ÇOCUK İSTİSMARI SUÇLULARINA TORBA KANUN PİYANGOSU!
Kamuoyunda uzun zamandır tartışılan ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların yaptırımının ağırlaştırılacağı söylenen, 28 Haziran 2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmış olan “TÜRK CEZA KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN” adıyla çıkarılan 6545 Sayılı Torba Yasa, beklentileri karşılayamamış aksine hayal kırıklığı yaratmıştır. Torba Yasayla 5237 Sayılı TCK’da yapılan ve hukukçuların gözden kaçırdığı çok dikkat çekici bir değişiklik son zamanlarda lehe kanunun geriye yürümesi için yapılan başvuruların çoğalmasıyla gün yüzüne çıktı.

Bahse konu 6545 sayılı kanunla cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların yaptırımının ağırlaştırılacağı iddia edilen torba yasa hükümleriyle ilgili, birçok makale yazılmış, çok katılımlı platformlar tarafından basın açıklamaları yapılmış, konferanslar düzenlenmiştir. Bu çalışmalarda, torba yasayla cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda yapılan değişikliklerle bu suçu işleyenlerin lehine olabilecek hususlara değinilerek ciddi eleştiriler yöneltilmiştir.

Ancak hukukçuların onca eleştirilerine rağmen günlerde ceza hükümlerinin lehe uygulanması sebebiyle yapılan başvuruların artmasıyla ciddi bir ayrıntının gözden kaçtığı fark edilmiştir.

15 YILDAN AZ OLMAMAK ZORUNDA OLAN CEZA 8 YILA DÜŞTÜ
           
Hukukihaber’in yaptığı araştırmaya göre; 5237 Sayılı Kanunun “Çocukların Cinsel İstismarı“ başlıklı 103. Maddesinin altıncı fıkrası 6545 sayılı torba yasayla kaldırılmıştır. Kaldırılan fu fıkrada “Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde, onbeş yıldan az olmamak üzere cezasına hükmolunur.” denilerek Çocukların Cinsel İstismarı suçunun ağırlaştırılmış hali düzenlenmişti.
           
Ne var ki; 28 Haziran 2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 6545 Sayılı Torba Yasanın 59. Maddesinde yapılan düzenlemeyle bahsi geçen TCK 103/6. fıkrası kaldırılmıştır.
           
Türk Ceza Yasasının 103/6 hükmüne göre cinsel istismar suçunu işleyen ve mağdurun beden ve ruh sağlığının bozulmasına sebebiyet veren şüpheli veya hükümlüler suçun ağırlaştırılmış hali oluştuğu için 15 yıldan az olmayan bir ceza yaptırımıyla karşı karşıya kalmaktaydılar.
          
İlgili fıkranın torba yasa ile kaldırılmasıyla, “mağdur çocuğun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde” uygulanacak ceza hükmü kalmadığı için Ceza Yasasında bir boşluk oluşmuştur.
          
Çocukların Cinsel İstismarı suçundan yargılanan kişilere “mağdur çocuğun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde” artık “15 yıldan az olmamak üzere” ceza verilemeyecek, maddenin 1. Fıkrası uygulanarak 8-15 yıl arasında ceza verilebilecektir. Diğer takdiri indirim sebepleri ve genelde alt sınırdan hüküm kurulması nedeniyle cezaların çoğu alt sınırdan yani 8 yıldan verilecektir.


HUKUKİ BOŞLUK OLUŞTU
İstismara uğrayan çocuğun beden veya ruh sağlığı bozulmuş olsa dahi “suçta ve cezada kanunilik” ilkesi gereğince bu 2. Fıkrasının uygulanması ile doldurulmak istense de 2. fıkradan hüküm tesis edilemeyecektir. Bu durum için açıkça bir kanuni boşluk oluşmuştur.
 
TAHLİYELER BAŞLADI, COCUK İSTİSMARCILARI TEKRAR ARAMIZDA!
           
Hukukihaber’in görüştüğü adliye yetlilleri; Eski Ceza yasası uyarınca 15 yıldan az olmayacak şekilde ceza alan ve hapiste cezası infaz edilmekte olan hükümlüler yeni yasada bu yönde bir düzenleme bulunmadığı ve yeni Torba yasadaki düzenleme çerçevesinde CEZALARINDA UYARLAMA YAPILMASI TALEPLERİ İLE Mahkemelere müracaat etmeye başladıklarını belirttiler.  
           
Yasayı uygulamakla mükellef olan mahkemeler de istemeden de olsa yasa hükmünün 1. Fıkrasına göre hükümdeki ceza miktarının uyarlanmasına karar vermeye başladılar. Bazı hakimler talepleri önce reddetmelerine rağmen ret kararına yapılan itiraz sonucu lehe olan hüküm yönünde karar tesis etmek zorunda kaldılar.
          
Bu durumda 15 yıl veya daha yukarı süreli bir ceza alan hükümlü, mahkemeye müracaatla cezasının 8 yıla indirilmesini sağlayabilmekte ve infaz kanunu uyarınca gerekli süre hapishanede kalmışsa tahliye olma hakkını dahi kazanabilmektedirler. 
         
Bu şekilde, Türk Ceza Hukukunda lehe kanunun geriye yürümesi ilkesinden yararlanarak suçun alt sınırı olan 8 yılın infaz edilmesiyle salıverilecektir.  
           
Kamuoyu cinsel dokunulmazlığa karşı suçların yaptırımının daha da artacağı ve yaptırımların caydırıcılık etkisinin daha etkili olacağı beklentisi içindeyken Torba Yasa ile, bu suçu işleyen ve şu anda yargılanmakta olan veya hükümlü olan suçlular adeta mükafatlandırılmıştır.
           
