Yargıtay, 1 milyon dosyayı en geç üç yılda bitirecek!


Yeni daire ve üyelerle yapısı güçlendirilen Yargıtay, biriken 1 milyon 250 bin dosyayı eritmek için stratejisini belirledi. Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil ve daire başkanlarını bir araya getiren Eskişehir'deki zirvede, dosyaların en kısa sürede nasıl sonuçlandırılacağına ilişkin öneriler masaya yatırıldı. 8 Ekim'de gerçekleşen toplantıda, ceza ve hukuk dairelerinin yoğun bir şekilde çalışması kararlaştırıldı. Biriken dosyaların bu şekilde en geç 3 yıl içinde bitirilmesi hedefini koyan Yargıtay'ın belirlediği plana göre, 820 tetkik hakimi yılda ortalama biner dosya inceleyecek. Yargıtay'a kurs görmeye gelen 300 yeni hâkime de dosya okutulacak. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan talep edilen 200 civarında tetkik hâkiminin de atanması durumunda Yargıtay üyeleri yılda 1 milyon dosyayı karara bağlayabilecek. Bu çalışma temposuyla hukuk dairelerinde biriken dosyalar 1,5 yıl, ceza dairelerinde ise 2 ila 3 yıl içerisinde bitirilecek. Zamanaşımına uğrayan dosya sayısı en aza indirilecek. Yargıtay'da geçen temyiz süresi de 6 aya kadar düşebilecek.

Yeni Yargıtay yönetimi, yargıdaki iş yükü sorununu çözmek için, 8 Ekim tarihinde Eskişehir Adliyesi'nde yapılan toplantıda önemli bir adım attı. Katılımın eksiksiz olduğu toplantıda biriken dosyaların eritilmesi enine boyuna ele alındı. Yargıtay'ın halen 1 milyon 250 bini bulan dosya yükünün konuşulduğu toplantıda, yeni kurulan daireler, üye ve tetkik hâkimi takviyesiyle sorunun 3 yıl içerisinde çözüleceği belirtildi. Daire başkanlarının da onay verdiği stratejik plan benimsendi. Plana göre, Yargıtay'da halen 1 milyon 250 bin derdest dosya bulunuyor. Yargıtay dairelerine her yıl ortalama 600 binin üzerinde yeni temyiz dosyası geliyor. Bu sayı her yıl yüzde 8 oranında artıyor. 2010'da Yargıtay hukuk daireleri 346 bin, ceza daireleri ise 206 bin dosyayı karara bağladı. Anayasa değişikliğinin ardından üye sayısı 250'den 387'ye çıkan Yargıtay'a geçtiğimiz haftalarda HSYK 190 genç tetkik hakimi görevlendirdi. Tetkik hakimi sayısı bu atamayla 630'dan 820'ye çıktı. Yargıtay, HSYK'dan 220 civarında yeni tetkik hakimi talebinde de bulundu. Yargıtay'a ayrıca dairelerde görev yapmak üzere 100 civarında zabıt katibi alındı. Yargıtay'ın üye sayısının artmasıyla daireler en az iki heyetle çalışmaya başladı. Bazı daire başkanlarının ise çalışma temposunu artırıp 12 üyeyle üçer heyet oluşturarak iş yükünü bitirmeye çalıştığı kaydedildi. Bütün bu takviyeleri biriken dosyaların karara bağlanması için yeterli gören Yargıtay yönetimi, hukuk dairelerinde biriken iş yükünü 1,5 yıl, cezada ise 2,5-3 yıl içerisinde bitirmeyi planlıyor. Daha önce Yargıtay'daki iş yükü sebebiyle devlet arşivlerine kaldırılan 100 bin dosyanın da kapağı açıldı. Balgat'ta yeni kiralanan ek binaya taşınan dosyalara esas numarası verildi. Yakın sürede zamanaşımına uğrama ihtimali olanlara öncelik tanınarak, ilgili daireye sevk edildi. Yargıtay kaynakları, yeni yapılanmanın ardından gelecek dosyaların arşivde bekletilmeden Yargıtay cumhuriyet savcılarınca okunmaya başlanacağını belirtti.

2010'da 18 bin dosya zamanaşımına uğradı

Yargıtay kaynakları, yeni daire, üye ve tetkik hâkimi takviyesiyle yargının kanayan yarası durumundaki zamanaşımı sorununun en aza indirileceğini vurguladı. Yargıtay'da 2010'da 18 bin 585 dosya zamanaşımına uğramıştı. Üye sayısı artırılmadan önce Yargıtay'ın 2006'dan 2014'e kadar zamanaşımına uğrayan ya da uğraması muhtemel hesaplaması şöyleydi:

2006 (7 bin 118),

2007 (9 bin 111),

2008 (12 bin 354),

2009 (14 bin 809),

2010 (18 bin 585),

2011 (25 bin 27),

2012 (32 bin 525),

2013 (42 bin 295),

2014 (54 bin 984)Zaman
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ufuk 7 yıl önce

üç yılda bitecek dosyalar zaten kaç yıldır bekleyen dosyalardır.
peki bu üç yıl içinde gelen dosyalar ne olacak.

3. yılın sonunda bu gün gönderdiğim dosyalara bakılmaya başlayacak demek ki.
yani ortalama en az 3 yıl temyiz süresi olacak demektir.

