HUKUK SİLAH, POLİS YARGI OLAMAZ!
İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal, Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran ve İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan ve avukatlar 10 Şubat 2015 Salı günü saat 15.30’da İstanbul Barosunun çağrısıyla ‘İç Güvenlik Paketini’ protesto amacıyla İstanbul Adliyesinde Adalet Nöbeti için bir araya geldiler.

Burada bir basın açıklaması yapan İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal, İç Güvenlik Paketiyle yapılmak istenenin sıradan bir yasa değişikliği değil, bir rejim değişikliği, demokratik rejimi ve hukuk devletini tamamen ortadan kaldıracak faşist ve baskıcı bir sistemin yasalaştırılması çabası olduğunu söyledi.

Yapılacak düzenlemeyle polis, vali ve kaymakamın, hâkim ve savcı konumuna getirildiğini belirten Kocasakal, teklif yasalaşırsa polisin adeta iktidarın silahlı gücü haline getirileceğini, bu takdirde hiç kimsenin hukuk güvenliğinin kalmayacağını bildirdi. İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal konuşmasında özetle şu hususlara dikkat çekti:

“Yargı yetkisini tamamıyla idareye, kolluğa, polise ve mülki amirlere devrediyorlar. Hiçbir hu­kuk devletinde yargı kararı olmadan polis insanları gözaltına alamaz; kişilerin üstü, aracı aranamaz; polis amirinin emriyle ya da valinin kaymakamın emri ile insanların telefonları dinlenemez.

Hiçbir parlamento çoğunluğu bunu yapma hakkına sahip değildir. Biz hukukçular olarak, barolar olarak, İstanbul Barosu olarak böyle bir değişikliği kabul etmiyoruz. Bunu tanımaya­cağımız ilan ediyoruz.

İç Güvenlik Paketiyle yapılmak istenen rejime karşı bir darbedir. Anayasal düzeni bir şekilde değiştirmeye teşebbüstür. Demokratik rejimi, hukuk devletini tamamen ortadan kaldıracak, faşist ve baskıcı bir sistemin yasalaştırılması çabasıdır. Hiçbir hukuk devletinde polise bu kadar fütursuzca silah kullanma yetkisi verilemez. Bunun adı açıkça sivil dikta, faşizmdir ve bunun yasal alt yapısını kurma çabasıdır.  Hiçbir hukuk devletinde yargı kararı olmadan polis insanları gözaltına alamaz, kişilerin üstü, aracı, eşyası aranamaz”.

Başkan Kocasakal’ın basın açıklamasından sonra Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler, Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran ve İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan da yaptıkları kısa konuşmalarda, İç Güvenlik Paketini protesto ettiler ve eylemi baroları adına desteklediklerini bildirdiler.

10 Şubat 2015 Salı günü saat 15.30’da başlayan Adalet Nöbeti 11 Şubat 2015 Çarşamba sabahı saat 08.00’a kadar devam etti.

 Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.