HSYK seçimleri ile ilgili tüm haberler


Sürekli güncellenecek tüm haberleri buradan takip edebilirsiniz. Lütfen, ilginizi çeken habere TIKLAYINIZ.

---------------------------------------------------------'Kimin kazandığı önemli değil!'

Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Doç. Dr. Osman Can, HSYK seçimlerinde kimin kazandığının önemli olmadığını, kim kazanırsa kazansın yeni anayasal düzene göre hareket edileceğini söyledi.

---------------------------------------------------------'YARSAV kaybetti, Bakanlık kazandı sığ bir söylemdir'

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, HSYK seçimlerini, Adalet Bakanlığı'nın destek verdiği öne sürülen listenin açık ara kazanmasını değerlendirirken, "Bakanlık ve iktidarın tüm olanaklarını kullanarak dikte ettiği bir liste var. "Evet' çıkmadan adliyelerde dolaşan bir listeden söz ediyoruz. Vahamet arz eden durum da budur zaten....

---------------------------------------------------------'Yargıya, temsili demokrasi geldi'

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) açıkladığı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Üyeliği Seçimi geçici sonuçlarına göre, en fazla oy alan 3. aday olan Rize Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Köroğlu, demokratik bir seçim olduğunu, yargıya temsili demokrasi geldiğini söyledi.

---------------------------------------------------------Danıştay'dan HSYK'ya seçilen 2 isim

Danıştay kontenjanından HSYK'ye seçilen 2 üye belli oldu. İşte o isimler;

---------------------------------------------------------'Hakim ve savcılar marjinal söylemlere rağbet etmedi'

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, HSYK üyeliği seçimine ilişkin, "Bu sonuçlar hakim ve savcıların marjinal söylemlere rağbet etmediğini gösteriyor" dedi

---------------------------------------------------------'Ülke gene bir akıl tutulması yaşıyor'

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, HSYK seçimlerini, Adalet Bakanlığı'nın destek verdiği öne sürülen listenin açık ara kazanmasını değerlendirirken, "Bakanlık bürokratları, mülakatlarına girdikleri, yani işe aldıkları adamların oylarıyla seçilmiş oldular. Bu büyük bir vesayettir. Bu durum, hukuk devletine giden son adım olmaz diye umut ediyorum. Cehenneme giden yol, iyi niyet taşlarıyla döşelidir zaten" dedi

---------------------------------------------------------HSYK'nın Yargıtay kontenjanından seçilen üyeleri

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin istifasının ardından kurula Yargıtay kontenjanından katılacak 3 asıl ve 3 yedek üye bugün yapılan seçimle belli oldu.

---------------------------------------------------------'Hiçbir şey söylemeyeceğim. Hayırlı olsun'

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, HSYK seçimleriyle ilgili olarak, "Hiçbir şey söylemeyeceğim. Hayırlı olsun" dedi.

---------------------------------------------------------YARSAV'da halef-selef arasında soğuk savaş

Yarışın en sıcak geçtiği yer başkent Ankara oldu. Yargıçlar ve Savcılar Birliği'nde (YARSAV) HSYK seçimleri sırasında gündeme gelen alternatif liste rahatsızlığı, oy kullanma işleminin yapıldığı Ankara Adliyesi'nin kafeteryasında gün yüzüne çıktı.

---------------------------------------------------------HSYK seçim sonuçları

HSYK'nın yeni yapısında çoğunluğu oluşturacak 16 üye için yaklaşık 11 bin hakim ve savcı sandık başına gitti. 199 adayın yarıştığı seçimde Adalet Bakanlığı’nın desteklediği iddia edilen tüm adayların girdiği kurula, YARSAV listesinden giren olmadı.

---------------------------------------------------------'Seçimler en olumsuz koşullarda yapılıyor'

HSYK üyeliği seçimleri için YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan yönetim kurulu üyeleriyle topluca gelerek oylarını kullandı

---------------------------------------------------------'HSYK seçimlerine müdahale ediliyor'

YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağoğlu, yarın yapılacak HSYK seçimleri konusunda YARSAV'da bölünme olduğu haberlerini yalanlayarak, "YARSAV'da siyasi düşünce temeline dayanmayan çoğulcu yapı var. Belirli merkezler için sonuç alma hedefine güdümlü bu haberler etkilerinin giderilmesini olanaksız kılmak için son güne, son dakikaya ayarlanmıştır" dedi.

