Yeni Anayasa çalışmaları ile ilgili farklı görüşler  YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ FARKLI GÖRÜŞLER - 2   


Anayasa değişikliğine evet ama...
Muş\'ta konuşan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu\'nun gündeminde Anayasa değişikliği, hedefinde ise hükümet vardı. CHP\'nin bugüne kadar yapılan Anayasa değişikliklerine yüzde 99 evet dediğini belirten Kılıçdaroğlu, \"Bu parlalementonun Anayasa değişikliği yapması doğru değil\" dedi.

\'Anayasamız darbe anayasası, yargıya ilişkin tüm yasalar darbe yasası\'
Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Doç. Dr. Osman Can, Türkiye\'de sivil bir anayasa yapılması gerektiğini belirterek, \'\'Anayasamız darbe anayasası, yargıya ilişkin tüm yasalar darbe yasası. Hukuk sistemimiz böyle oluşturulmuş. Sistem bunun üzerine kurulmuşken hukukun üstünlüğünü, adaleti ve özgürlüğü ifade etmez\'\' dedi.

\'Çok acil sivil anayasa yapılmalı\'
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Yalçın Topçu, Meclis\'in duvarında \'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir\' yazdığını hatırlatarak, biran önce sivil anayasanın yapılması gerektiğine söyledi.


\'Anayasa değişikliği, bugünkü hükümetin işi değil\'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Anayasa değişikliğinin bugünkü hükümetin işi olmadığını, dünyanın hiçbir yerinde seçimlere gidilirken, gelecek kuşakların kaderini belirleyecek değişikliğin yapılamayacağını söyledi.

“Anayasa için darbe mi lâzım” muhabbeti...

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik “Bir anayasa yapılması için ille de darbe mi lâzım? CHP’ye göre nedense millet iradesine dayanan temsilciler tarafından anayasa yapılamaz. Oysa bugüne kadar birçok değişiklik yapıldı, bundan sonra da yapılabilir” demiş.
Bunlar çok önemli sözler çünkü hiç şüphe yok ki “Anayasa değişikliği” öncesinde ve gerek duymaları halinde referandum öncesinde halka yapılacak propagandanın bel kemiği olacak. Onun için halkın bu sözlerdeki gerçek payını çok iyi anlaması gerekiyor.
Ruhat MENGİ / Vatan

Anayasa ehliyeti
Anayasa değişikliği konusunda “Bu Meclis’in yetkisi yok” demeye devam eden CHP’nin demokrasi karnesi de zayıflamaya devam ediyor.
Genel Başkan Baykal da bunun farkına varmış olmalı ki, darbe girişimleri konusunda iki haftadır sıkı bir manevra içine girmiş durumda. Genelkurmay’ın yargıya götürdüğü bir belge için “sahte” iddiasında bulunmak ancak bizde olur. Genelkurmay “gerçek olabilir” deyince Baykal açıkta kaldığını gördü, ama görmemekte ısrar eden bir taraftar kitlesi hâlâ mevcut...
Okay GÖNENSİN / Vatan

Yargı ve siyaset
YARGI reformunun tartışıldığı şu günlerde hem Adalet Bakanlığı’na hem Yüksek Yargı’ya bir öneride bulunacağım. Anayasa Mahkemesi’nin de bir noktaya dikkatini çekmek istiyorum.
Bahsedeceğim ‘yargısal sorun’, Danıştay’ın belediye otobüs biletlerinin fiyatlarına dair kararlarıyla yeniden ortaya çıktı.
Taha AKYOL / Milliyet

Anayasa değişikliğine doğru
1982 Anayasası’nın, gayrımeşru bir darbe anayasası olduğu, dünyanın değişen şartları karşısında
yetersiz hâle geldiği ve Türkiye’nin önünün tıkadığı, halkımızın çok büyük bir çoğunluğunun kabul ettiği bir gerçektir. Siyasî partilerin tamamı da bu tespit konusunda hemfikir olmuşlar; ancak CHP, günlük siyasî çıkarları yüzünden, kendi programlarıyla çelişerek 12 Eylül Darbe Anayasası’nın savunucusu hâline gelmiştir.
Hasan Celal GÜZEL / Radikal

\'Bunlar, askeri yıldırmaya ve susturmaya çalıştılar. Şimdi sıra yargıya geldi\'
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, anayasa değişikliğinin içeriği soruşturulmadan gündeme getirilecek bir konu olmadığını belirterek, \"Bunlar, askeri yıldırmaya ve susturmaya çalıştılar. Şimdi sıra yargıya geldi\" dedi.

\'Israrın haklı ve gerçekçi bir nedeni yoktur\'
Türk Hukuk Kurumu Başkanı Tuncay Alemdaroğlu, \'\'Anayasa\'nın, yüksek yargı organlarının ve HSYK yapısında, işlevlerinde değişiklik yapılmasında ısrar etmenin hiçbir haklı ve gerçekçi nedeni bulunmadığı gibi, toplum ve ülke yararına olmayacağının açıkça görüldüğünü\'\' söyledi.

\'Bu anayasa ile AB süreci yürütülemez\'
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, \'\'Türkiye\'nin mevcut anayasa ile AB sürecini başarıyla yürütemeyeceği ortada\'\' dedi.

CHP\'den, Anayasa değişikliğine şartlı destek
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Adalet Komisyonu\'nda bekleyen ve kamuoyunda \"Taş atan çocuklar\" olarak anılan Terörle Mücadele Yasası\'nda değişiklik öngören tasarı için CHP\'den destek ve öneri aldı. Tasarı, 18 yaş altında terör suçuna bulaşmış çocukların ceza indirimini ve çocuk mahkemelerinde yargılanması öngörüyor. CHP; Abdullah Öcalan\'ın da yeniden yargılanmasının öngörüldüğü iddia edilen maddenin tasarından çıkması halinde destek vereceklerini bildirdi

Reform paketi yargı vesayetini ortadan kaldırabilir mi?
Bir yanda mevcut siyasî iktidara yönelik \"yargının kuşatılmak istendiği\" suçlaması, diğer yanda bizzat Başbakan\'ın, \"asıl yasamanın ve yürütmenin kuşatma altında olduğu\" vurgusu.
Levent Köker/Zaman

\'Yeni anayasa için darbe mi olmalı?\'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, \"Bir anayasa yapılabilmesi için ille de bir darbe mi yaşanması lazım?\" diye sordu.

