Danışmanlık ücreti avukatı isyan ettirdi!
Avukatların sağladıkları danışmanlık hizmetleri  karşılığında ücret talep etme anlamında yaşadıkları sorunlara tercüman olacak nitelikte bir yazı ile İstanbul Barosu’na serzenişte bulunan Av. E.S., iki önemli noktaya dikkat çekti. Ülkemizde genellikle bu tarz işlemlerin bir telefon yardımı veya adliye koridorlarında sorulan kaçamak sorular ile halledilmeye çalışıldığını belirten E.S., danışma ücreti almaları sonucunda aynı doktorlar gibi sorunun ne olduğu, çözüm yolları, riskleri ve takip masrafları hakkında  karşı tarafı daha net bilgilendirebileceklerini  dile getirdi. Ancak vekalet ücreti  alınarak, davanın kazanılıp kaybedilmesinin birbirinden ayrı şeyler olduğunu vatandaşın öğrenebileceğini savunan avukat, aslında yasak olan fakat bir çok meslektaşı tarafından uygulanmaya devam eden “yarısı peşin, diğer yarısı dava bittikten sonra” uygulamasının da ortadan kalkması gerektiğini savundu.

BARO,“KANUNA AYKIRI” DİYOR

İstanbul Barosu, tarafından 23 Kasım 2012 tarihinde yayınlanan duyuru ile mobil hukuk projesi kapsamında avukatlara hizmet vermek üzere telekomünikasyon ağı kurularak bu ağ ile GSM firması üzerinden şirketi arayan kişilerin avukatların telefonlarına yönlendirildiği, böylece avukatların sözlü hukuki danışmanlık hizmeti vermelerinin sağlandığı ifadelerine yer verilmişti. Arayanın telefon hattına yansıtılan ücretin avukatla şirket arasında paylaştırılmasının bazı maddelere aykırı olduğunu ve tüm meslektaşlarının bu uygulamadan uzak durması gerektiğini belirten İstanbul Barosu’na karşılık olarak ilgili şirket bir tekzip metni yayınlamış ve bu metne sitemizde yer verilmişti. Tekzip metnine destek olacak nitelikte ifadelerle Baro’dan isteklerde bulunan Av. E.S. yazısında,  ilgili şirket ile irtibata geçtiğini ve bu tarz bir danışmanlık hizmetini kullanmaya tüm meslektaşlarını davet ettiğini dile getirdi.

“DESTEK VERİLMELİ”

İlgili şirketin oluşturduğu ağ sayesinde kendisine müşteri temin edilmediğini aksine şirketin sadece numarasını kullandırtarak bir iç hat numarası tahsis ettiğini ve kendi müşteri portföyünüzle şirkete başvurmanız gerektiğini belirten Av. E.S.,  uygulamanın çok faydalı olacağını sözlerine ekledi. Bu tarz bir uygulamanın özel kişiler tarafından değil de, öncesinde C.M.K ve adli müzaheret gibi bir mesleki makam olarak kabul edilen İstanbul Barosu tarafından  gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getiren avukat, mobil hukuk projesine destek verilmesi gerektiğini savundu. (hukukihaber.net)


Hukuki Haber aracılığıyla Av. E.S.'nin İstanbul Barosu'na gönderdiği ilgili yazıyı okuyucularımızla paylaşıyoruz;

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yılmaz 5 yıl önce

barolar ve anlayışları güncellenmelidir.

Avatar
Av. Nihat 5 yıl önce

telefonla bir seyler anlatmaktan oturup isimi yapamıyorum. telefon konuşmalarımızda verdigimiz danismanlik hizmetini ücretlendirmen bir sistemi desteklerim.

Avatar
DANIŞMA ÜCRETE TABİDİR DİYEBİLELİM... 5 yıl önce

üstadin serzenişi çok hakli. avukatin zamani değerlidir. bu zmaanini danişmanlik hizmeti vererek geçiriyorsa bu daha da değerlidir. arkadaşlar var misiniz her danişmayi ücretlendirmeye. bu kültürü yayginlaştirmaliyiz. az veya çok ama danişmanin bedeli olmali.

Avatar
Bedava ise! 5 yıl önce

ustad bı şey danisabilir miyim:))

Avatar
Rahmi 5 yıl önce

Daha ne kadar devam edecek insanların bizden bedava yararlanması ?

Barolar, avukatlık mesleğinin günümüzde artık eski yunan'da (ya da Roma'da) asillerin, ihtiyaç sahiplerine bedelsiz verdiği bir hizmet olmadığını, profesyonelliğin gereği olarak dünyada değişen avukatlığın tanımının bizde de değişmesi gerektiğini ne zaman anlayacaklar ?

Doktorlar, "hiç bişeyiniz yok" dediğinde de, "şu hastalığınız var" dediğinde de (haklı olarak) ücret aldığı halde, biz neden "şunu şunu yaparsanız davaya gerek kalmaz" diyerek önleyici hizmet verdiğimizde ücret alamayız ? Ya da neden ille de davayı kazanmak zorundayız ?

Barolar kısır siyasi çalışmalar yerine bunlarla ne zaman ilgilenecek ?

Daha o kadar soru var ki, buraya sığmaz...

Avatar
Av. Okan 5 yıl önce

barolar, varlıklarını mesleki sorunlar üzerine yoğunlaşmak yerine siyasi eylemleri görev edinerek yürütürse biz o meslek teşekkülünün evlatları kendi kendimize söylenir dururuz ancak...üstadın anlattığı ve yakındığı şeylerden hepimiz muzdaribiz ama bunu daha kendi meslek teşekkülümüze anlatamıyoruz.

Avatar
avukat 5 yıl önce

üstadın yazdığı her satırın altına imzamı atarım. geçenlerde bir adam geldi ofisime, girer girmez şunu söyledi; "sponsor avukat arıyorum!!!" yapın bakalım bu mesleği hevesle, zevkle, heyecanla..

Avatar
av-mehmet ziya 5 yıl önce

danışma ücrete tâbi değil :))