---------------------------------------------------------HSYK istifaları The Economist'te

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin Kurul'dan istifaları dünyanın önemli haber ve ekonomi dergilerinden The Economist tarafından haberleştirildi.

---------------------------------------------------------İşte tartışılan yazışmalar!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan Tayyip Erdoğan'a, “Eğer yüreği, cesareti, topluma saygısı varsa Adalet Bakanı ile HSYK arasındaki yazışmaları açıklasın” sözlerinden sonra o yazışmalar ortaya çıktı

---------------------------------------------------------

Yargıtay'da HSYK üyeliği seçimi 18 Ekim'de
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin istifasının ardından kurulun Yargıtay kontenjanından 3 asıl, 3 yedek üyenin belirlenmesi için 18 Ekimde seçim yapılacak.

---------------------------------------------------------'Siyaset, yargıyı baskı altına almak için çalışıyor'

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Adalet Bakanlığı'nın HSYK üyeliğine aday olan bakanlık bürokratlarının bazı illerde hakim ve savcılarla toplantı yaptıklarını öne sürerek, yürütme organın bu şekilde yargı üzerinde "baskı"sını artırdığını savundu.

---------------------------------------------------------'Hükümetle yargı arasındaki savaş zarar veriyor'

MHP'li Mehmet Şandır HSYK'da yaşanan istifaların Türkiye'ye yakışmadığını bunun sorumlusunun da hükümet olduğunu söyledi

---------------------------------------------------------Ertekin'den HSYK'daki istifalara ilginç benzetme

Demokrat Yargı Eşbaşkanı Orhan Gazi Ertekin, HSYK'daki istifaları değerlendirdi.

---------------------------------------------------------Gözler Yargıtay ve Danıştay seçimlerinde

HSYK'de dün yaşanan istifa depremi gözleri Yargıtay ve Danıştay'daki seçimlere çevirdi. Yeni Anayasa'ya göre Kurul'un, 3 asıl ve 3 yedek üyesi Yargıtay, 2 asıl ve 2 yedek üyesi ise Danıştay Genel Kuruları'nca seçilecek.

---------------------------------------------------------'HSYK istifaları dört dörtlük şov'

Başbakan Erdoğan, HSYK'daki toplu istifaları 'şov' olarak nitelendirdi. Dün istifa eden HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'ten yanıt gecikmedi: İstifaların arkasındaki sebebe değer vermek lazım...

---------------------------------------------------------

Kılıçdaroğlu: İstifa ettirildiler
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin ‘topluca istifa ettirildiği’ni ileri sürdü.

---------------------------------------------------------

Bahçeli: 'HSYK istifalarından Başbakan sorumlu'
MHP lideri Bahçeli, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerinin istifasından, ''adaleti, siyasi hırslarına feda eden Başbakan Erdoğan'ın ve ilgili bakanın sorumlu olduğunu'' ileri sürdü.

---------------------------------------------------------HSYK adaylık başvurusunu geri çekti

Muş Cumhuriyet Başsavcısı HSYK adaylık başvurusunu geri çekti

---------------------------------------------------------"HSYK üyeleri, hükümete meydan okudu"

Financial Times gazetesi, "Türkiye'nin yargı denetleyici kurumun çoğu üyeleri, hükümetin reform etme çabalarına meydan okuyarak topluca istifa etti" diye yazdı.

---------------------------------------------------------HSYK'da son adam konuştu!

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK) üyesi Ali Suat Ertosun, HSYK'da dün yaşanan istifaları saygıyla karşıladığını, kendisinin ise kurulda kalarak, bilgi ve birikimlerini yeni üyelere aktaracağını, ancak bunun, "sonuna kadar gideceği" anlamına gelmediğini söyledi.