Anayasa değişikliği ve uzlaşma
Anayasa paketinde en fazla yargı reformuna karşı çıkılıyor. Çünkü üyeleri parlamento seçerse, AK Parti çoğunluğu kurum üzerinde etkili olur diye düşünenler var. Oysa bütün üyeleri parlamento seçsin denilmiyor. Ayrıca, belirli bir nisap üzerinde anlaşılırsa, yargı kurumuna seçilecek üyeleri, tek bir partinin tercihi değil, \"partiler arası uzlaşma\" belirleyecek. Böyle bir ortak noktada buluşmak için, parlamentodaki partilerin konuşmaya başlaması gerekiyor. Halbuki Meclis\'teki Uzlaşma Komisyonu\'na CHP üye göndermiyor. \"Önce milletvekili dokunulmazlığı ile ilgili 83. madde ve anayasanın geçici 15. maddesi değişsin. Sonra diğerleri üzerinde tartışırız\" önerisi mevcut.
Nazlı ILICAK / SABAH

Anayasa Mahkemesi\'nin yapısı nasıl olmalı?
Anayasa Mahkemesi\'ndeki iş yükünün fazlalığı, davaların geciktiği, gerekçeli kararın yazımının uzun bir süre aldığı vakıadır. Anayasa\'ya aykırılık gibi her alana yayılmış konularda araştırma ve teorik birikim gerektiren bir yargılama için, hâkimlere yeterli zamanın verilmesi gerekeceği açıktır. Yaşanan sorunların çözümü, üyelerin niteliği ve seçimi gibi konular yeniden yapılanmayı zorunlu kılmaktadır.
Av. Hacı Ali Özhan/Zaman

Riyad-Ankara arası Anayasa polemiği
Anayasa değişikliği CHP ile AK Parti arasında Riyad\'dan Ankara\'ya polemik yarattı. Başbakan Riyad\'dan konuştu, \"Paket kısa, zaman az hızlı hareket edeceğiz\" dedi. Ana muhalefet ise Ankara\'dan yanıt verdi: \"Gümrükten mal kaçırır gibi Anayasa dayatması doğru değildir.\"

Hâlâ darbe anayasası ile yönetilmemize anlam veremiyorum
Yılan Hikâyesi dizisinde canlandırdığı Memoli karakteri ile milyonların sevgisini kazanan oyuncu Memet Ali Alabora, Türkiye\'nin hâlâ darbeyle hazırlanan bir anayasa ile yönetilmesine anlam veremediğini söylüyor.

\'Avrupa emretti diye anayasa yapmayı marifet sayıyorlar\'
Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, \"Bu Meclis anayasa yapamaz\" diyenleri eleştirerek, \"Bunlar ya namluların ucunda anayasa yapmayı öğrenmişler ya da \'Avrupa emretti\' diye anayasa yapmayı marifet sayıyorlar.\" dedi.

\'Bu meclis anayasa yapamaz\' diyenlere şarkıyla karşılık verdi: Olur olur, bal gibi olur
Başbakan Erdoğan, \"Bu Meclis anayasa yapamaz\" diyen muhalefet partilerine Asu Maralman\'ın unutulmaz şarkısı ile cevap verdi: \'Olur olur, bal gibi olur.\' Erdoğan, meclislerin görevinin zaten yasa ve anayasa yapmak olduğunu vurgulayarak, \"Biz \'millet egemenliği\' diyoruz, onlar ne yazık ki belli kurumları, milletin iradesinin üzerinde tutuyorlar.\" eleştirisini getirdi.

Anayasa değişikliği ve tutucular
Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde ‘tutucu’, mevcut toplumsal düzeni, düşünceleri ve kurumları değiştirmeden olduğu gibi korumak isteyen kimse olarak tanımlanmış. Solcu aydınlar, yıllardır muhafazakârları özellikle ‘tutucu’ olarak nitelendirip onları ‘gerici’, ‘yobaz’, ‘dogmatist’ saymışlar. Kendilerini de devrimci, inkılâpçı, reformist ve ilerici olarak takdim etmişler. Sosyal demokratlar, bütün dünyada, ‘statüko’ya karşı çıkmak ve ‘değişim’den yana olmakla tanınmışlar.
Türkiye’de ise daima bunun tersi olmuş...
Hasan Celal GÜZEL / Radikal

İstanbul Barosu: AKP\'nin gücü yetmiyor
Muammer Aydın: Hiç rahatsız olmasınlar. Siyasi iktidarın yapacağı bir anayasa değişikliği eksik olsun, istemiyoruz. Biz değişikliğin Türk ulusunun aklıyla olmasını istiyoruz.

TUSKON: Yargı reformuna desteğimiz tam
TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Ergenekon, Balyoz ve Erzincan davalarının, hukuk devleti olması için fırsata çevrilmesini istedi, hükümete ve Meclis\'e hukuk reformu için tam destek verdi. Meral, yüksek yargının mahkemeler üzerinde baskı kurmasının önlenmesi ve cuntaların ortadan kaldırılması için yasal düzenlemeler yapılması çağrısında bulundu.

\'Yargıyı denetim altına almak isteyen bir paketi desteklemeyiz\'
BDP lideri Demirtaş, Anayasa konusunda net konuştu: AKP ideolojik bir yargı yaratmak istiyor. AKP\'nin HSYK ve Anayasa Mahkemesi\'ni kendi denetimine alma çabasına destek olmayız

Halk, yargıda reform istiyor
Son kamuoyu araştırması, halkın yargı reformuyla ilgili eğilimlerini ortaya koydu. 26-27 Şubat\'ta yapılan anketten, reforma yüzde 80 \'evet\' çıktı. AK Parti\'nin yanı sıra CHP, MHP ve BDP\'li seçmenlerin de büyük bölümü reformu destekliyor. Katılımcılar, yargıya güvenin azaldığına, reformun zorunlu olduğuna ve anayasa değişikliğinin mevcut Parlamento eliyle yapılması gerektiğine inanıyor.

