Meslekten çıkarılan Danıştay üyesinin itirazı reddedildi

Danıştay Başkanlar Kurulu, eski Danıştay üyesi Eyüp Kara itirazını reddetti. Karar Resmi Gazetede yayımlandı. Yayımlanan karara göre, Danıştay üyesi Eyüp Kaya'nın ihraç işlemine yönelik itirazı reddedildi.

İşte 8 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan karar

Danıştay Başkanlar Kurulundan:

DANIŞTAY BAŞKANLAR KURULU KARARI

Karar No: 2018/1

Başkanlar Kurulu 02/02/2018 tarihinde toplandı.

Danıştay Üyesi Eyüp Kaya'nın 6749 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere ilişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun'un 3'üncü maddesinin 1'inci fıkrası uyarınca, FETÖ/PDY ile irtibatı olduğu değerlendirildiğinden, meslekte kalmasının uygun olmadığına ve meslekten çıkarılmasına ilişkin Danıştay Başkanlık Kurulunun 03/11/2017 tarih ve 2017/52 sayılı kararına Eyüp Kaya tarafından yapılan itiraz üzerine; dosyadaki bilgi ve belgeler, 08/11/2017 kayıt tarihli itiraz dilekçesi, 09/11/2017 kayıt tarihli ek dilekçe ve ekleri ile konu hakkında hazırlanan rapor incelendi, yapılan açıklamalar dinlendikten sonra gereği görüşüldü:

Danıştay Onüçüncü Daire Başkanı Nevzat ÖZGÜR ve Danıştay Birinci Daire Başkanı İlyas ARLI'nın itirazın kabulü yolundaki ayrışık oylarına karşılık, 6749 sayılı Kanun'un 3'üncü maddesinin 1'inci fıkrası uyarınca, FETÖ/PDY ile irtibatı olduğu değerlendirildiğinden Danıştay Üyesi Eyüp Kaya'nın meslekte kalmasının uygun olmadığına ve meslekten çıkarılmasına ilişkin Danıştay Başkanlık Kurulunun 03/11/2017 tarih ve 2017/52 sayılı kararına yapılan itirazın reddine, kararın Resmi Gazetede yayımlanmasına, 60 gün içerisinde Danıştay'da dava açma yolu açık olmak üzere, 02/02/2018 tarihinde oyçokluğuyla karar verildi.

AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim 12 ay önce

Türkiye en tarafsız ve adil hakimlerinden birini kaybetti. Bazı kişilerde Z. G. Korkusu Allah korkusunun önüne geçmiş çok yazık.