---------------------------------------------------------Yargı savaşında son raunt: İstifa

HSYK'nın seçimle gelen dört asıl ve üç yedek üyesi Adalet Bakanlığı'nı suçlayarak istifa etti. Bakanlık: Amaçları HSYK seçimlerini etkilemek

---------------------------------------------------------

AK Parti'den HSYK istifaları yorumu
AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, HSYK'da 4'ü asıl 3'ü yedek toplam 7 üyenin istifasını değerlendirirken, "Beş gün sonra 16 Ekim'de görev süresi dolacak olan Musa Tekin ile yaklaşık iki aydan az bir süre sonra görev süresi dolacak olan Kadir Özbek'in, istifalarının ne anlama geldiğini kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Buna rağmen, şu soruyu da sormadan edemiyorum. Sayın Kadir Özbek ve arkadaşları Yargıtay başkanlığı için mi istifa etti" yorumunu yaptı.

---------------------------------------------------------

Bakanlıktan istifalara ilişkin açıklama
Adalet Bakanlığı, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ve 6 üyenin istifasını, HSYK ve Yargıtay ile Danıştay seçimlerine yönelik olduğunu açıkladı.

---------------------------------------------------------

HSYK’da istifa depremi
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, Kurul'un 17 Ağustos 2010 tarihinden beri fiilen çalıştırılmadığını ifade ederek, kendisi ile birlikte 7 üyenin istifa ettiğini açıkladı. Adalet Bakanlığı ise, "HSYK'nın çalıştırılmadığı iddiası gerçek dışı" dedi.

---------------------------------------------------------HSYK adaylarının 'Doğu ve Güneydoğu' hassasiyeti!

Yüksek Seçim Kurulu’na Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliğine adaylık için başvuran hâkim ve savcılar özgeçmişlerinde ilginç ayrıntılara yer verdi. Seçimlerde propaganda yasak olduğu için adaylar YSK’nın internet sitesinde yayımlanan özgeçmişlerinde ilginç ayrıntılara dikkat çekti.

---------------------------------------------------------YARSAV, 16 adayı destekliyor

YARSAV, HSYK üyeliği için desteklediği adayların isimlerini açıkladı.

---------------------------------------------------------Tarhan, müfettişlere 'savcı yetkisi' verilmesini eleştirdi

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, HSYK'nın yeni yapısına yönelik hazırlanan yasa ile idari bir görev yapan müfettişlere "Ceza yargılama yasası ile Cumhuriyet savcılarına verilen tüm yetkileri kullanabilme olanağının tanındığını" ifade etti.

---------------------------------------------------------HSYK üyeliği için 201 aday

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üye seçimi için kesin aday listeleri, Resmi Gazete'de yayımlandı.

---------------------------------------------------------Bakırköy Adliyesi'nde HSYK kulisi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliği için adaylığını açıklayan Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, bugün İstanbul'a gelerek Bakırköy Adliyesi'nde ziyaretlerde bulunuyor.

---------------------------------------------------------‘Ferhat Sarıkaya, göreve dönebilir’

Bakan Ergin görevden alınan ve avukatlık dahi yapamayan Ferhat Sarıkaya ve benzer durumdaki kişilerin haklarını aramak için dava açabileceklerini ve davanın olumlu sonuçlanması durumunda görevlerine de dönebileceklerini kaydetti.

---------------------------------------------------------Yargıtay ve Danıştay’da HSYK’ya aday bulunamıyor
Anayasa değişikliğinden sonra HSYK’nın yeni yapısı için adli ve idari yargıdan aday olanların listesi Resmi Gazete’de yayınlanırken, ne yazık ki Yargıtay ve Danıştay’dan gelecek üyelikleri için aday bulunamıyor.
Aydın Ayaydın

---------------------------------------------------------HSYK seçimleri ve seçmenleri

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerinde oy verecek seçmenlerin geçici listeleri YSK tarafından yayımlandı. Listelere itirazlar il seçim kurulları inceleyecek ve 10 Ekim’de kesinleşecek.
Tarhan ERDEM

---------------------------------------------------------Yeni HSYK'ya kimler seçilecek ?