\'Pakette; HSYK, Anayasa Mahkemesi ve YAŞ var\'
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, hazırlayacakları mini Anayasa paketinde parti kapatmalar, Anayasa Mahkemesi\'yle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu\'nun (HSYK) yapısının değiştirilmesine yönelik düzenlemelerin yer alacağını belirtti.

Anayasa değişikliği ve referandum
Öyle anlaşılıyor ki, gündemdeki anayasa değişikliği paketinde en azından şu konular yer alacak: yargı reformu, parti kapatmanın zorlaştırılması, “Türkiye milletvekilliği” ve ombudsmanlık kurumu.
“Yargı reformu”nun bir unsurunu, HSYK’nın geniş tabanlı temsile dayanacak ve bazı üyeleri TBMM tarafından seçilecek şekilde yeniden yapılandırılması oluşturuyor. Ayrıca, Kurul Bakanlık’tan bağımsızlaştırılacak ve kararlarına karşı dava yolu açılacak. Halihazırdaki durumu kendi ayrıcalıklı konumları bakımından vazgeçilmez gören yüksek yargıçlar “zümresi”nin ve siyasi çıkarı o zümreninkiyle uyuşan CHP’nin karşı çıkmasına rağmen, bu değişikliğin yargının “bağımsızlık” ve “tarafsızlığı”nı evrensel standartlara yükselteceği açık.
Mustafa ERDOĞAN/STAR

\'Yürütme, yargıyı kuşatma altına almak istiyor\'
Yargıtay Başkanı \'yargı reformu\'yla ilgili konuştu: Yürütme, yargıyı kuşatmaya çalışıyor. HSYK\'da Adalet Bakanının bulunması doğru değil.

\'Modern anayasa olmadan sanatta bile ilerleyemeyiz\'
Erdoğan, anayasa değişikliğinin bu Meclis’le yapılamayacağını söyleyenlerin siyaseti ve kendilerini inkar ettiklerini belirterek “Modern, özgürlükçü bir anayasanın olmadığı yerde gelişme olmaz” dedi

Anayasa\'da kısmî değişiklik
Bu konuya ilişkin elimizde henüz çok sağlıklı ve resmi bir bilgi yok; bildiklerimiz, öğrendiklerimiz Anayasa\'da yapılacak kısmi değişikliğe ilişkin basına yansıyan bilgilerle, haberlerle sınırlı.
ESER KARAKAŞ / ZAMAN

Savaş kararı alabilir, Anayasa\'yı değiştiremez!
Yargı reformu ağırlıklı \"mini Anayasa reform paketi\" daha gündeme gelmeden tartışmalar başladı.
CHP lideri Deniz Baykal, \"demokratik açılım\" çalışmalarında olduğu gibi, içeriği görmeden uzlaşma arayışlarına kapıları kapadı.
Yetmedi, referandumu hükümeti erken seçime götürmek için kullanacaklarını açıkladı.
Erhan BAŞYURT / BUGÜN

\'Anayasa değişiklikleri, gerilim ortamında yapılmaz\'
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, \'\'Bu parlamentonun Anayasa değişikliğini yapmaması gerektiğini\'\' belirterek \'\'Anayasa değişiklikleri bir toplumda gerilim ortamında yapılmaz, tam tersine gerilimin olmadığı bir ortamda yapılır\'\' dedi.

Anayasa\'yı bile iptal eden Anayasa Mahkemesi
Yargı reformunun mart ayı sonuna kadar Meclis\'e gelmesi bekleniyor. Başta HSYK olmak üzere Anayasa Mahkemesi\'nin görev ve yetkileriyle üyelerinin seçimine ve görev sürelerine kadar önemli değişikliklerin yapılması bekleniyor. Reformun gerçekleşebilmesi anayasa değişikliğine bağlı. 1982 Anayasası\'na göre anayasa değişikliğinin TBMM\'de en az 367 oyla kabul edilmesi halinde halkoyuna sunup sunmama Cumhurbaşkanı\'nın yetkisinde. 330 ile 367 arası bir oyla kabul edilmesi halinde ise referandum zorunlu.
Reşat Petek Emekli Cumhuriyet Başsavcısı 

\'Anayasa oylaması, en geç yaz başında\'
Anayasa değişikliği paketine son şeklini bu hafta vererek, muhalefet partileriyle görüşecek olan AK Parti, anlaşma olmaması halinde en erken nisan, en geç haziran başında referandum yapacak

\'Anayasa çalışmalarına katkı vermeye hazırız\'
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye\'nin bir anayasa çalışmasına ihtiyacı bulunduğunu, istenildiği takdirde bu çalışmaya katkı vermeye hazır olduklarını söyledi.

\'Türkiye yine anayasal çatışmaya sürüklenebilir\'
Türkiye\'de darbe hazırlığı iddialarıyla çok sayıda kuvvet komutanı ile emekli ve muvazzaf askerin gözaltına alınması, dünyada büyük ilgi uyandırdı.
 
“Hukukun Üstünlüğü İlkesi”ne yaslanan bir anayasayı tezelden kotarmalıyız
Önceki yazıda “hukuk devleti ilkesi” üzerine kurulu devlet ve hukuk dizgelerinden söz etmiştim. Bu yazıda “hukukun üstünlüğü ilkesi” üzerine kurulu devlet ve hukuk dizgelerine değinmek istiyorum.
Sami SELÇUK /STAR

Baykal: Anayasa referandumu AKP\'den kurtulma fırsatı olacak
CHP lideri Deniz Baykal,  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın mart sonuna dek bir Anayasa değişikliğini Meclis’e getirme kararının ‘AKP kalsın mı, gitsin mi?’ referandumuyla sonuçlanacağını söyledi.

