Feyzioğlu'na 'dikta' tepkisi!
ANKARA BAROSU YÖNETİM KURULU’NDAN İKİ ÜYE VE SAYMAN İSTİFA ETTİ

TÜRKİYE Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun, Ankara Barosu yönetim kurulu toplantıları öncesinde paralel toplantılar yaparak bir takım kararlar alması istifa getirdi. Hilal Akdeniz Saymanlık görevinden, İlkay Çimen ve Özgün Şimşek ise yönetim Kurulu üyeliğinden, Feyzioğlu’nun bu tavrına tepki göstererek istifa etti.

Mahkeme kararına aykırı tutum

Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyeleri Özgün Şimşek, Hilal Akdeniz ve İlkay Çimen istifa dilekçelerini 13 Aralık 2013 Cuma günü Baro Başkanlığına sundu. İstifa dilekçelerinde Metin Feyzioğlu’nun gayri resmi toplantıları eleştirildi. Hilal Akdeniz’in istifa dilekçesinde ise bu toplantıların ilkinde “mahkemece verilen işe iade kararları uyarınca yapılan işe iade taleplerinin reddine karar verildiği” savunuldu. Akdeniz ikinci toplantıda ise işçi çıkarılması kararı alındığı belirtildi.

Ötekileştirme dönemi başladı

Özgün Şimşek, dilekçesinde “Demokratik çoğulcu-katılımcı yönetim anlayışından uzaklaşılarak dikta anlayışının yönetimde hakim duruma gelmesi”ni istifa gerekçesi olarak sundu. Şimşek’in dilekçesinde, “Mevcut yönetim kurulunda çoğunluk görüşü olarak tartışılmaya açılmaksızın dayatılan görüş ve uygulamaların; içinde yer almaktan onur duyduğum Demokratik Sol Avukatlar Grubunun temel ilkele ve değerlerine açıkça aykırı olması ve grup değerlerinin hiçe sayılarak gruba zarar vermeye başlaması, çoğulcu- katılımcı yönetim anlayışından hızla uzaklaşılarak dikta anlayışının hakim kılınması ve ötekileştirmenin olağan hale gelmesi, hukuka-emeğe ve yargı kararlarına saygı duyulmamaya başlanması, Ankara Barosu’ nun fiilen Barolar Birliği Başkanı tarafından yönetilmeye başlanması, meslek ve meslektaşın yaşadığı sorunların çözümü konusunda somut çalışmaların yapılmamaya başlanması artık benim mevcut yönetim içerisinde verimli olamayacağım sonucuna ulaşmama neden olmuştur.”  

PARALEL TOPLANTI İDDİASI

Özgün Şimşek istifa dilekçesinde Ankara Barosu’nun 6 yönetim kurulu üyesinin Metin Feyzioğlu başkanlığında 6 Aralık 2013’te gayri resmi toplantı yaptıkları. İkinci toplantıyı ise 7 üyenin katılımıyla 9 Aralık’ta yaptıkları belirtildi. Bu iki toplantıyla ilgili olarak dilekçede, “Ankara Barosu’ nu ilgilendiren bir kısım kararlar alınmıştır. Bu kararlar 11.12.2013 tarihinde yapılacak Ankara Barosu Yönetim Kurulu olağan gündemine yazılmamış ek gündem yapılarak, benimde içerisinde yer aldığım 4 muhalif oya karşı bahsi geçen gayri resmi toplantıya katılan 6 üyenin oyu ile kabul edilmiştir” iddiası yer aldı.

İLERİYE DÖNÜK SİYASİ HESAPLAR

Ankara Barosu kararlarında Feyzioğlu’nun müdahaleleri olduğu iddialarının asılsız olduğunu belirten Baro Başkanı Sema Aksoy, istifalarla ilgili şunları söyledi: “Şimşek ve Çimen, uzun zamandır baronun yönetim kurulu çalışmalarında aktif olmayan, toplantılarına katılmayan isimler. Bu kişilerin ileriye dönük planları olduğunu düşünüyorum. 2014 yılının ekim ayında baro seçimleri yapılacak. Şimşek ve Çimen’in bu seçimlerde aday olması ya da bir başkasını desteklemesi en demokratik haklarıdır. Ancak, Ankara Barosu gibi köklü bir kurum, ileriye dönük siyasi hesaplara alet edilemez.

HUKUKÇULARA YAKIŞMIYOR

Feyzioğlu’nun müdahalesi tamamen dedikodudan ibaret. Bütün kurul toplantılarımızı göz önünde yapıyor, web sitemizde de yayınlıyoruz. Ankara Barosu, bu tür söylentilerle lekelenemeyecek, kutsal bir barodur. Kişileri yaralamak adına yapılan bu söylentiler, hukukçu kimliğine sahip insanlara yakışmıyor. Göreve geldiğimiz günden bu yana işimizi layığıyla yapmaya çalışıyoruz. Bizim küçük hesaplara ayıracak vaktimiz yok.”
Aksoy ayrıca, 11 kişiden oluşan ve istifaların ardından dokuz kişiye düşen yönetim kurulu üye sayısının, genel kurulda en fazla oy alan iki kişinin göreve getirilmesiyle yeniden 11’e tamamlanacağını söyledi.

FEYZİOĞLU: İDDİALAR MESNETSİZ

İddialara yanıt veren Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Bunlar, seçim yenilgisine doyamayanların hezeyanlarıdır ve tüm iddialar mesnetsizdir. İş yapmayanlar, dedikodu üretiyor. Kıdemli avukatlara emeklilik hakkı verdik. Mesleğin devamı için hayati önem taşıyan avukatlık stajında yeterlilik değerlendirmesi getirdik. Onlarca hastaneyle anlaşma imzaladık. Genç avukatlara bürolarını açarken bilgisayar ve yazılım desteği vermek için proje yapıyoruz. Biz işimizle gündemdeyiz. Bu tür iddialarla ilgimiz yoktur” diye konuştu.


Star/Hürriyet
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av. Cengiz 3 yıl önce

www.kolaybosan.com isimli bir site gördüm bu gün. internette reklamları da dolaşıyor. avukatlık kanununa aykırı bu siteyi savcılıklara tbb ye ve istanbul barosu'na şikayet ediyorum.