12 Eylül 2010 tarihî referandumunun somut sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Mahkeme kararı olmaksızın konulan yurtdışı çıkış yasaklarının kaldırılması ilk somut uygulama oldu. 
Reşat PETEK

---------------------------------------------------------Savcı Kaya: Bakanlığın tasarısı yetersiz

HSYK üyesi adayı Savcı Özgür Katip Kaya, bakanlık tarafından hazırlanan HSYK kanun tasarısının yeterli olmadığını söyledi

---------------------------------------------------------HSYK tartışmasında Bakan başarılı, Barolar Birliği Başkanı başarısızdı

Aydın Ayaydın


---------------------------------------------------------HSYK seçimleri...

Son anayasa değişikliğinin en çok tartışılan maddeleri Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ve üyelerinin seçimiyle ilgili maddeler olmuştur.
Tarhan ERDEM

---------------------------------------------------------

HSYK seçim takvimi tamam
YSK, HSYK üyeliği için adli yargıda 172, idari yargıda 34 adaya ilişkin geçici listeyi yayımladı, seçim takvimi de hazır

---------------------------------------------------------

HSYK'na adaylık süreci sona erdi
HSYK'ya adaylık süreci sona erdi. Toplam 207 hakim ve savcı aday oldu.
SEÇİM TAKVİMİNE GÖRE SÜREÇ  

---------------------------------------------------------

HSYK'ya bakanlıktan beş aday
HSYK üyeliği için 207 hâkim ve savcı başvururken beşi Adalet Bakanlığı bürokratı. Müsteşar Yardımcısı İbrahim Okur: Anayasal hakkımızı kullanıyoruz

---------------------------------------------------------Osman Kaçmaz, HSYK üyeliğine aday oldu

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ile eski DGM Savcısı ve Ankara Cumhuriyet Savcısı Hakan Kızılarslan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda 1. sınıf hakim ve savcı HSYK üyeliği için YSK'ya başvurdu.

---------------------------------------------------------'HSYK taslağını incelemeden göndereceğiz'

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Kanun Taslağı hakkında, yasalaşması halinde önlerine gelme ihtimali bulunduğu için, Adalet Bakanlığına görüş bildirmeyeceklerini ve yarın geri göndereceklerini söyledi.

---------------------------------------------------------İşte bir HSYK üyeliğinin kazandırdıkları!

HSYK seçimleri için başvuru süresi bugün dolarken 200'e yakın hâkim ve savcı yarışa katılıyor. HYSK üyesi seçilenlerin hem özlük hakları hem de maaşlarında ciddi iyileşme olacak

---------------------------------------------------------'Telekulak yetkisi Danıştay'ın talebi'

Adalet Bakanı Ergin HSYK Kanunu taslağında müfettişlere dinleme izni çıkartma yetkisinin Danıştay'ın daha önceki bir kararı göz önüne alınarak verildiğini söyledi

---------------------------------------------------------

'Dinleme kararını mahkeme verecek'
Adalet Bakanı Ergin, ''Teftiş Kurulu müfettişleri soruşturmalarında doğrudan dinleme yapamayacak, mahkemeden karar çıkması gerekecek'' dedi.

---------------------------------------------------------Yeni HSYK'nın yasa taslağında 'dinletme' yetkisi de var

Adalet Bakanlığı, anayasa değişikliğiyle yapısı tümden değişen yeni Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) kuruş esaslarıyla görevlerini belirleyecek Kanun Tasarısı’nın taslağını tamamlayarak ilgili kurumların görüşlerine açtı.

---------------------------------------------------------Nuh Mete Yüksel, HSYK'na aday oldu

Eski Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel de Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na aday oldu

---------------------------------------------------------'HSYK bağımsızlığı son derece güçlendirilmiştir'

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye'de güven veren bir adalet sisteminin bulunmadığını, bu yüzden hukuk alanında reformlar yaptıklarını belirterek, ''Türkiye'nin maalesef oturmuş, güven veren, demokratik bir yapısı yok. Güven veren bir altyapı için çalışıyoruz. Sistemin aksayan yanları var, her şey dört dörtlük değil ama istikametimiz demokratik bir ülke, hukuk devleti'' dedi.

