İzmir Barosu'nda seçim heyecanı
İzmir Barosu bu dönem seçimlere 5 farklı grupla start veriyor. Çağdaş grubu Av.Sema Pektaş, Bağımsız savunma Grubunu Av.Bahattin Özcan Acar, Cumhuriyetçi Avuykatlar Grubunu Av.Özdemir Sökmen, Demokrat Avukatlar Grubunu Av.Mehmet Girgin, İlerici Avukatlar Grubunu Av. Arif İnönü başkan adayı olarak temsil ediyor.Cumhuriyetçi Avukatlar Grubunun başkan adayı Özdemir Sökmen yeni döneme ilişkin birçok projelerinin olduğunu, seçim bildirgelerinde bu projelere ayrıntılı yer verdiklerini, ayrıca ücretli çalışan avukatların sorunlarının gün geçtikçe arttığını belirterek devamla 

Hukuk fakültelerinin sayısının çokluğu, her yıl mezun sayısındaki artış, hukuk fakültesinden mezun olan gençlerimizin avukatlık stajının akabinde, herhangi bir sınav olmadığından avukatlık yapmayı tercih etmeleri sebebi ile avukat sayısında olağan dışı bir artış meydana gelmektedir.

Bu nedenle genç meslektaşlarımız, mesleğimizin zorluğu, kişisel ve sosyal nedenlerle büro açmaksızın bir başka avukatın yanında sigortalı avukat olarak çalışma şeklini tercih etmektedirler.

Hal böyle olunca sigortalı meslektaşlarımızın sorunları gün geçtikçe artmakta, çalışma şartları sürekli ağırlaşmakta, aldıkları ücretler mesleğin onuruyla ve sarf edilen emekle kıyaslanamayacak düzeyin altına düşmektedir.

Barolar ve Türkiye Barolar Birliği, avukatlık mesleğinin yürütülmesinde etkin kuruluşlardır. Avukatlık asgari ücret tarifesi de barolar tarafından hazırlanıp Barolar Birliği tarafından son şekli verilerek, adalet bakanlığının incelemesinden sonra yürürlüğe girmektedir. Bu bağlamda baroların, sigortalı çalışan avukatların alacakları ücretlerle ilgili olarak, asgari ücret tarifesinde mesleğin onuruyla bağdaşan bir miktarı göstermesi ve bunun ödenip ödenmediği konusunda bir denetlemeye gitmesi gerekmektedir.

Avukatlık Kanunu’ nun 95. Maddesi, "AVUKATLIK ONURUNUN VE MESLEK DÜZENİNİN KORUNMASI " görevini “Baro Yönetim Kurulu”na vermektedir. Yine aynı kanunun 121. maddesinin 18. bendi ile “mesleki dayanışmanın sağlanması ve devamlılığı için her türlü çalışmalarda bulunmak, mesleğe ve meslek mensuplarına yönelik hak ihlallerine karşı avukatlık mesleğini ve meslektaşlarını savunmak ve bu konularda her türlü yasal ve idari girişimlerde bulunmak” görev ve yetkisi de Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu' na verilmektedir.
Bu görev kapsamında bir avukat yanında aylıklı olarak çalışan avukatın, aldığı eğitim, mesleği ve sosyal durumu görmezden gelinerek vasıfsız bir işçi statüsünde “işçi asgari ücreti” ile çalıştırılması ya da resmi kayıtların bu şekilde olması, mesleğin onurunu çiğnemekte ve meslek düzenini bozmaktadır.

- Sigortalı çalışan avukatların ücret sözleşmelerinin temeli
Avukatlık Kanunu olmalıdır. Avukatlık faaliyetinin niteliği ve avukatlığın kamu görevi olarak tanımlanması nedeniyle genel hükümlere göre kurulan bağımlı avukatlık ilişkisi çok önemli sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle çalışan avukatlık ilişkisinin genel iş sözleşmesinden ayrık bir biçimde düzenlenmesi zorunludur. Bu düzenlemenin, “serbest avukatlık sözleşmesi” yanında ve “avukatlık iş sözleşmesi” adı altında doğrudan Avukatlık Yasası içinde yapılması gerekir.

-Avukatlık mesleğinin temel özelliği, bağımsız icra edilebilir olması nedeniyle işveren avukat, görevini yaparken sigortalı çalışan avukatın Avukatlık Kanunu’ nun 2. maddesi kapsamında değerlendirmesine müdahale edemeyeceğini açıkça bilmelidir. Sigortalı çalışan avukatların yasadan kaynaklanan bu hakları tercihen iş sözleşmelerinde yer almalıdır.

-Avukatlık Kanunu’ nda sigortalı çalışan avukatların hak ve yükümlülüklerini belirten ayrıntılı düzenlemeye acilen gidilmelidir. Barolar ve TBB sigortalı çalışan avukatların haklarını, menfaatlerini koruyucu tip sözleşmeler geliştirmeli ve bunların uygulanmasının takipçisi olmalıdır. Böylece güçsüz durumdaki bağımlı çalışan avukatlar kendilerini korumada büyük bir destek elde etmiş olacaklardır. Sigortalı çalışan avukatların kendilerini koruma mekanizmalarının yaratılması ise mesleklerini bağımsız olarak yürütebilmelerine imkan tanıyacak, mesleklerini geliştirmelerinin önü açılmış olacaktır.

Bu düşüncelerle, İzmir Barosu Genel Kurulu’ nda baro organlarına SSK’ lı çalışan aday gösteren tek grubun  Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu olduğunu ifade etmiştir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.