Özel yetkili mahkemeler kaldırılmalı mı?

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 20’ye yakın bölgede hâkim ve savcılarla yaptığı toplantıların ardından “Yargıda Durum Analizi” raporunu hazırladı. Gelecek günlerde son şekli verilecek rapor Adalet Bakanlığı’na sunulacak.

56 sayfalık raporda, şu öneri ve belirlemeler öne çıktı:

- HSYK’nin halen Adalet Bakanlığı’nın bir dairesi gibi olan görüntüden kurtulması için Adalet Bakanı’nın kurula başkanlık etmesinden vazgeçilmelidir. Kurulun başkanı ya sembolik olarak Cumhurbaşkanı olmalı ya da kurul üyeleri seçimle gelen hâkimlerden birini başkan olarak seçmelidir.

- HSYK’nin Yüksek Hâkimler Kurulu ve Yüksek Savcılar Kurulu olarak ikiye ayrılması, aksi halde şu anki haliyle kurulda savcıların belli oranda temsili sağlanmalıdır.

- Kurula Cumhurbaşkanı üye seçmemelidir. Hele hele Meclis hiç üye seçmemelidir. Adalet Bakanı ve müsteşarı üye olabilir, ama başkanı bakan olmamalıdır.

- 15 yaşından küçüklere karşı rızaen cinsel ilişki suçlarının ceza miktarları düşürülmeli. Eski TCY’nin 434. maddesindeki uygulama yeniden hayata geçirilmelidir. Bu madde “Kaçırılan veya alıkonulan kız veya kadın ile maznun veya mahkûmlardan biri arasında evlenme vukuunda koca hakkında hukuku amme davası ve hüküm verilmiş ise cezanın çektirilmesinin” tecil edileceği hükmünü getiriyordu.

- Hâkim ve savcıların maaşlarının belirlenmesinde Anayasa Mahkemesi Başkanı ya da milletvekili maaşı ölçüt olarak dikkate alınmalıdır.

- Yargıtay üyeliğine adaylık için bir sınav yapılmalı, bu sınavı kazananlar arasından üye seçilmelidir.

- Disiplin mahkemeleri hariç olmak üzere tüm mahkemeler sivil mahkeme olarak örgütlenerek, askeri mahkemeler kaldırılmalıdır.

- Silahlı olmayan örgüt suçlarında yetki hükmü getirilmeli, bu tür suçlarda görevlendirilecek Türkiye Cumhuriyet Savcılığı kurulmalıdır.

- Adli tatil uygulaması yılın 2 ayına yayılmalı, temmuz ayında hukuk hâkimleri, ağustos ayında ise ceza hâkimleri adli tatile ayrılmalıdır.

- Yargıtay Daire sayısı arttırılmalıdır.

- Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’nın sembolik olması, sadece Anayasa Mahkemesi’nde görülecek davalara bakması ve ceza dosyalarının direkt dairesine gitmesi sağlanmalıdır.

- Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması gerekir.

- Duruşmalar sesli ve görüntülü sistemle kayda alınmalıdır.


Cumhuriyet
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Haydar Alioğlu 7 yıl önce

Evet bana göre kaldırılmalı. darbeci sistemdeki dgm lerin devşirilmesi ile oluşturulmuştur. yasalarda gerekli düzenleme yapılarak tüm mahkemeler aynı sisteme alınmalıdır. Askeri yargıda derhal kaldırılmalıdır. Disiplin suçları hariç. Askeri cez akanunuda kaldırılmalıdır. Ceza kanununa ilgili suçu işleyen kişileirn asker olması halinde ağırlaştırılmış fikra konulmalıdır.

Bu şekilde anayasal eşitlik sağlanmış olur.

Yargıtay a mutlaka çözüm bulunmalı. Kilitlenmiş. Millet hizmet ve karar ve beklemekten bıktı. Bir kararın Yargıtay incelemesi en geç 6 ayda sonuçlandırılır şeklinde yasal düzenleme yapılmalı. geciken adaletin bir anlamı kalmamaktadır.

Avatar
halis 7 yıl önce

Arkadaşım üç satır beş satırla...
Bir gece rüyamızda gördüğümüz sakallının, hukuk adına ön planda olan
kişilerin bir takım grubun itmesiyle mikrofonlara kaldırılsın demesiyle
Öğleden sonraya bırakmayalım yemek molasından önce kaldıralım
dercesine fikir beyan edilmez...
ozaman CMKya şöyle bir madde eklesinler bir davada 5 den fazla sanık olmaz diye ne dersiniz..
Yani bir sanıklı ceza yargılamasıda 200 sanıklı ceza yargılamasıda aynı usulle yapılsın ...
Yani adi hırsızlarda memeleketi organize bir şekilde soyanlarda aynı yargılamaya tabii tutulsun
tamam suçu sabit olana kadar herkes masumdur da,
bu masumluk karinesinin sonuçları suçun niteliğine göre değişemez mi...
yazsam sığmaz düşünsem aklım almaz...
lütfen biraz okuyalım
Gündemi takip edelim bu tartışmalar niye gündemde düşünelim...
Selametle...