---------------------------------------------------------

HSYK yasa tasarısı tamamlandı
HSYK’nın yeni yapısıyla ilgili uyum yasası tamamlandı. Adalet Bakanlığı, Bakanlar Kurulu'na gönderdiği tasarıyı internetten yayınladı. Buna göre, bakan dairelerin çalışmaları ile hakim ve savcılarla ilgili suç ve disiplin işlerinin görüleceği toplantılara katılamayacak ve oy kullanamayacak.

---------------------------------------------------------'Adaylığımız kesin değilken propaganda yasağı kesin'

HSYK adaylarına konulan propaganda yasağını eleştiren Kazan Hakimi Şahin, “Adaylığımız kesinleşmeden yasak konuluyor” dedi

---------------------------------------------------------

Hakim ve savcılardan YSK'ya itiraz
Beş hâkim ve bir savcıdan oluşan heyet, HSYK'nın seçim takvimi ve genelgesinin düzeltilmesi için YSK'ya başvurdu

---------------------------------------------------------

Bürokratlara HSYK yolu açan genelgeye dava
YSK'nin başka bir kurumda görev yapan hakim ve savcılara HSYK üyeliği seçimlerinde aday olma imkanı tanıyan genelgesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay'a dava açıldı.

---------------------------------------------------------Hukukçuların yeni gündemi Tatlıses!

Türkiye, HSYK üyeliği seçimlerini tartışıyor, ancak hakim ve savcıların gündemi; türkücü İbrahim Tatlıses'in oğluna araba alması ve yeni kebapçı dükkanının açılışı

---------------------------------------------------------YSK: HSYK'nın propaganda yasağı kalkmayacak
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na üye seçiminde getirilen 'Propanganda yasağı'nın kalkmayacağı açıklandı.

---------------------------------------------------------'Yargıçların, YSK denetiminde oy kullanması onur kırıcı'

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, HSYK'ya seçilecek üyeler için, YSK denetimde oylama yapılacak olmasını, "yanlış ve ayıp" bulduğunu ifade ederek, bunun Anayasa'ya da aykırı olduğunu savundu

---------------------------------------------------------

Demokrat Yargı'dan YSK'ya sert tepki
Demokrasi ve Özgürlük için Yargıçlar ve Savcılar Birliği (Demokrat Yargı), referandumda anayasa değişiklik paketinin kabulüyle birlikte HSYK'ya üye seçimine yönelik takvimi başlatan YSK'nın genelgesine sert tepki gösterdi.

---------------------------------------------------------

Bakanlıkta görevli hâkimlerin, HSYK adaylığına engel yok
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 17 Ekim 2010'da adli ve idari yargı hâkim ve savcıları arasından Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği için yapılacak seçimlerde uygulanacak esasları açıkladı.

---------------------------------------------------------

HSYK adaylarına propaganda yasak
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 17 Ekim 2010 tarihinde adli ve idari yargı hakim ve savcıları arasından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği için yapılacak seçimlerde uygulanacak esaslara ilişkin genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Adayların propaganda yapmaları yasaklanırken, sadece YSK tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde adayların özgeçmişleri, bu iş için tahsis edilmiş bir internet sitesinde yayımlanacak.

---------------------------------------------------------

HSYK yarışı hızlı başladı!

Demokrat Yargı Derneği ile YARSAV’ın yarışına sahne olması beklenen HYSK seçimleri öncesinde hazırlıklar sürüyor. Dün Ankara Adliyesi’nde yapılan toplantıda çoğunluğu savcı 13 kişi adaylığını açıkladı. Adaylardan Hâkim Eray Karınca, YARSAV Yönetim Kurulu üyeliğinden ayrıldığını belirtti.

---------------------------------------------------------

HSYK üyeliği seçim takvimi başladı

Takvime göre süreç şöyle işleyecek:www.hukukihaber.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.