Cumhurbaşkanı Gül: Uyuşmazlıklar Adil ve Hızlı Bir Şekilde Sonuçlandırılmalı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, idari yargıda uyuşmazlıkların adil ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasının da büyük önem taşıdığını, bu konudaki sorunların giderilmesi ve iş yükünü hafifletecek tedbirlerin alınması gerektiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Gül, Danıştay'ın 145 inci Kuruluş Yıldönümü ve "Danıştay ve İdarî Yargı Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Yüksek mahkemeler arasında önemli bir konuma sahip bulunan Danıştay'ın 145 inci Kuruluş Yıldönümü ve Danıştay ve İdarî Yargı Gününü kutlayan Gül, "Başta Danıştay olmak üzere idarî yargı mercileri, kamu gücünü kullanan idarenin vatandaşla olan münasebetlerinde ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözüm mercii olması ve dolayısıyla güçlüye karşı zayıfın hakkının korunması bakımından önemli bir görevi icra etmektedir. Hukuk devleti ilkesini güçlendirmek, temel hak ve hürriyetleri güvence altına almak amacıyla yapılan reformların halka yansımasında en büyük görev yargı mensuplarımıza düşmektedir" dedi.

Bu bakımdan uyuşmazlıkların adil bir şekilde çözümlenmesinin yanında hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasının da büyük önem taşıdığını, bu konudaki sorunların giderilmesinin ve iş yükünü hafifletecek tedbirlerin alınmasının gerekliliğini her vesileyle dile getirdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:
 "Bu bağlamda, geçtiğimiz yıllarda Danıştayın üye sayısının artırılması ve iş yükünün azaltılmasına yönelik olarak düzenlemeler yapılması ve yeni kurumlar oluşturulmasının yanında geçen yıl açılışını yaptığımız Danıştay binasının hizmete girmesi ile uygun çalışma ortamının hazırlanması da çok olumlu gelişmelerdir.

 Fizikî şartlardaki bu iyileştirmeler ile hukukî altyapının güçlendirilmesinin olumlu sonuçlarının yargı mensuplarımızın fedakâr çalışmalarıyla birlikte en kısa zamanda alınacağını ümit ediyor; yapılan reformların hukuk devleti ilkesini güçlendirecek ve temel hak ve hürriyetleri genişletecek tarzdaki kararlar ile desteklenmesini temenni ediyorum.

Kuruluş yıldönümü vesilesiyle Danıştayın başta değerli başkan ve üyeleri olmak üzere bütün idarî yargı mensuplarımızı ve çalışanlarını kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.