Anayasa Mahkemesi, 2 Kanun Hükmünde Kararnameyi iptal etti
CHP, 664 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) tümünün ve ayrı ayrı tüm maddeleri ile ekindeki cetvel ve listelerin iptaline ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Talebi esastan incelemeye alan Anayasa Mahkemesi, KHK'nın 21. maddesinin 2 numaralı fıkrasında yer alan, yüksek kurum ve kurumların, görev alanıyla ilgili gerekli gördüğü bilgileri gerçek ve tüzel kişilerden istemeye yetkili olduğuna dair hükmün iptaline karar verdi. Yüksek Mahkeme, KHK'nın Yüksek Kurul Uzmanlığı'na ilişkin 25. maddesinin, Yüksek Kurum Uzman Yardımcılığına atanabilmek için gereken şartlar ve Yüksek Kurum Uzman Yardımcılarının mesleğe alınmaları, yetiştirilmeleri, yarışma sınavı, tez hazırlama ve yeterlik sınavı ile diğer hususların yönetmelikle düzenleneceğine ilişkin hükümlerini de iptal etti. Anasaya Mahkemesi, Kanun'un geçici 2. maddesindeki, bu kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden itibaren bir yıl süreyle Yüksek Kurum Uzman Yardımcısı kadrolarına yapılacak açıktan atamaların, merkezi yönetim bütçe kanunlarında yer alan açıktan atama sayı sınırlamasına tabi olmaksızın boş kadrolarda sınıf, unvan ve derece, dolu kadrolarda derece değişikliği yapmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacağına ilişkin hükmün de iptaline karar verdi. Mahkeme ayrıca aynı maddenin 2. fıkrasında yer alan "Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yayımı tarihinden itibaren bir yıl süreyle Yüksek Kurum Uzman Yardımcısı kadrolarına yapılacak açıktan atamalar, yılı merkezî yönetim bütçe kanunlarında yer alan açıktan atama sayı sınırlamasına tâbi değildir" hükmünü de iptal etti. İptal edilen hükümleri, karar Resmi Gazete'de yayımlandıktan 9 ay sonra yürürlüğe girecek.

-SU ENSTİTÜSÜNE UZMAN ATAMASI YÖNETMELİKLE BELİRLENMEYECEK-
 

CHP, 658 sayılı Türkiye Su Enstitüsü'nün Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin de iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nin gündemine taşımıştı. Anayasa Mahkemesi, 658 sayılı KHK'nın 10. maddesinin (4) numaralı fıkrasındaki "Uzman olarak atanabilmek için, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda sayılan genel şartlara ek olarak aranacak diğer şartlar Enstitü tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir" şeklindeki düzenlemeyi de Anayasa'ya aykırı buldu. İptal hükmü, karar Resmi Gazete'de yayımlandıktan 6 ay sonra yürürlüğe girecek. (ANKA)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.