Anayasa değişiklik paketinin içeriği netleşiyor
Hükümetin ay sonunda Meclis gündemine getirmeye hazırlandığı, yargı reforumunu da içeren Anayasa değişiklik paketinin içeriği netleşiyor.

Sami Selçuk\'tan çarpıcı açıklamalar
Şu andaki Anayasa’ya göre bile Türkiye’nin her şeyiyle hukukun içerisinde olduğunu söylemek olanaksız. Bunları elbette başaracağız ama böyle alışkanlıklarla gidersek zor başarırız. Durmadan tökezliyoruz.

Anayasa paketi, üç ayaklı olacak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan\'ın, anayasa değişikliği ile ilgili çalışmaların Mart ayı sonunda Meclis gündemine geleceğini açıkladıktan sonra, AKP\'nin hukukçu kurmayları yeninden çalışmalara başladı. Anayasa değişikliği paketinin 3 ayaklı olacağı bildirildi.

\'Biz de yeni anayasa istiyoruz\'
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kendilerinin de yeni anayasa istediklerini bildirdi.

AKP kurmayları \'Anayasa değişikliği\' için kolları sıvadı
AKP kurmayları Anayasa değişikliği için kolları sıvarken Arınç, \'Mutabakat arayışını bıraktık. Düğmeye basılmıştır\' dedi. CHP ve MHP değişikliğe karşı çıkarken BDP\'den \'şartlı destek\' var.

\'12 Eylül asla yargılanamaz ama 28 Şubat yargılanabilir\'
Eski Yargıtay Başkanı, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. DR. Sami Sulçuk: Elbette pek çok sorun var. 1982 Anayasası, yargıyı bağımsız olmaktan çıkartmış, bağımlı hale getirmiştir. Vurgun yemiştir yargı.

Yargı reformu?
Sn. Adalet Bakanı’nın yüksek yargı başkanlarını ziyaret ederek yargı reformu konusunda görüşlerini alması olumlu bir davranış. Ancak Sn. Bakan’ın Stratejik Düşünce Enstitüsü toplantısında yaptığı konuşma, bu ziyaretlerin bir uzlaşı ile sonuçlanacağına ilişkin umutlar beslememizi önlüyor.
Rıza TÜRMEN / Milliyet

SDE\'den yargı reformuna destek
Stratejik Düşünce Enstitüsü \'Demokratikleşme Sürecinde Hukukun Üstünlüğü ve Yargı Konferansı\'nın ardından işte hükümete, siyasi partilere, yargı kurumlarına ve sivil toplum örgütlerine şu önerilerde bulundu...

\'Anayasa değişikliğine, taraf olmayacağız\'
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, dokunulmazlık ve geçici 15. madde dışında, siyasal iktidarla bir anayasa değişikliğine taraf olmayacaklarını, destek vermeyeceklerini bildirdi.

Barolar Birliği\'nden yargı reformuna sert tepki
Hükümetin gündemindeki anayasa değişikliği çalışmalarına Barolar Birliği sert tepki gösterdi. Birlik, \"Öngörülen değişiklik dengeleri onarılamayacak şekilde bozar. Reform bugünkü kavga ortamında gerçekleştirilemez\" açıklaması yaptı.

\'Anayasa teklifini, özlemle bekliyorum\'
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Anayasa değişiklik teklifine ilişkin olarak, Türk demokrasisini daha da geliştirecek ve halka ekonomik, sosyal katkılar sağlayacak her teşebbüsten memnuniyet duyacağını söyledi ve \"Teklifin başkanlığımıza verilmesini özlemle bekliyorum\" dedi.

Anayasa nasıl olmalıdır?
Yeni bir anayasa ihtiyacını ortaya çıkaran faktör, yaşanmakta olan değişimin hukuki bir zemine oturmamasıdır. İç toplumsal, bölgesel ve uluslararası değişimin işaret ettiği parametrelere göre karar alıp icraat yapabilecek siyasi ve idari bir aygıttan yoksun bulunuyoruz.
Ali BULAÇ/ZAMAN

\'Sivilleşme için yeni bir Anayasa şart\'
Milliyetçi Muhafazakar Oluşum Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz, \"Yeni bir Anayasa için herkes eteğindekini dökmelidir. Kolay olmayacağı açıktır fakat sivilleşme ve demokrasinin ilerleyişi için şarttır. Bu Hükümet ya da bir başka Hükümet sivilleşme adına bu adımı bir yerden başlatmak zorundadır\" dedi.

Anayasa değişikliği TBMM\'ye geliyor
Başbakan Erdoğan, anayasa değişikliği paketinin, Mart ayı sonuna kadar TBMM\'ye sunulacağını bildirdi.

\'Anayasa değişikliği şartları yok\'
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye\'nin bugün anayasa değişikliği konusunu konuşmanın şartlarına sahip olmadığını savundu

Reforma son noktayı koyacak, siyasî iradedir
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, yargı reformu konusunda Adalet Bakanı Sadullah Ergin\'le farklı düşündüklerini ancak bu konuda son sözü siyasî iradenin söyleyeceğini vurguladı.

\'Bugün, önümüzdeki en büyük engel 1982 Anayasası\'dır\'
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İstanbul\'da partisinin demokratik açılımla ilgili hedeflerini anlattı. Çiçek, anayasanın değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti ve 1982 anayasasının demokratik açılıma engel olduğunu belirtti.

\'Anayasa\'ya bağlı kalan düzenin oluşturulması gerekir\'
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, yasamayı bağlayan değil Anayasa\'ya bağlı kalan Anayasa yargısı düzeninin oluşturulması gerektiğini söyledi.

\'Anayasa değişikliği zorunlu\'
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Anayasa değişikliği konusunda, \'\'Bu kadar çok yoğun talep varsa buna da siyaset kurumunun kulak vermesi, dinlemesi gerekir. \'Bunu önümüzdeki döneme, daha sonraki döneme götürelim\' demek yanlıştır\'\' dedi.

