Yargıtay'a giden ceza dosyalarının takibinde büyük kolaylık
Yargı hizmetlerinin etkin ve verimli kullanılması, ilgililerin hızlı ve kolay bilgiye ulaşmalarını sağlamak amacıyla, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının www.yargitaycb.gov.tr adresindeki internet sayfasının yeniden düzenlenen Dosya Sorgu bölümü 2012 Mart ayından itibaren hizmet vermeye başladı. 
 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının tüm avukatlara duyurulması istemi ile Türkiye Barolar Birliğine yazdığı 12 Mart 2012 tarih ve 2130 sayılı yazısı şöyle: 


Barolar Birliği Başkanlığına

 
İLGİ: C.02.0.CBS.O.01.08.01/5971 sayı ve 12.03.2012 tarihli yazımız

 

Yargı hizmetlerinin etkin ve verimli kullanılması, ilgililerin hızlı ve kolay bir şekilde bilgiye ulaşmalarını temin açısından tarafınıza, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının www.yargitaycb.gov.tr adresindeki internet sayfasının DOSYA SORGU bölümünün yeni şeklîyle Ağustos 2011 tarihinde hizmete sunulduğu ilgili yazı ile bildirilmişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının tebliğname numarası, Yargıtay Ceza Dairesi esas numarası, mahalli mahkeme esas ve karar numarası ile veya TC Kimlik numarası ile dosya sorgusu yapıldığında,

1-Dosyanın Yargıtay arşivine girip girmediği,

2-Cumhuriyet Savcısı incelemesinde olup olmadığı,

3-Hangi Ceza Dairesine gittiği ve söz konusu Ceza Dairesindeki esas numarasının ne olduğu,

4-İlgili Ceza dairesinden dosyanın dönüp dönmediği,

5-Dosyanın mahalline gönderilmek üzere postaya verilip verilmediği hususları

İnternet sayfasından görülebilmektedir.

 

Mart 2012 tarihi itibariyle ilgilisi tarafından TC Kimlik No ve Cüzdan Seri - No girildiğinde tebliğnamenin tam metni görülebilmekledir.

 

Belirtilen hususların, ilgililere duyurulması bakımından gereği rica olunur.


 

Hasan ERBİL 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.