'İSTANBUL ANADOLU Adliyesi Dergisi' yayın hayatına başladı
 “İstanbul Anadolu” ismini taşıyan ve Ekim 2012 itibariyle 3 ayda bir yayınlanacak olan dergi, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Celal Avar’ın teşvikleriyle genel yayın yönetmeni Cumhuriyet Başsavcı Vekili Salih Yıldırım ve editörler Cumhuriyet Savcıları Sıddık Ilgar ve Ömer Solmaz öncülüğünde hazırlandı. Savcılık Basın Bürosu personelinin yoğun çabaları ile hazırlanan dergiye aynı zamanda içerik ve danışmanlık olarak Güncel Hukuk Dergisi, hukukihaber.net haber sitesi ve İdeal Hukuk Dergisi destek verdi.

Derginin imtiyaz sahibi İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Celal Avar tarafından kaleme alınan sunuş yazısında “hukuk bilimleri alanında yer alan araştırma makaleleri kadar, güncel hayatta karşılaşılan hukuksal sorunlar ve çözüm yolları ile çalışma ortamlarına ilişkin faydalı bilgilerin” derginin içeriğini oluşturacağından bahsediliyor. Ayrıca dergide hakimler, savcılar ve adliye çalışanları tarafından yazılan hikaye, şiir ve anı yazıları da yer alıyor. Akademik ve mesleki yönden dolu dolu olan derginin mizah bölümünde fıkralar ve karikatürler de unutulmamış.

DERGİNİN İÇERİĞİ
Hukuki ve Mesleki Makaleler
Prof.Dr. Süheyl Donay’ın ‘Adli-Kolluk ve Savcılık İlişkisi’ni ele aldığı makalesinim ardından, Cumhuriyet Savcısı Dr. Barış Duman’ın “İspanya’da Adli Kolluk ve Savcılık İlişkisi” başlıklı makaleleri geliyor. 
Bilişim alanında İst. And. Cumhuriyet Başsavcı Vekili Akif Özgün’ün ‘İnternet Suçlarında Lokasyon Bilgisi’ başlıklı makalesinin yanında Av. Şerafettin Ekici’nin Facebook ve Twitter özelinden başlayarak konuyu Tazminat ve Ceza Hukuku açısından ele aldığı ‘Sosyal Medya ve Hukuki Boyutu’ makalesi yer alıyor.
Sulh Ceza Hakimi Mustafa Tarık Şentuna’nın “Tutuklma-Adli Kontrol Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı makalesi ile İş Hakimi İbrahim Halil Şua’nın Uyap’ta bulunan SGK Kayıt Sorgulama Bölümüne ilişkin makaleleri meslektaşlarına karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin ipuçları veriyor.
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Sıddık Çinko tarfınfa ‘Kişinin Fotoğraflanması’ konusu TMK, TCK, TBK, FSEK  ve ilgili Yargıtay kararları ışığında ele alınmış. Yargıtay Tetkik Hakimleri Mehmet Köse ve Ali Çetin tarafından mensubu bulundukları dairelerin uygulamaları hakkında bilgiler veren iki yazı kaleme  alınmış. 

Hikaye ve Şiirler
Ayrıca dergide Hakim ve Savcıların anılarını, izlenimlerini anlattıkları yazılar da yer alıyor. Bu bölümde Cumhuriyet Savcıları Levent Kandemir ve Sıddık Ilgar’ın ‘İntihar’ ve ‘Dirilen Ceset” anı yazıları ile Cumhuriyet Savcısı Ahmet Çetin’in ‘İki Çocuk Bir Bisiklet’ öyküsü yer alıyor. Ayrıca Aile Hakimi Baki Tonbak meslek hayatındaki izlenimlerini ve eşlere tavsiyelerini “Bir Aile Hakiminin İzlenimleri’ başlığı altında derlemiş.
Yoğun bir şekilde işlenilmiş hukuki makale ve anıların yanında yine Hakim, Savcı ve Adliye personeli tarafından kaleme alınmış şiirler de yer alıyor. Hakim Murat Boylu’nun, Cumhuriyet Savcısı M. Cevat Telli’nin ve Kalem Müdürü Hatice Türedi’nin şiirleri derginin bu sayısında yayınlanıyor.

Ve daha niceleri…
Derginin içeriği yukarıda yazılı olanlarla sınırlı değil. Psikloloji, iletişim, sağlık, yemek, Atatürk ve hukuk, mizah-yaşam, hukuk tarihi, adalet, bilgelik yolu, gezi, adliyeden kareler-haberler ve etkinlikler diğer bölümleri oluşturuyor.
Ayrıca dergi ödüllü bulmaca ile sona eriyor. Bulmacayı çözüp Basın Bürosuna çözümünü gönderenler arasından çekilişle seçilecek 10 kişiyi kitap ödülü bekliyor.(hukukihaber.net)

DERGİ KÜNYESİ
Genel Yayın Yönetmeni
Salih YILDIRIM- C.Başsavcı Vekili

Editörler
Sıddık ILGAR- C.Savcısı
Ömer SOLMAZ- C.Savcısı

Yayın Kurulu
Ali Sadık TAŞTEPE- Hakim
Dr. Barış DUMAN- C.Savcısı
Durmuş Ali GENÇ- Hakim
Levent KANDEMİR- C.Savcısı
Müberra TÜLÜ- Hakim
Ömer SOLMAZ- C.Savcısı
Sıddık ILGAR- C.Savcısı
Vahdettin TOKLUCU- Hakim


Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
Nurcan ÖZMEN

hukukihaber.net

hukukihaber.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yargıç 4 yıl önce

geçenlerde dergiyi inceledim. emeği geçenleri tebrik ediyorum. ellerinize sağlık.

Avatar
Gülsüm 4 yıl önce

merhabalar adliyeye stajer alımı yapılıyormu açıkogretim adelet lisesi okuyorum ve bu sene staj yapacagım adliyede yapmak istiyorum stajımı..

Avatar
ismail.karakurt 4 yıl önce

ali.cetinbey.lütfen.adil.olarak.davamı.birdaha.inceleyin.üzğünüm

Avatar
sevinç karataş 3 yıl önce

ben bi engelli annesiyim geçenlerde adliyede gösterimiz oldu. dergide o anida paylaşmışlar cok memnun oldum emeğinize saglik

Avatar
galip çelik 5 ay önce

1. sayınızı nerden bulabilirim