\'Yeni anayasa; devlet, ordu veya cemaat değil, direk olarak bireyler üzerine odaklanmalıdır\'
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile görüşen TÜSİAD heyeti Ankara temaslarının ikinci gününü de tamamladı.

\'Türkiye\'de bugün Anayasa, hukuk meselesi vardır\'
DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, \'\'Türkiye\'de bugün Anayasa, hukuk meselesi vardır. Bunun çözümlenmesi giderek önem kazanıyor. Bu iktidar bunu tek başına çözemez. Partilere sormak yeterli değil uzlaşmak gerekir\'\' dedi.

\'Lütfen yargı reformu konusuna eğilin\'
Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Türkiye\'nin yargı reformu stratejisini bir an önce uygulaması gerektiğini söyledi.

\'Anayasa çalışmasını hep beraber yapalım\'
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, \'\'Kapsamlı, geniş, toplumsal mutabakata dayanan içtenlikli bir anayasa çalışmasını hep beraber yapalım, buna varız\'\' dedi.

\'Türkiye\'de bugün Anayasa, hukuk meselesi vardır\'
DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, \'\'Türkiye\'de bugün Anayasa, hukuk meselesi vardır. Bunun çözümlenmesi giderek önem kazanıyor. Bu iktidar bunu tek başına çözemez. Partilere sormak yeterli değil uzlaşmak gerekir\'\' dedi.

\'Yargı krizinin odağında mevcut darbe anayasası var\'
BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, bugün yaşanan yargı krizinin odağında mevcut darbe anayasasının bulunduğunu belirterek, \"Yargı bağımsızdı ve tarafsızdı da, Erzincan Başsavcısı tutuklandığında mı bağımsızlığını yitirdi? Ya da HSYK, Erzurum Savcısının yetkilerini elinden aldığı için mi yargı bağımsızlığını kaybetti?\" diye sordu.

Derhal Anayasa değişikliği

Dünkü gözaltılar gündemin başköşesine kuruldu. Ergenekon soruşturması çerçevesinde, içlerinde emekli kuvvet komutanlarının, orgeneral ve korgenerallerin de bulunduğu, daha da önemlisi muvazzaf subayların da olduğu çok sayıda gözaltının gündemi işgal etmesi tabiîdir. Balyoz darbe plânlarının ortaya çıkmasın-dan sonra, Taraf Gazetesi’nce savcılara verilen belgelerin değerlendirilmesiyle bu gözaltılara gidildiği anlaşılıyor.
Hasan Celal GÜZEL/Radikal

Anayasa cumhurbaşkanına bakar (2)
Sayın Abdullah Gül, cumhurbaşkanı makamını doldurdu, oraya yakıştı. Ancak mevcut hukuki mevzuat olduğu gibi korunduğu için, demokratikleşmeye herhangi bir katkı sağlayamadı.
Ali BULAÇ/ZAMAN

Anayasa cumhurbaşkanına bakar (1)
17 Şubat günü HSYK\'nın aldığı karar yargıda \"deprem veya darbe\" denebilecek sarsıntılara yol açtı.
Ali BULAÇ/ZAMAN

\'Anayasa çalışmasını hep beraber yapalım\'
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, \'\'Kapsamlı, geniş, toplumsal mutabakata dayanan içtenlikli bir anayasa çalışmasını hep beraber yapalım, buna varız\'\' dedi.

\'Türkiye\'de bugün Anayasa, hukuk meselesi vardır\'
DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, \'\'Türkiye\'de bugün Anayasa, hukuk meselesi vardır. Bunun çözümlenmesi giderek önem kazanıyor. Bu iktidar bunu tek başına çözemez. Partilere sormak yeterli değil uzlaşmak gerekir\'\' dedi.

Bahçeli, gündemdeki konuları değerlendirdi
Anayasa sicili bozuk, sabıkalı kişilerin değiştireceği bir metin değildir. Bu tür kafa yapısının ve ahlak zaafiyetinin imzalayacağı belge karşılıklsız çıkacaktır. Beyhude bir hevestir. Anayasa değişikliğini bir ülkenin 7 yılını istismarla yalanla acımasızca israf etmiş, yabancı başkentlerin masalarında harcamış, ne kadar millet düşmanı varsa onlarla elele vermiş açlık ve yoksulluktan başka bir sonuç almamışların bahane bulacağı bir sığınma vasıtası olamayacaktır.

WSJ: Anayasa değişikliği girişimi patlamaya yol açar
Türkiye\'de siyasi gerginliklerin tırmandığını belirten Wall Street Journal gazetesi, \"Türkiye\'de dini ve laik elitlerin, 2007\'den beri, kansız, sanal bir savaşı sürdürdüğünü\" söyleyen haberinde hükümetin, anayasanın değiştirilmesi konusundaki girişimlerinin, bir patlamaya yol açabileceği yorumunu yaptı.

\'Türkiye\'de bir anayasa reformu şart.\'
AP Milletvekili Sarah Ludford, \"Türkiye\'de bir anayasa reformu şart.\" dedi. Son yaşananların bu ihtiyacı daha da belirgin hale getirdiğini savunan Ludford, yeni anayasanın bazı kurumlara karşı halkın iradesini koruma altına alması gerektiğini belirtti. İngiliz parlamenter, \"Askerî personelin hiçbir şekilde dokunulmazlığı olamaz.\" vurgusunu yaptı.

\'Anayasa paketi konusunda çalışmalar yapacağız\'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, \'\'Ülkemizin sivil bir Anayasaya ekmek, su kadar ihtiyacı var. Topyekun bir Anayasa değişikliği mümkün görülmüyor. Ancak Anayasa paketi konusunda çalışmalar yapacağız\'\' dedi.

\'Bu Anayasa, sorun teşkil ediyor\'
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, \'\'Biz bu Anayasa\'nın önemli bir sorun teşkil ettiğine inanıyoruz\'\' dedi.

