TBB Başkanı Coşar: Avukatlar ekonomik sıkıntı içinde

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Avukat Ahsen Coşar, avukatların en büyük sorununun ekonomik olduğunu belirterek, "Mevcut pasta, bölüştüğümüzde hepimize yetmiyor." dedi.

TBB Başkanı Ahsen Coşar ve yönetim kurulu üyeleri, çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Eskişehir'e geldi. Eskişehir Barosu'nun düzenlediği mesleğe yeni başlayan avukatların sertifika ve yemin töreninde konuşan Coşar, avukatların en büyük sorunlarının ekonomik sorunlar olduğuna dikkat çekti. Coşar, "Hayat şartları ağır. Türkiye'de avukatların sayısı da biraz fazla. Bu anlamda mevcut pasta bölüştüğümüzde hepimize yetmiyor. Bir ikincisi avukatlık mesleği aslında burjuvazi yani kentli toplumun mesleğidir. Avukatın en önemli sermayesi bilgisidir, zamanıdır, çevresidir. Daha bizim gibi feodal düzeni sürdüren bir toplumda bilgi aslında bir sermaye olmasına rağmen çok fazla bir değer ifade etmiyor. Aynı şekilde zaman da bir sermaye aracı ama bu da çok fazla şey ifade etmiyor." diye konuştu.

Vatandaşların, herhangi bir hukuki sorunları çıkmadan avukata gitmediklerini belirten Avukat Coşar, " Bu anlamda koruyucu avukatlık müessesesi bizde tam olarak işlemiyor. Tabi avukat olarak bizden de kaynaklanıyor. Koruyucu avukatlığı iyi çalıştırabilsek, yani sözleşmeli avukatlarla vatandaşlar çalışsalar, bu durum Türkiye'deki dava sıkışıklığına da etki eder. Haklarını çok daha iyi şekilde teminat altına almış olurlar." şeklinde konuştu.

"ÖZEL MAHKEMELER KALDIRILMALI"

Türkiye'de özel yetkili mahkemelere ihtiyaç olmadığını belirten Coşar, özel mahkemelerin yerine normal mahkemelerin işlemesi gerektiğini ifade etti. Coşar, "Özel mahkemelere karşı olduğumu ben hep ifade ettim. Özel yetkili ağır ceza mahkemelerine ihtiyaç yok. Olağan dönemin mahkemesi değil, olağanüstü dönemlerin mahkemesi. Türkiye, olağan üstü bir süreçten geçmiyor. Onun için özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin kaldırılmasını öteden beri istiyoruz. Sadece Türkiye Barolar Birliği olarak bizim görüşümüz değil, baroların, genel olarak özel yetkili ceza mahkemeleri kaldırılabilir. Yerel mahkemeler, olağan mahkemeler işlerini zaten yapıyor." diye konuştu.

Konuşmasında, sanıkların tutukluluk sürelerini değerlendiren Coşar, bunun için yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti. Coşar, şöyle dedi: "Tutukluluk bir tedbir, bir ceza değil. Ne yazık ki tedbir olmaktan çıktı cezaya dönüştü. Bunun için yargıçlarımızdan mahkemelerden uygulamalarını gözden geçirmelerini istiyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları çok yol gösterici nitelikte. Hukuktaki düzenlemelerle değil aynı zamanda, Türkiye'nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde yer alan düzenlemelerin Danıştay tarafından düzenli bir şekilde uygulanmasını istiyoruz."Cihan Haber Ajansı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
halis 7 yıl önce

Şimdi konunun başlığına bakıp okumaya başlıyoruz..
Başlık gelişme avukatların mali sorunları açıklamalar bununla devam ediyor...
Sonra bir u dönüşü gündem özel yetkili ağır ceza mahkemeleri..
Bellli ki birileri, hukuk adına ön planda olup basın karşısına çıkan insanları gündem yaratmak adına bazı olaylara doğru yönlendiriyor.
Başkanım da öncesi beyan ettiği görüşünü yinelemk zorunda kalıyor..
Özel yetkili Ağır ceza mahkemeleri kaldırılmalı..
Yahu konu avukatların mali sıkıntısıydı....
İyi o zaman bence de özel yetkili ceza mahkemeleri kaldırılmamalı niye
Çünkü insanların hukuki boyutta maruz kaldıkları ithamlar ne kadar net ve ağır olursa ve o muhataplığın ilk aşamasında bununla birebir yüzleşirlerse hukuki yardım alma ihtiyaçları artar eeee ozaman avukatlara olan talep arttığı için avukatların malii sorunları çözülür..
Bak bu çözümseme konuyla daha çok örtüştü...
Selametle...

