Danıştay dava daireleri iş bölümü kararında değişiklik
Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre, Danıştay 2. Dairesi, aile hekimliği ve sözleşmeli sağlık personeline ilişkin mevzuat ile bakanlıklar ve bakanlıkların bağlı, ilgili, ilişkili kurumlarında çalışan kamu görevlileri, öğretim elemanları hariç yükseköğretim kurumlarında çalışan diğer kamu görevlileri hakkında uygulanan mevzuattan doğan ve Danıştay 5., 11., 12. dairelerinin görevleri dışında kalan işlerden kaynaklı davaları ve temyiz başvurularını çözümleyecek.

Başbakanlık, Adalet ve İçişleri bakanlıkları ile bu bakanlıkların bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarında çalışan kamu görevlileri hakkında atama, nakil, disiplin, sicil, başarı, üstün başarı değerlendirmesi ve ödüllendirme işlemleri ile emniyet hizmetleri sınıfı mensuplarının rütbe ve terfi işlemleri, kamu görevlilerinin resen emeklilik işlemleri, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu uyarınca disiplin işlemleri dahil tesis edilen işlemler, Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen olağanüstü hale ilişkin çıkarılan Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamelerden kaynaklanan davalar ve temyiz başvuruları, Danıştay 5. Dairesi'nde ele alınacak.

Devlet İhale Kanunu uyarınca tesis edilen ecrimisil ve tahliyeye ilişkin işlemler, TRT Gelirleri Kanunu, köy ve özel idareleri ilgilendiren mevzuat, sınır ve toprak edinme mevzuatı, İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanun, Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararname'nin Değiştirilerek Kabulü Hakkındaki Kanun, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, Büyükşehir Belediye Kanunu, Belediye Kanunu, Yaş Sebze ve Meyve Ticaretinin Düzenlenmesi ve Toptancı Halleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca tesis edilen iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarına ait işlemler ile iş yerlerine verilen idare para cezaları, iş yerlerinin denetimi, tahliyesi, faaliyetten men edilmesi, geçici ya da süresiz kapatılmasına ilişkin işlemler, Umumu Hıfzıssıhha Kanunu, Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, Finansal Kiralama Kanunu, Ödünç Para Verme İşleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu, vergi davalarına bakan dava daireleri hariç diğer dava dairelerinin görevi dışında kalan uyuşmazlıklardan doğan davalar ve temyiz başvurularına Danıştay 10. Dairesi bakacak.

Danıştay 11. Dairesi ise kamu görevlilerinin kademe ilerlemesi, derece yükselmesi, hizmet süresi, öğrenim durumu ve diğer intibak işleri ile parasal haklarına ilişkin işler, resen emeklilik işlemleri dışında kalan kamu görevlileri emeklilik mevzuatı, Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkındaki Kanun, banka promosyon ödemelerine ilişkin tesis edilen işlemler, İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı Mevzuatı, Çalışanların Tasarrufa Teşvik Edilmesi ve Bu Tasarrufların Değerlendirilmesine Dair Kanun, Çalışanların Tasarruflarını Teşvik Hesabının Tasfiyesi ve Bu Hesaptan Yapılacak Ödemelere Dair Kanun, Memurlar ve İşçiler ile Bunların Emeklilerine Konut Edindirme Yardımı Yapılması Hakkında Kanun ile Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun, özelleştirme uygulamalarıyla ilgili kamu görevlilerine ilişkin mevzuat, kamu konutları ve harcırah mevzuatından kaynaklı davalar ve temyiz başvurularını çözecek.

Kamu görevine alınmayla ilgili işlemlerle ilgili davalar 12. Daire'de

Kamu görevine alınmayla ilgili (kamu görevine alınma şartlarının bulunmadığının sonradan anlaşılması nedeniyle göreve son verme dahil) işlemler, adaylık statüsü ve süreciyle ilgili (göreve son verme, disiplin cezaları, sicil ve başarı değerlendirmesi dahil) işlemler, disiplin cezalarıyla ilgili işlemler, özelleştirme uygulamaları sonucu işsiz kalanların yeniden işe alınmasına ilişkin işlemler, kamu görevlileri hakkında tesis edilen sözleşme yenilememe, sözleşme feshi, görevden çekilmiş sayılma, memuriyet sırasında memurluğa alınma şartlarından herhangi birinin kaybedilmesi nedeniyle göreve son verme işlemlerinden kaynaklanan davalar ve temyiz başvuruları da Danıştay 12. Daire'de ele alınacak.

Danıştay Başkanlık Kurulunun 2016/32 Sayılı Kararı


 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.