\'Yeni bir Anayasa\'dan başlayarak kamu reformunu mutlaka gerçekleştirmeliyiz\'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni dönemde Türkiye\'nin yüzde 7\'nin altında büyümesinin başarısızlık olacağını söyledi. Birinci konunun ekonomi olması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, \"Ayrıca yeni bir anayasadan başlayarak partiler yasası ve kamu reformunu mutlaka gerçekleştirmeliyiz.\" dedi.

Türkiye\'ye yakışır anayasa için muhalefetle çalışabiliriz
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye\'ye yakışır, bütün Avrasya\'ya Türkiye\'yi örnek haline getirebilecek bir anayasa için muhalefet partileri ile birlikte çalışabileceklerini söyledi. 
 
Moralimiz iyi, sesimiz ikna edici, önceliğimiz Anayasa

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, siyasi ağırlıklı konuşmasında Anayasa değişikliğinin bir an önce yapılmasını ve yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını söyledi. Boyner, seslerinin ikna edici, gerektiğinde gür çıkacağını belirtti.

\'1982 Anayasası bize yakışmıyor\'
Türkiye\'nin Avrupa Birliği\'ne üyelik konusunda gerçekleştirdiği açılımların yurtdışında büyük destek aldığını belirten Başmüzakereci Bağış, müzakerelerde daha da ilerlemek için muhalefete rağmen hukuk sisteminin değişmesi gerektiğini belirtti.

Anayasa fırsatı kaçmadı
Cumhurbaşkanı Gül’ün, Hindistan’a giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Yeni Anayasa için fırsatın kaçırıldığı şeklindeki sözlerini okurken, öküz altında buzağı arayan bazı meslektaşlarım gibi, bu sözleri Cumhurbaşkanı’nın TBMM’den ve özellikle iktidar grubundan şikâyeti olarak anlamadım. Hele bu sözlerin Cumhurbaşkanı’nın görev süresi ile ilişkilendirilmesi aklımın ucundan bile geçmedi.
Hasan Celal GÜZEL/RADİKAL

\'Anayasa için Geniş Mutubakat Gerek\'
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin anayasa değişikliği tartışmaları için, \"Anayasa değişikliği için geniş mutabakat sağlamak gerekiyor\" dedi.

Bir hurafe: 61 Anayasasının özgürlükçülüğü
“Devletçi-bürokratik seçkinler”in 1961 Anayasasını Türkiye için en ideal anayasa olarak görmeleri anlaşılabilir bir durum. Ama şaşırtıcı olan, bunun, meşru çıkarları bürokratik seçkinlerinkiyle uyuşmayan kesimler dahil olmak üzere aşağı yukarı genel kabul gören bir fikir haline gelmiş olmasıdır.
Mustafa ERDOĞAN/STAR


Sivil anayasa için büyük destek

Türkiye’nin farklı bölgelerinden toplam 402 kuruluş, Sivil Dayanışma Platformu (SDP) adı altında birleşti.

Bu Meclis, yeni anayasa fırsatını kaçırdı mı?

Geçtiğimiz günlerde, Mardin Artuklu Üniversitesi\'nde, Mardin Belediyesi\'nin işbirliği ile, \"Türkiye\'nin Yeni Anayasa Arayışı: Felsefe, Yöntem, İçerik\" başlıklı bir toplantı yapıldı. [Yorum - Levent Köker]

Sivil anayasa için platform kuruldu

Çeşitli sivil toplum kuruluşu ve kanaat önderlerinin desteği ile kurulan Sivil Dayanışma Platformu\'nun hedefinde, sivil anayasa çalışmaları ve demokratik açılım var.

\'Meclis, Yeni Bir Anayasa Yapabilir\'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, \"Meclis yeni bir anayasa yapma fırsatını kaçırdı\" şeklindeki sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

BDP\'den Anayasa değişikliğine destek

BARIŞ ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti\'nin demokrasiyi ileri götürecek, özgürlükleri genişletecek yeni bir anayasa hazırlaması durumunda, buna destek vereceklerini bildirdi.

Yargı ve Anayasa plânları başlıyor!

Aslında “proje” yürürlüğe çoktan kondu, bir takım gazeteler ve yazarları uzun süredir “Anayasa da Anayasa” veya “Anayasa Mahkemesi değişmeli” diye tutturdu. Birçok hukukçu iyi niyetle “Anayasa’nın değişmesi gerektiğini” söylediler (çünkü bazı değişiklikler gerçekten gerekli ama AKP’nin istedikleri değil) ve ortamın oluştuğuna karar verilince de iktidar partisi konuyu ortaya döktü. Ruhat MENGİ/VATAN

\"Yapılması gereken Anayasa değişikliğidir\"
Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, \'\'Yeni bir Anayasa yapsak bile mevcut Anayasa\'dan faydalanacağız. O nedenle yapılması gereken Anayasa değişikliğidir\'\' dedi.

\'HİÇBİR ANAYASA SİZİ DEMOKRAT YAPMAZ\'
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül\'ün Anayasa değişikliği konusundaki tespitinin çok önemli olduğunu belirtti. \'\'AKP\'nin artık herhangi bir konuyu referanduma sürebilir bir noktada olmaktan çıktığını\'\' iddia eden Baykal, \'\'Parlamentoda 330\'u bulmaları imkansız değildir ama referanduma gittiklerinde yüzde 50\'i bulmaları imkansızdır\'\' dedi.  

\'Çocuklar da oy kullanmalı\'
Anayasa Mahkemesi Raportörü Doç. Osman Can\'dan ilginç çıkış

1961 Anayasası’na geri dönmeliyiz

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek, yeni anayasa tartışmalarını değerlendirirken, “1961 Anayasası’nın ruhuna dönülmesi” gerektiğini vurguladı. Özbek, yapılan değişikliklerden sonra 1982 Anayasası’na da “darbe veya asker anayasası” demenin mümkün olmadığını belirtti. HSYK Başkan Vekili Özbek, bir anayasa veya anayasa değişikliği yapılacaksa bunun 1961 Anayasası’nın özgürlükçe ruhunu esas alması ve mutlaka toplumsal ve kurumsal bir uzlaşmanın ürünü olması gerektiğini savundu.
Fikret BİLA/Milliyet
  

Meclis, Gül\'le hemfikir: Artık çok geç
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül\'ün “Bu Meclis toplumsal mutabakat olmasına rağmen yeni anayasa fırsatını kaçırdı” sözleri TBMM\'de de yankı buldu. Parti temsilcileri Gül\'le aynı fikirde ama gerekçeleri farklı.  

