-Av. Hidayet CANBAZ - Uşak Barosu Başkan Yardımcısı

10-Av. Ahmet ATAM - Kütahya Barosu Başkanı

11-Av. Ferit ATALA - Bolu Barosu Başkanı

12-Av. Mehmet ÇİFTÇİ - Kastamonu Barosu Başkanı

13-Av. Bülent ŞARLAN - Çanakkale Barosu Başkanı

14-Av. Faruk BOSTANCI - Tokat Barosu Başkanı

15-Av. Uğur YEŞİLTEPE - Tunceli Barosu Başkanı

16-Av. Hayri Muammer FAZLIAĞAOĞLU - Kilis Barosu Başkanı

17-Av. Tahir ELÇİ - Diyarbakır Barosu Başkanı

18-Av. Huriye ALTAY EROL - Tekirdağ Barosu Başkanı

19-Av. Halime AYNUR - Bilecik Barosu Başkanı

20-Av. Yaşar MEYVACI - Balıkesir Barosu Başkanlığı

21-Av. Ferhat PARLATIR - Bartın Barosu Başkanı

22-Av. Rıza ÖZTEKİN - Eskişehir Barosu Başkanı

23-Av. İbrahim Kerem ERTEM - Zonguldak Barosu Başkanı

24-Av. Gültekin UZUNALİOĞLU - Giresun Barosu Başkanı

25-Av. Hikmet DELEBE - Şanlıurfa Barosu Başkanı

26- Av. Erkan KÖROĞLU - Çankırı Barosu Başkanı

27- Av. Özgür YILDIRIM - Edirne Barosu Başkanı

28- Av. Alpay ANTMEN - Mersin Barosu Başkanı

29- Av. Sertif GÖKÇE - Kocaeli Barosu Başkanı

30- Av. Ekrem DÖNMEZ - Hatay Barosu Başkanı

31- Av. Hakan GERGEROĞLU - Yalova Barosu Başkanı

32- Av. Murat TİMUR - Van Barosu Başkanı

33- Av. Cemalettin ÖZER - Erzincan Barosu Başkanı

34- Av. İbrahim BAŞTİMAR - Kars Barosu Başkanı

35- Av. Oktay YILMAZ - Karaman Barosu Başkanı

36- Av. Alper Tunga BACANLI - Antalya Barosu Başkanı

37- Av. Azat YILDIRIM - Mardin Barosu Başkanı

38- Av. Dilem AKSOY - Osmaniye Barosu Başkanı

39- Av. Ali ARTUK - Ağrı Barosu Başkanı

40- Av. Ali Uğur ÇAĞAL - Artvin Barosu Başkanlığı

41- Av. Ramazan GEDİK - Burdur Barosu Başkanı

42- Av. Enis GÜL - Bitlis Barosu Başkanı

43- Av. Abdullah ALAKUŞ - Bingöl Barosu Başkanı

44- Av. Harun SAYGILI - Kırklareli Barosu Başkanı

45-Av. Feridun TAŞ - Muş Barosu Başkanı

46-Av. Fevzi KAYACAN - Konya Barosu Başkanı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kemal Güngör 4 yıl önce

Kendi hakkınızı alamazsanız başkalarının hakkını nasıl savunacaksınız en doğal ve yasal hakkınız dır seyhat özgürlüğünüzü kısıtlayamazlar haklı mücadelenizde sizleri destekliyorum.