Baro seçimlerinde kim oyunu ne kadar arttırdı?

1) İstanbul seçimleri:

Seçim sonuçlarına göre, Ümit Kocasakal'ın 2010 yılında Muammer Aydın'a oy veren avukatların desteğini aldığı görülmektedir. 2010 yılında oyların yüzde 30'ını alabilen Kocasakal, bu sayede oy oranını yüzde 58'e yükseltti. Hukun Üstünlüğü platformu adayının bir önceki seçimde elde ettiği oyları koruduğu görüldü. Cağdaş, Katılımcı ve özgürlükçü avukatlar bu seçimde birleşmelerine rağmen birleşmeden umutlan oy oranına ulaşamadı.


2) Ankara seçimleri:

Hem Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun adayının hem Baroda Birlik Grubunun adayının oylarında, 2010 yılı seçim sonuçlarına göre pek fazla bir değişme olmadı.İSTANBUL SEÇİMLERİ

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen başkanlık seçiminde, oy kullanılan 73 sandığın tamamı açıldı. Buna göre, baroya kayıtlı toplam 28 bin 884 avukattan, 22 bin 19'u oy kullandı. Bu oyların 12 bin 836'sını alan (yüzde 58) mevcut Baro Başkanı ve Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Ümit Kocasakal, yeniden başkan seçildi.


Hukukun Üstünlüğü Platformu adayı Rıza Saka, kullanılan oyların 4 bin 650'sini,
Çağdaş Katılımcı Avukatlar, Özgürlükçü Hukuk Platformu adayı Filiz Kerestecioğlu 3 bin 495'ini ve
Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Muammer Aydın da bin 38'ini aldı

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından, Kocasakal'ı destekleyen avukatlar, salonda alkışlı kutlama yaptı. "Baro'da Ümit var" ve "Bağımsız Türkiye" sloganları atan grubun içinde bulunan Kocasakal'ın yanına gelen Hukukun Üstünlüğü Platformu adayı avukat Rıza Saka, Kocasakal'ı tebrik etti.

Bunun üzerine Kocasakal, Saka'ya "Gelin kucaklaşalım. Bu hareketiniz için size teşekkür ediyorum" dedi. Saka da, "Ben de teşekkür ederim. Bize ne görev düşerse yaparız" dedi.


2010 yılı seçim sonuçları: 2010 yılında yapılan seçimlerde, 26 bin 97 avukattan 19 bin 816'sı oy kullanmıştı. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu, iki adayla katılmıştı. Ümit Kocasakal bu seçimde 6 bin 80 oyla yeni Baro Başkanı olmuştu. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'nun diğer adayı İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın ise 4 bin 520 oy alırken, Hukukun Üstünlüğü Platformu adayı Satılmış Şahin 4 bin 55, Çağdaş Avukatlar Grubu Adayı Kemal Aytaç 3 bin 247, Katılımcı Avukatlar Grubu Adayı Mustafa Kemal Güngör 1.236, Özgürlükçü Hukuk Platformu adayı Feyzi Çelik 678 oy aldı.


PLATFORM ADAYI 2010 2012
Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Ümit Kocasakal 6080 12.836
Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Muammer Aydın 4.520 1.038
Hukukun Üstünlüğü Platformu Satılmış Şahin- Rıza Saka 4.055 4.650
Çağdaş Avukatlar Grubu
Katılımcı Avukatlar Grubu
Özgürlükçü Hukuk Platformu
Çağdaş Katılımcı Avukatlar, Özgürlükçü Hukuk Platformu Kemal Aytaç-Filiz Kerestecioğlu 3.247 3.495
Mustafa Kemal Güngör -Filiz Kerestecioğlu 1.236
Feyzi Çelik-Filiz Kerestecioğlu 678
ANKARA SEÇİMLERİ

Ankara Barosu Başkanlığına, Demokratik Sol Avukatlar Grubu adayı Metin Feyzioğlu yeniden seçildi.

Ankara Barosu’nun 62. Olağan Genel Kurulu, dün Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Mevcut başkan Feyzioğlu, Genel Kurulda, yaklaşık 11 bin üyesi bulunan Ankara Barosu üyelerinin 4 bin 866’sının oyunu aldı.


Toplam 8 bin 715 adayın oy kullandığı seçimlerde;
Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun diğer adayı Recai Rahim Görgülü bin 178,
Baro’da Birlik Grubu adayı Avukat İlhan Şevki Masarifoğlu bin 388,
Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Alpaslan Sucu 683,
Baro’da Değişim Grubu adayı Eyüphan Korkmaz 304,
Devrimci Demokrat Avukat Grubu adayı Medeni Ayhan 195,
bağımsız aday Bülent Turhan Gündüz 100 ve Necip Özgür Oluklu 1 oy aldı.


Seçim sonuçlarının ardından teşekkür konuşması yapan Feyzioğlu, Türkiye’nin çağdaşlaşma sorununa çözüm üreteceklerini belirterek “Ankara Barosu sadece Ankara’daki avukatların değil Türkiye’de milyonlarca insanın umudu olmaya devam edecek. Ankara Barosu’nun başkanı ve yönetim kurulu, herhangi bir grubun başkanı ya da yönetim kurulu olmayacaktır, baroya kayıtlı 11 bin avukatın başkanı ve yönetim kurulu olacaktır” dedi.


Yeniden başkanlığa seçilen Feyzioğlu’nun yönetimi şöyle:

“Selma Güleç Uçakhan, Erol Yılmaz Aras, Özgün Şimşek, Hatice Korkmaz, Metin İlkay Çimen, Sema Aksoy, Hilal Akdeniz, Gökhan Candoğan, Orhan Şimşek ve Sami Saygın Yazıcıoğlu.”


2010 yılı seçim sonuçları: Ankara Barosu başkanlığına, 2010 yılında seçilen Demokratik Sol Avukatlar Grubu adayı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, 9 bin 600 üyesi bulunan Ankara Barosu’nun başkanlığına, üyelerin 4 bin 732’sinin oyunu alarak seçilmiştir. Baroda Birlik Grubu adayı avukat Aydoğan Koru ise bin 869 üyenin oyunu almıştı.Diğer oylar şu şekilde:
Av. Ziynet Özçelik : 782
Av. B.Turhan Gündüz: 185
Av. Tevfik Demir : 152
Kaynak: Memurlar.Net - Özel

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.