Bedelli yasalaştı

TBMM Genel Kurulu'nda, bedelli askerlik yasa tasarısının görüşmelerine 29 Kasım Salı günü saat 17.50'de başlandı. Tasarının görüşmeleri ise 30 Kasım Çarşamba günü sabah saat 05.10'da tamamlandı.

Kurul'da, bedelli askerlik düzenlemelerini öngören Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edildi. 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla (bu tarih dahil) 30 yaşından gün almış yükümlüler, 30 bin Türk Lirasını ödemeleri şartıyla temel askerlik hizmetine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Yasa ne getiriyor?

Genel Kurul'da kabul edilen tasarının getirdiği düzenlemeler şöyle:

31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla (bu tarih dahil) 30 yaşından gün almış yükümlüler, istekleri halinde, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları ve 30 bin Türk Lirasını ödemeleri şartıyla temel askerlik hizmetine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

30 bin lira nasıl ödenecek?

Başvuruda bulunanlar öngörülen miktarı başvuru sırasında def'aten ödeyebilecekleri gibi, yarısını başvuru sırasında diğer yarısını ise başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde de ödeyebilecek.
Bu uygulama kapsamında ödenecek paralar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası'nda açılacak özel hesaplara aktarılacak.

Çürük raporu alanlar


Bu kanununun yürürlüğe girdiği tarihten önce herhangi bir nedenle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da istekliler 6 ay içinde askerlik şubesine başvurmaları halinde yaş şartı aranmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Şehit yakınları, gaziler, özürlüler için kullanılacak


Özel hesapta toplanan paralar, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde şehit yakınları, gaziler, özürlüler, muhtaç erbaş ve er aileleri, Türk Silahlı Kuvvetleri (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenliği Komutanlığı dahil)'ne mensup vazife malulleri ile emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malullerine yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerinin finansmanında kullanılacak.

Yoklama kaçağı ve bakaya

Bu madde hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılmış olanlar sona erdirilecek.

Bedelin ödenme usul ve esasları ile kaynağın kullanılmasına ilişkin diğer hususlar Bakanlar Kurulu kararı ile düzenlenecek.

Dövizle askerlik

Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az üç yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunan yükümlüler, 10 bin Avro ödemeleri halinde 21 gün süreli temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Dövizle askerlik kapsamından çıkarılanlar

Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce temel askerlik eğitimini süresi içinde yapmadıkları gerekçesiyle dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan, kanunda belirtilen diğer yararlanma şartlarını taşıdıklarını ve bu kanunla değiştirilmeden önceki miktarlar üzerinden ödemelerini süresi içinde tamamladıklarını konsolosluklara müracaatla belgelendirenler, muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Bunlar hakkında askerlik hizmetini yerine getirmedikleri için idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılmış olanlar sona erdirilecek.

Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce, temel askerlik eğitimlerini tamamlamalarını müteakip askerliğe elverişsiz hale gelen, vefat eden, Türk vatandaşlığından çıkmalarına izin verilen veya Türk vatandaşlığını kaybedenler ile ödeme ve temel askerlik eğitimi yükümlülüklerini süresi içinde tamamladıklarından kesin terhise hak kazananlara geri ödeme yapılmayacak.

Bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar hakkında, başvuru tarihinde yürürlükte olan mevzuat hükümleri uygulanacak. Ancak bu yükümlüler temel askerlik eğitimine tabi tutulmayacaklar.


Anka
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.