Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliğine seçilen 10 asil 6 yedek üyeye mazbatasını verdi. YSK’da düzenlenen törene YSK üyeleri, HSYK yeni üyeleri, hakim ve savcılar katıldı.

Törene, 12 Ekim’de yapılan seçimde seçilen hakim ve savcılar katıldı. Mazbatalar sırası ile önce adli yargı üyelerine daha sonra idari yargı üyelerine verildi.

HSYK üyeliğine adli yargıdan 7 asıl, 4 yedek üye seçildi. Üyeler sırası ile mazbatalarını YSK üyelerinin elinden aldı.

Mazbatalarını alan 7 asıl üyenin ismi şöyle: Metin Yandırmaz, Mehmet Yılmaz, Mehmet Durgun, Ömür Topaç, Ramazan Kaya, İsa Çelik, Turgay Ateş.

Yedek üyeler ise şöyle: Selahaddin Menteş, Zeynep Şahin, Orhan Gödel.

HSYK üyeliğine idari yargıdan 3 asıl, 2 yedek üye seçildi.

Mazbatalarını alan asıl üyelerin ismi şöyle: Halil Koç, Ahmet Berberoğlu, Mahmut Şen.

Yedek üyelerin ismi ise şöyle:
Cafer Ergen.


“İTİRAZ GELMEDİ”

Törende konuşan YSK Başkanı Sadi Güven, adli ve idari yargı hakim ve savcıları arasında 12 Ekim'de yapılan seçim sonuçları hakkında bilgi verdi.

Seçimde oy verme iş ve işlemlerinin düzenli, güvenli ve süresinde yürütülüp sonuçlandırıldığını belirten Güven, bu işlemlere yönelik YSK'ya itirazda bulunulmadığını bildirdi. Güven, bu nedenle seçimde görev yapan herkese teşekkür etti.

Hakim ve savcıların görevlerini ifa ederken, Anayasa'nın 138. maddesindeki ilkelere uygun hareket etmelerinin asıl olduğunu vurgulayan Güven, "HSYK'ya seçilen üyelerimizin de mahkemelerin bağımsızlığı ve hakimlik teminatı esaslarına göre görev yapacağına inancım tamdır. Hakim ve savcılarımızın teveccühünü alarak seçilen sizleri, şahsım ve Yüksek Kurulumuz adına kutluyor, seçimin ülkemize, yargı camiasına, sizlere hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

YSK Başkanı Güven'in konuşmasının ardından yeni üyelere mazbataları, Güven ve YSK üyeleri tarafından verildi.

Üyelerden ilk mesajlar

Törenin ardından, HSYK üyeliğine seçilen bazı üyeler, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

HSYK Üyesi Ömür Topaç, "Kurul üyesi olarak önceliğiniz ne olacak?" sorusu üzerine, "Önceliğimiz meslek içi sorunları tespit edip, süreç içinde gördüğümüz noktalardaki sorunları tespit etmek. Sonra çözüme dönük, çözüm odaklı bir kurul yapısı olacaktır" dedi.

HSYK Üyesi Ramazan Kaya da aynı yöndeki soruya, "Yargı milletin yargısı olacaktır. Şunun ya da bunun yargısı olmayacak ve milletimiz yeniden yargıya güven duyacaktır" yanıtını verdi.

Seçimde en çok oyu alan Metin Yandırmaz, "Mazbatamızı aldık, ülkemize, yargı camiasına hayırlı olsun. İnşallah bizlere teveccüh gösteren meslektaşlarımızı mahcup etmeyiz. İnşallah layıkıyla görevimizi yerine getiririz" diye konuştu.

Mazbata törenine adli yargı yedek üyeliğine seçilen İlker Çetin ile adli yargı yedek üye Mehmet Gökpınar mazeretleri nedeni ile katılmadı.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.