Hakim ve savcı adaylarına hazırlık eğitimi 3 aya indirildi
Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adayları İle İdari Yargı Hâkim Adaylarının Meslek Öncesi Hazırlık ve Son Dönem Eğitimlerinin Yaptırılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yapılan değişikliğe göre, hazırlık eğitim dönemi 4 aydan 3 aya indirildi. Değişiklikle yönetmeliğin 6. maddesi şöyle oldu: 
"MADDE 6 - Hazırlık eğitim dönemi üç ay süreli olup, adli yargı hâkim ve savcı adayları ile idari yargı hâkim adayları için ayrı ayrı olarak Eğitim Merkezi Müdürlüğünde yaptırılır. Meslek öncesi eğitim, kural olarak hazırlık eğitim dönemi ile başlar."
 Yönetmeliğe bir de geçici madde eklendi. Bu maddeye göre, "Haklarında 4954 sayılı Kanunun Geçici 11. maddesinin uygulanmasına karar verilen adli yargı hâkim ve savcı adayları ile idari yargı hâkim adayları için bu yönetmelikte öngörülen eğitim süreleri, son eğitim dönemi hariç olmak üzere yarı oranında indirilecek ve hazırlık eğitim dönemi konuları Yönetim Kurulu tarafından buna göre yeniden belirlenecek"


27 Haziran 2012 ÇARŞAMBA
 

Resmî Gazete
 

Sayı : 28336
 

YÖNETMELİK
 

Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığından:

ADLÎ YARGI HÂKİM VE SAVCI ADAYLARI İLE İDARÎ YARGI HÂKİM

ADAYLARININ MESLEK ÖNCESİ HAZIRLIK VE SON DÖNEM

EĞİTİMLERİNİN YAPTIRILMASINA DAİR YÖNETMELİKTE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 9/7/2004 tarihli ve 25517 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adayları ile İdari Yargı Hâkim Adaylarının Meslek Öncesi Hazırlık ve Son Dönem Eğitimlerinin Yaptırılmasına Dair Yönetmeliğin 6 ncımaddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 6 – Hazırlık eğitim dönemi üç ay süreli olup, adli yargı hâkim ve savcı adayları ile idari yargı hâkim adayları için ayrı ayrı olarak Eğitim Merkezi Müdürlüğünde yaptırılır. Meslek öncesi eğitim, kural olarak hazırlık eğitim dönemi ile başlar."

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 2 – Haklarında 4954 sayılı Kanunun Geçici 11 inci maddesinin uygulanmasına karar verilen adli yargı hâkim ve savcı adayları ile idari yargı hâkim adayları için bu Yönetmelikte öngörülen eğitim süreleri, son eğitim dönemi hariç olmak üzere yarı oranında indirilir ve hazırlık eğitim dönemi konuları Yönetim Kurulu tarafından buna göre yeniden belirlenir.”

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Türkiye Adalet Akademisi Başkanı yürütür.

 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yurttaş 6 yıl önce

hakim savcı maaşları artırılmalı
666 ile bozulan denge düzeltilmeli
idari yargıya hukuk mezunları dışında giriş kaldırılmalı
adli yargıda adliyede çalışan hakim ve savcılar en zor görevleri yaptıklşarından:
.idari yargıdan da tetkik hakimliğinden de idari görevdekilerdende daha çok aylık+tazm
inat+nöbet ücreti verilmeli