\'Kırmızı Kitap\' günün realiteleri göz önüne alınarak hazırlanmalı
Cumhurbaşkanı Gül, Balyoz darbe planının ortaya çıkmasının ardından gündeme gelen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi\'nin (MGSB) bugünkü realiteleri göz önüne alarak hazırlanması gerektiğini söyledi. \'Kırmızı kitap\' olarak da bilinen belgenin, anayasadan üstün olmadığını belirten Gül, \'\'Anayasa\'nın üstünde görüldüğü dönemler olmuştur. Tamamen yanlış. Kanun değildir.\'\' diye konuştu.  

Artık bu ülkeyi; üniformalılar, kravatlılar ve cübbeliler yönetmiyor
Demokrat Yargı Derneği Başkanı Doç. Dr. Osman Can, cumhuriyetin gerçek anlamda cumhuriyet olma sürecine girdiğini söylüyor ve şu saptamayı yapıyor:  

Nevşehir\'den \'Balyoz\'a Suç Duyurusu
\'\'Geçmişte yapılan yanlışların ve işlenen suçların muhasebesi yapılmalı ve hesabı sorulmalı ki, günümüzde ve gelecekte aynı suçlarla veya suçlularla karşılaşmayalım. Türkiye\'nin sivil yargı-askeri yargı ikilemini ortadan kaldıran acil bir anayasa değişikliğine ihtiyacı vardır. Bunun yapılmaması halinde darbe planları önlenemez. Askeri darbe kalıntısı ve 21. yüzyıl Türkiyesine yakışmayan 1982 Anayasası bir an önce, ülkemize yakışır daha demokratik, özgürlükçü, çağdaş ve hukukun üstünlüğünü tam olarak sağlayan bir anayasa ile değiştirilmelidir.\'\'  

\'Önce seçim olsun anayasa sonra\'
\"Cübbeli\'yi zevkle izliyorum\" diyen Baykal, kavganın anayasadan önce Meclis\'in değişmesi gerektiğini ortaya koyduğunu savundu.  

Rifat Hisarcıklıoğlu: ANAYASA DAR GELİYOR
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Anayasanın yeniden yazılması gerektiğini savunarak, \'\'Bu elbise bize artık dar geliyor. Bütün bu elbisenin yeniden dizayn edilebilmesinin yolu, milletin, 72 milyonun mutabakat sözleşmesi olan Anayasadan başlamaktır. Yeniden bir anayasayı yazamazsak, beraber mutabakat sözleşmesini, bu elbise bize dar gelmeye devam eder\'\' dedi.


Anayasa değişimi bir başka bahara kalıyor…

Son günlerde Ak Parti’de bir tutum değişikliği hissediyorum. Kısa bir süre öncesine kadar, 2010’u, Anayasa değişikliği yılı olarak niteleyen Başbakan ve partinin üst düzey yetkilileri ağız değiştirmeye başladılar. Referandumun risklerini görmüş gibiler. Kesin bir karar alınıp alınmadığını bilemiyorum, ancak bütün işaretler, bu işin seçim sonrasına bırakıldığı şeklinde. Bakın neden? Mehmet Ali BİRAND / POSTA


\"Darbenin hazırladığı anayasadan farklı olmaz\"
DSP Genel Başkanı Türker, anayasa değişikliğinin tüm toplumu kucaklayan bir nitelikte olması gerektiğini belirterek, \'\'(Çoğunluğa dayanarak biz bir anayasa değişikliği ortaya koyarız) derseniz bu, askeri darbenin arkasından hazırlanmış bir anayasadan farklı olmaz\'\' dedi.


EMASYA Değil, Yeni Anayasa

Esasen denklem o kadar da karmaşık değil. Neredeyse 50 yıldır tezgah aynı. Nasuhi GÜNGÖR / STAR    

Anayasa ve konsensüs
2007 sonbaharında Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığındaki bir kurulun hazırladığı taslakla kamuoyunun fitilini ateşleyen ancak ne yazık ki birkaç ayda saman alevi gibi sönüveren yeni Anayasa tartışmaları tekrar gündemimize giriyor.
Erdal ŞAFAK / SABAH
  

Anayasa’da bir maddeye ek yetebilir
1982 Anayasası\'nın, darbe Anayasası\'nın tümüyle değişmesi, AB standartlarında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi\'nin ruhunu temel alan yepyeni bir anayasanın, sivil-asker ilişkilerini, din-devlet ilişkilerini, yurttaşlık tanımını çağdaş ölçütlerde düzenleyen yepyeni bir metnin yürürlüğe girmesi hiç kuşkusuz temel, birinci dileğimiz.
Eser KARAKAŞ / STAR
  

Anayasa değil kutsal kitap... Dokunulamaz!
Türkiye\'de sadece milletvekillerinin mi dokunulmazlığı var?
Elbette hayır!
Nuh GÖNÜLTAŞ / BUGÜN
  

Türkiye\'de ciddi bir Anayasa sorunu var.
Kritik davalar konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan Anasaya Mahkemesi raportörü Doç. Dr. Osman Can, Türkiye\'de ciddi bir Anayasa sorunu olduğunu söyledi.
  

\'Bu anayasa, bu ülkeyi taşıyamıyor\'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, \'\'Bu Anayasa, bu ülkeyi taşıyamıyor, tartamıyor. Dar geliyor bu elbise, değişmesi lazım\'\' dedi.


\'Bu anayasayla her lider diktatör olabilir!\'

Eski Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, VATAN\'ın sorularını yanıtladı.