Avatar
madurumda madurum 4 yıl önce

yargıtay vatandaş sitesine dosya ilerlemesine bakıyorum da, yeminler olsun 1 dosya ilerlemez mi ya. günde 1 tanesine bakın arkadaş. bu ülkeden nefret ettirdiniz ya. yazıklar olsun. rabbimden başka kimsemiz kalmamış yazıklar olsun

Avatar
Yargıç 7 yıl önce

zamanaşımı böyle giderse yargıtaya giden dosyalardan 100 bini zamanaşımına uğrayacaktı. Umarım düzelir.

Avatar
Bekir 7 yıl önce

Peki gelen dosyalar?

Avatar
BURHAN İŞCAN 7 yıl önce

“Yanlışı başka bir yanlışla telafi etmek mümkün değildir.”. Yargıtay Eski Başkanı Hasan Gerçeker’e ait bu söz; yargıyı ele geçirmek için sözde yargı reformu yapmak isteyen hükümete söylenmiştir.
Yargı reformu şarttır.ANCAK BİR YANLIŞIN VARLIĞI İŞARET EDİLEREK BAŞKA YANLIŞLARA ZEMİN HAZIRLAMAMAK GEREKİR. Bu reform; geciken adaletin gecikme sebeplerini ortadan kaldırmak için yapılmalıdır. Cüzdanla, vicdan arasında sıkışmış kişilerin yoğunlukta olduğu bir toplum içinde, hakimlerin olmadığı söylenemez. Öyleyse yapılacak reform, yapısal bir reform da olmalı.
Hakimi cüzdanla vicdan arasına sıkıştıran nedenlerin tespit edilerek bunların yok edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra, yargıyı bu derece işlevsiz bırakan diğer etkenler de yok edilmeli. Yani, temyiz aşamasında rüşvetin varlığına son verilmekle birlikte temyiz aşamasındaki dosya birikiminin de önüne geçilmeli.
Temyize müracaatların pek çoğu cezasız kalmak için zaman kazanmak amaçlıdır. Öyleki temyiz aşamasında zamanaşımı da söz konusu olursa ki olmaktadır bu suçlular için piyango olmaktadır.
Bu durumun ortadan kalkması için tedbir almak gerekir. Bu tedbir caydırıcılık yönünde olmalıdır. Temyize müracaatı zorlaştırmak yönünde olmamalıdır. Temyiz sonunda haksız tarafı tazminat ödemeye mahkum etmek bir caydırıcılıktır. Çünkü kimse bile bile lades demez.
Hükümet ise tam tersi anlayışta, yani yanlışı başka bir yanlışla telafi etme anlayışındadır. Yeni HMUK Yasası ile peşin harçlar ve avanslar alınması örneğinde olduğu gibi adalet arayışında caydırma diye zorlamalar koymak sorunları azaltmaz artırır.
Yapısal değişiklik yapıyorum diye, mahkeme ve hakim sayısını artırmak da tek başına sorunu çözmez. Elektronik ortam yapısını da geliştirerek yargıya da şeffaflık getirmek gerekir. Dosyaların tozlu raflar yerine PC. Lerde yer alması sağlanmalıdır.
Yargıtayın görevi ülkede hukuk birliği sağlamaktır. Yargıtay yasaları yorumlama ve yargılama görevi yoktur. Yargıtay hakimi sadece yargılamadaki şekli eksikliklere ve usul hatalarına, yargılamanın yasalara uygunluğuna bakar. Yapılan yorumlar bu hususta olmalıdır, yasaya başka anlam kazandırmamalı. Bu yüzden Yargıtay içtihat kararlarının birbiriyle çelişkili olmaması da gerekir.
Bir yargıcın binlerce dosyayı zaman darlığı içinde incelemesinden sonra sağlıklı bir adaletin oluşmayacağı gerçektir. Bu durumda iç hukuk yollarının tüketildiği de göz önüne alındığında; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde Türkiye’den niçin çok başvuru olduğu ortaya çıkar. Bunun önüne geçmek için de temyiz mahkemelerini kademelendirirken, gerçekten adalet için temyize müracaat etmeyenlerin de önünü kesmek gerekir.
Hakimlerin kalitesini artırmak sicil sistemine bağlıdır. Sicil sisteminin, yönetimle ilişkilendirilmesi son derece yanlıştır. HSYK içinde hükümetin varlığına son vermek gerekir. Sicil sisteminde, askerdeki sicil sistemi gibi astın hak arayışının önüne de geçmemek gerekir.
OYSA;
SİSTEM YOLSUZLUK EKONOMİSİ POLİTİKALARI OLUNCA, SUÇLULARIN CEZASIZ KALMASI İÇİN DE ADALETSİZLİK ADINA ELDEN GELEN YAPILMAKTADIR.
DEVLETİN ADALETİNE GÜVENEN KALMADI BÖYLECE.. GÜVENİLEN ADALET GECİKMİŞ ADALET!!!
BU ÜLKEDE ALTARNETİF ADALET ARANIYOR VE ONA BAŞVURULUYORSA;
BENCE EN BÜYÜK EKSİKLİK SAVUNMANIN OLMAYIŞIDIR. AVUKATLARA DUYRULUR.
Ankara barosu yasaları mercek altına almış. Geç bile kalındı. Niye diğer barolar sistem yasalarına karşı kayıtsız, niye sistem mağdurları var, avukatım nerde?
Burhan İşcan.

Avatar
hasa can 5 yıl önce

2010 yılı daha bitmedimi