Yeni Avukatlık Kanunu Taslağı
Türkiye Barolar Birliği Genel Kurullarında meslektaşlarımızın, Baro Başkanları toplantılarında Baro Başkanlarımızın;  1969 yılından bu yana yürürlükte olan 1136 sayılı Kanunda zamanın getirdiği gerekli değişikliklerin yapılması hususundaki istekleri ve “Anayasa Mahkemesi’nin stajda sınavı iptal eden yasayı iptaline ilişkin 15/10/2009 tarihli ve 2007/16 Esas, 2009/147 Karar sayılı  kararı”  ile yasada doğan boşluk da dikkate alınarak, Avukatlık Kanunu’nun 110.maddesindeki yetkiye dayanılarak, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunun 13.01.2010 tarih ve 51 sayılı kararı ile “1136 sayılı Avukatlık Kanununda yapılması düşünülen değişikliklerin belirlenerek değişiklik metninin hazırlanması için” bir çalışma grubu oluşturulmuştur.
Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunun 13.01.2010 tarih ve 51 sayılı kararı ile oluşan ve göreve başlayan Çalışma Grubu; Kıta Avrupası ülkelerindeki düzenleme ve uygulamaları incelemiş, akademisyenlerin görüşlerine başvurmuş ve daha önceki yıllarda Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurullarının Avukatlık Kanunu ile ilgili yaptıkları çalışmaları değerlendirmiş, barolarımızdan ve meslektaşlarımızdan alınan görüşlerden de yararlanmak suretiyle, 1136 sayılı Yasada değişiklik yapılmasının gerekli olduğu hususları belirleyerek Kanun’un sistematiğine de sadık kalarak hazırladığı Avukatlık Kanununda Değişiklik Önerileri Çalışma Metnini 26.03.2010 tarihli toplantıda Yönetim Kurulu’nun görüşüne ve değerlendirmesine sunmuştur.
 
Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu tarafından bu metin üzerinde yapılan değerlendirmelerden sonra çalışma grubu; Yönetim Kurulunun önerilerini de dikkate alarak “çalışma metni” üzerindeki çalışmalarına devam etmiş ve kapsamı biraz daha genişletilen Değişiklik Önerileri Metnini 2011 yılı sonunda tekrar Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunun incelemesine sunmuştur.
 
Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu; hazırlanan bu metin üzerinde 2012 yılı Ocak ayından itibaren yoğun çalışmalar, tartışmalar ve görüşmeler yapmış, değişiklik metni önerilerindeki çalışmalarını tamamlamıştır. 

14-15 Nisan 2012 tarihlerinde yapılacak Baro Başkanları toplantısında tartışılacak olan Değişiklik Önerileri metnini eleştiri ve önerileriniz için ekte sunuyor, daha sonra yapılacak olan çalışmalarda yararlanmak üzere görüşlerinizin yazılı olarak Birliğimize iletilmesini diliyoruz.


Saygılarımızla 


Avukat V.Ahsen COŞAR
Türkiye Barolar Birliği
 Başkanı

 
Dağıtım:

-Baro Başkanları

-TBB Delegeleri

-TBB Disiplin Kurulu Başkan ve Üyeleri

-TBB Denetleme Kurulu Başkan ve Üyeleri 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erdal 6 yıl önce

staj bası ve sonu sınav zorlaştırmış ...
asgari ücretin iki katı ssk li olması çalışan bir avukat icin gayet güzel olur. ama işveren avukatlar icin iki katı masraf demek. dogrusu da bu aslında...

Avatar
jurist! 6 yıl önce

avukatlık sınavı liyakat için şart ancak bu sınavların sınırlandırılması gerçekten saçma. bu haliyle yasalaşması hakkaniyete aykırı olur. 4 yıl okuyan insanı 4 kez şanssızlık yaşadı diye yollayamazsınız. sınav şarttır ama sınır olamazz.

Avatar
Kafamdakisorular 6 yıl önce

tbb nin bu taslağı, kanun yapımında ne kadar dikkate alınır ? bu haliyle yada buna yakın şekilde çıkarmı bu kanun ? yoksa sadece kendimizi mi kandırıyoruz ?

Avatar
guguk 5 yıl önce

avukatlik icin 4 yillik hukuk fakultesi mezunu olma sartina "veya hukuk alaninda yuksek lisans diplomasina sahip olmak" ifadesi eklenmelidir.

Avatar
censila caka 5 yıl önce

sayin yetkililer, sizden ricam bu tasarinin hazirlanmasi sirasinda sunacaginiz önerilerden biride yabanci ögrencilerin hukuk fakültelerini bitirdikten sonra türkiyede avukat olabilmelerine izin vermek.bu konuda magdur olan bir cok insan vardir onlardan biride benim, ben türküyede hukuk fakültesini bitirdim ancak en büyük hayalimi gerceklestiremiyorum türk cumhuriyetinde avukat olmak, buna hakkimiz olmali kaca türk hukuk fakültesini bitirip avukatlik yapamamak cok aci verici, tüm emekler bosa gitmis oluyor,lütfen biri buna deginsin!!

tesekkür ederim