Kuzu, yeni Anayasa\'nın tarifini yaptı  
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, \'\'Anayasa kısa bir metin olmalı, ayrıntıları yasalara bırakmalı, başı ile sonu birbirini görmeli\'\' dedi.    


\"Türkiye\'de demokrasi krizi çıkar.\"  
MHP\'nin anayasa değişikliğine sert muhalefeti devam ediyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, \"İktidar, zorlayarak, hatta referanduma götürerek bir anayasa değişikliği yapmaya kalkarsa, Türkiye\'de demokrasi krizi çıkar.\" dedi.    

HALK İRADESİ VE ANAYASA
Öyle anlaşılıyor ki; ülkenin en önemli gündem maddelerinden birisi “Sivil Anayasa” hazırlanması ve bunun tartışmaları olacaktır. En önemli gündem maddelerinden birisi olması da gerekir. Zira bir ülkenin anayasası o ülkenin pozitif hukuk normlarının en üstünde bulunur.
Av. Yasin ŞAMLI    


AK Parti\'nin yeni yol haritası
Adalet Bakanı Sadullah Ergin Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya\'ya verdiği röportajda Anayasa Değişikliğinin yol haritasını açıkladı.    


Türkiye\'nin yeni bir anayasa\'ya ihtiyacı var
Avrupa Konseyi\'ne bağlı Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio, Türkiye\'nin problemlerini çözmesi için yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Türkiye\'de \'yüksek yargı tekeli\' bulunduğunu dile getiren Buquicchio, HSYK\'ya üye seçiminde Meclis\'in söz sahibi olması gerektiğini savundu. Buquicchio, yeni anayasa konusunda Türkiye\'ye yardıma hazır olduklarını belirtti.

\'Bugünkü Anayasa, Türkiye\'ye dar geliyor\'
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Anayasa tartışmalarına ilişkin olarak, \"Bugünkü anayasanın da ülkemize nasıl dar geldiğini hepiniz biliyorsunuz.\" dedi.


\'Demokratik anayasa\' sözü
Demokratik açılımda valilerin rotasını çizen Erdoğan, \"Devletin sıcak yüzü olun\" öğüdünde bulundu ve \"Demokratik bir anayasa özlemi inşallah giderilecektir\" sözü verdi.    


\"Anayasa değişikliği sorunlara çare olmaz\"
CHP lideri Baykal, İktidarın toplumu \'güç bende\' anlayışıyla yönetmeye çalıştığını öne sürerek \"AKP beceriksizliğini anayasa değişikliğinin arkasına saklamaya çalışıyor\" dedi  


Anayasa, değişiklik ihtiyacı halka anlatılmalı.
Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şentop, anayasa değişikliği konusunda yapılacak referandum öncesi halkın bilinçlendirilmesinin şart olduğunu söyledi.    


Yeni yılda yeni anayasa
Zaman hızla akıp gidiyor. Anayasa Mahkemesi\'nin cumhurbaşkanı seçimini engelleyen \"367 kararı\" ile başlayan kriz devam ediyor.    


Yeni anayasayı unutmadan Demokrasi için 6 acil adım
Türkiye’nin demokrasi çıtasını yükseltmek için yasalarda ve anayasada 6 noktada acil değişiklik yapılmasında birleşen hukukçuların bir de uyarısı var: Bunlar yapılırken yeni anayasa unutulmamalı.


Anayasa zokası
Açılım tosladı.   Askere yönelik senaryolar tükendi. Bülent Arınç’a suikast hikâyesi masal oldu. (İlk günlerde asker, geçmiş olsun demediği için Arınç’ı gücendirdi; bari şimdi bir gözünüz aydın mesajı gönderse!)
Kozmik odadan da hukuk değil, guguk çıktı.
Nail GÜRELİ - MİLLİYET     


Yeni anayasa gerekiyor
Sigara yasağı gibi... Sigara yasağına her yerde tam uyuluyor mu? Hayır. Ama artık çoğu yerde artık sigara içmeyenlerin sağlıkları kendi rızaları dışında tehdit altında değil. Ticaret önündeki bazı pürüzler, yeni düzenlemelerle aşılabilir. Ama toplum, genel olarak yeni ve daha sağlıklı düzene alışıyor.
Murat YETKİN - RADİKAL


Sivil anayasa artık kaçınılmaz
Anayasa Mahkemesi, tartışmalı kararlarından birisini daha verdi. Başörtüsü kararı, 367 kararı, parti kapatma kararlarının ardından dün de askeri mahallerde işlenen örgütlü suçların sivil mahkemelerde yargılanması düzenlemesini iptal etti.
Erhan BAŞYURT - BUGÜN    Çiçek’in anayasa notları
Yeni bir anayasa ihtiyacının sürekli Türkiye’nin gündeminde olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, dün Memur-Sen kongresinde, mevcut anayasanın nasıl göründüğünü özetleyen notlar alırken Milliyet objektiflerine takıldı. Milliyet

 
ANAYASA DEĞİŞİKLİK PAKETİ TAM METNİ

1982 ANAYASASI


Ergun Özbudun ve ekibinin AKP için hazırladığı yeni anayasa taslağı. 
    
  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EVREM 8 yıl önce

TEK İSTEDİKLERİ VATANI BÖLMEK TEK İSTEDİKLER ŞEHİTLERİN KANININ YERDE KALMASI TEK İSTEDİKLERİ ATATÜRK ÜN KEMİKLERİNİN SIZLAMASI ...:::::TEK BİŞEY VAR BU HAYATTA ::::
****VATAN İÇİN ÇALIŞANLAR BURLARDA PEK SEVİLMEZ***
^^AMA BEN VE BENİM GİBİLER YAŞATACAĞIZ ATÜRKÜN ANISINI SÜRDÜRECEĞİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ^^BİZ ATATÜRKÜN İZİNDEYİZ AYRILMAZ BEKÇİLERİYİZ HERKEZ BÖYLE BİLSİN BÖYLE ANIMSASIN