Avatar
ömer 7 yıl önce

giydiği cübeden belli zaten avukatların sıkıntı yaşadığı en baştaki sıkıntı yaşıyorsa varın siz düşünün
muhabbetle...

Avatar
Av. Vedat Oruç 7 yıl önce

Ülkedeki hukuki güvenlik ve muhtemel uyuşmazlıkları önleyici hukuki destekle baştanengellemek icin:
Mesela bir İngilteredeki avukatlık hizmeti örneği incelenmeli.
*** Yıllık kira bedeli belirli bir rakamın üstündeki kira sözleşmeleri mutlaka avukatın onayı ile geçerli olmalı,
*** İpoteklerde vatandaşın da avukatı bulunmalı ve ipotek sözleşmesi avukat tarafından incelenip vatandaşa izah edilip onayını aldıktan sonra yapılmalı..,
*** Tapu satışlarında belirli bedelin üstünde avukatlar olmalı,
*** Kira şerhi, bağışlama vs gibi islerde de avukatlar olmalı
*** Sirket sermayesi 100 bin TLnin üstündeki şirketlerin ana sözleşmelerini mutlaka avukatlar hazırlamalı,
*** Özellikle yeni TTK yürürlüğe girmesinden sonra değiştirilmek zorunda olan ana sözleşmelerde avukat nezareti aranmalı.
Cüzi ücretler dahi yeterli olacaktır.
Uyuşmazlıkların azaltılması ve vatandaşın islemlerindeki hukuki Güvenligi sağlamak icin daha bir çok öneri yapılabilir. TBB'ye ve sayın başkanımıza meslektaşların sorunlarının çözümü için önerimizdir.

Avatar
Hukuki Haber 7 yıl önce

İnsanlara ilçelerde, İsteyen meslektaşların katılımı ile aile avukatlığı sistemi getirilerek hizmet verilebilir.
İsteyen her vatandaş gidip sözlü Danismanlik alabilecek.
Haftanın bir veya 2 gunü öğleden sonra avukat randevu sistemi ile vatandaşı kabul edip Danismanlik hiZmeti sunacak.. Adli yardım ve Cmk nasıl işliyorsa aile avukatlığı sistemi de isletilebilir. Hekimlikteki gibi zamanla Branslasma da uygulanabilir. O mevzuyu bilmeyen avukat rahatlıkla diğer bilen meslektaşına müvekkili sevk edebilir. Ya da tevzii gibi bir sistem belirleyip ben su islere bakmak istiyorum diyen avukatlara sevk edilebilir. Her ilçede ve ilde bu ise talipli bir çok avukat çıkacaktır.
Saglık bakanlığı aile hekimlerinden kira alıyormuş, malzemeleri kendilerine aldırıyormuş.
Adalet bakanlığı da böyle bir uygulama yapabilir.
Her mahalleye bir Aile avukatlığı ofisi açılabilir.

Avatar
vatandaş 7 yıl önce

TBB başarısız:
1-hukuk fak. mezunu avukatlık stajına başlayandan çok para alınıyor.
2- ruhsat için çok para alınıyor.
3- staj bitirme belgesi alıp askerlikte temel eğitimde olana ruhsatı tbb vermiyor. haksızlık yapıyor. hukuka uymuyor.
1136/11.md. yanlış uyguluyor.
temel eğitimde maaş mı var. gelir mi var.
emsali parası var almış .temeleğitimde ruhsatı getir denildiğinden parasını bulu başvuruyor.zaten staj bitirme belgesi var. ruhsat verilmiyor. olacak işmi.
ruhsat verilmeli.any.2/10/11/72 nerde.
askerlik yapana zaten verilmeli. askerlşlik zorunlu ödev ve görev.