Türk Ceza Yasasının 103/6 hükmünün Mülgasıyla oluşan hukuki boşluk, sakıncalı sonuçlar doğuracaktır. Mülga ve oluşan kanun boşluğu Hukukçular tarafından anlamlandırılamamaktadır. (
Hukukihaber) 

Hukuki Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SUÇSUZ YAKINI 3 yıl önce

ne haksızlığı siz neden bahsediyorsunuz kamu vicdani yüznden medya baskısı yüzündenadli tıp bozuk olmayan ruh sağlığına bilebozuk raporu veriyor olayüzerinden 6 ay geçmiş şikayetçi olunmuş 1 rapor alınmış tık 20 sene ceza peki anadoluda köylerde veilÇelerde bu işler nasıl yürüyor biliyormusunuz ben söyleyeyim birbirine hasım olan 2 aile ufacık çocuğumu taciz etti die 12 13 yaşında kız çocuklarına yalan söyletip kanlılarını yatırıyolarlar hüseyin üzmez bu ülkenin yarasıdır senelerce bedavaya yattı neden ? KAMU VİCDANI devlet tecavüze uğrayan çocuklara ruh sağlığı bozuk değildir raporu veriyor die yaygara yapıyorlardı feminist gruplar şimdi 6.ihtisas kararlarına bi bakın 2009 danbu yana 1 tane ruhsağlığı sağlam raporu verilmişmi allahdevlete zevalvermesin yaygaracılıktanbaşka bişeydeğil bu yaptığınız birkoğuşta 50 adam varsa 30 u bedavadan yatıyor haksızlıkmış gidin cezaevine bi girinde dosyaları bi acın BİYOLOJİK 1 TANE RAPOR OLMADAN 1 İFADEVE RUH SAĞLIĞI RAPORUYLA SENELERCE YATIYOR İNSANLAR DIŞARDAN GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL BU İŞLER ALLAH YASAYI ÇIKARTANDA UYGULAYANDANDA BİN KERE RAZI OLSUN !

Avatar
avukat furkan 4 yıl önce

Torba yasa gayet yerindedir 103/6 maddesi kendini bilmez dr larin her olaya bozuk raporu verdikleri yuzlerce kisiyi haksiz yere magdur ettikleri her turlu istismara acik bir md dir ve kaldirilmasi dogrudur bir çok kisi iftira yuzunden omurlerinin en güzel gunlerini cezaevinde gecirmektedir

Misafir Avatar
İFTİRA ÇOK 1 yıl önce @avukat furkan

BU OLAYLARLA SUÇSUZ YERE CEZA EVİNDE YATAN ÇOK.İLK RAPORDA BİR ŞEY YOK PİSKİYATİRİSİ İYİ.6 AY SONRA ERZURUM ADLİ TIP PİSKİYATİRİSİ BOZUK,30 YIL 6 AY CEZA ALLAH KABUL EDERMİ HİÇ.ÇOÇUK OKULA GİDER TAKTİR ALIR,SİNAMAYA,DENİZE ,İNTERNETLERDEN ÇIKMAZ BUMU PİSKİYATİRİSİ BOZUK OLAN.ALLAH YERDE KOYMAZ AHI.

Beğenmedim! (0)
Avatar
nazli 3 yıl önce

Arkadasim kampanyamiz var 21 mayista cumhurbaskanligina mektup yolluyoruz genel af istiyoruz yazip yolluyoruz katilir misiniz tum yakinlarinizi da bilgilendirirseniz bir mektup bile cok etkili olabilir adres cumhurbaskanligi sarayi 06560 bestepe ankara lutfen herkese yayalim

Avatar
bedava cezalar 3 yıl önce

iftra yuzunden yatanlar kimden hesap soracak ağbimin pskolojisi bozulmuş şukadar para verin davamızdan vazgeçelm diyenler evinde alacakları paranın hesabını yapyorlar adalet nerde?ağbi sen rahat ol ALLAH YARDIM EDER BIZ YANINDAYIZ ...ZEKİ ES AĞR

Avatar
tolga 4 yıl önce

mahallesef cinsel istismar zanlıları . çocuğun ve ailesinin insafina kalmış.doktora üzgün görünürse 15 yıl..mülakatlar yüzelsel..aman tanrım bu nasıl adalet

Avatar
misafir 4 yıl önce

eski kanun da çok adaletsizlikler vardı.kıza laf atan yanından geçen çocuk diye 15 yıl tecavüz etmekle aynı dediler düzmece raporlarla adlitıp yargıtay hergelene bozuk raporla 15 yıl haksız verdiler.yeni yasada laf atana taciz tecavüz edene tecavüz suçu geldi 2 kere ceza ne oluyor resmen adaletsizlikti suça göre ceza adalet geldi adalet geldi adaletsizlik bitti.adaletsizlik mi devam etseydi adaletsizler adalet yönünü görmeden cinsel istismar iyide test yapmadan düzmece raporlamı.elleyenle tecavüz eden bir tutularak adaletsizcemi masumlar yakılsın suçlu bile olsa 12 kere agırlaştırılmış ceza nedemek test yapmamak hergelene bozuk vermek masumlarıda yakmak ne demen 15 yıl bir laf atmaya tecavüz edene olsa neyse imanı olmayan adaletsizler bunu anlamaz itiraz ederler ama akp helal olsun sana adaleti getirdin tebrikler size

Avatar
Funda 4 yıl önce

Avukat Furkan bey'e katılıyorum. Iftira vakaları aldı başını gitti bu sistemde.

Avatar
ufuk 4 yıl önce

"ruhsal zedelenme” değerlendirmesinin kaldırılması, suçun yalnızca maddi delillere dayandırılması, kimi suçların cezasız kalmasına, cezalarının indirilmesine ve şikâyet edilememesine yol açmaktadır