Çocuk istismarına karşı ağır yaptırımlar geliyor


Vatan'ın haberine göre çocuklara yönelik taciz ve cinsel istismar suçları her geçen yıl artarken, bu konuda TCK ile getirilen ağır yaptırımlara, ilave tedbirler geliyor. Türkiye’nin 2007’de imza koyduğu Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi’nin onaylanmasına ilişkin hükümet tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

1 Ekim’de başlayacak yeni yasama döneminde ele alınacak sözleşmenin Meclis’ten geçmesinin ardından, bu sözleşme hükümlerinin hayata geçirilmesine yönelik bir dizi yeni yasal ve idari düzenleme de gündeme gelecek.

* TACİZCİ ÖĞRETMEN, DOKTOR VE POLİS OLAMAYACAK: Sözleşme uyarınca, eğitim, sağlık, sosyal koruma, adli ve emniyet sektörleri, spor, kültür ve boş zaman aktiviteleri ile ilgili alanlarda olmak üzere çocuklarla düzenli ilişki gerektiren mesleklere girişte, adayların çocuklara cinsel sömürü veya istismar fiilinden hüküm giymemiş olduklarından emin olmak için taraf ülkeler gerekli yasal ve idari tedbirleri alacak.

* YARDIM HATLARI KURULACAK: Cinsel istismar ve sömürüye karşı, arayanlara gizlilik içinde danışma sağlamak üzere telefon veya internet yardım hatları gibi bilgi servisleri oluşturalacak. Devlet bu tür servislerin oluşturulmasını teşvik edecek ve destekleyecek tedbirleri alacak.

* ÖDEME 3. KİŞİYE YAPILSA DA FUHUŞ KABUL EDİLECEK: Bir çocuğu fuhuş için işe almak, fuhuşa zorlamak, çocuk üzerinden kazanç sağlamak veya çocuğu istismar etmek, ödeme para ya da herhangi bir bedel verilmesi şeklinde de olsa vaadde de bulunulsa kasti su kapsamında değerlendirilecek. Vaadin veya bedelin çocuğa mı yoksa 3. bir kişiye mi yapıldığına bakılmaksızın fiil çocuğa yönelik cisel eylem kabul edilecek.

* İNTERNET ÜZERİNDEN BULUŞMA TEKLİFİ DE SUÇ OLACAK: Sözleşme kapsamında suçlardan herhangi birini işlemek amacıyla, bilgi ve iletişim teknolojileri yoluyla bir çocuğa buluşma teklifinde bulunulması da suç olarak düzenlenecek.

* TEŞEBBÜS DAHİ CEZALANDIRILACAK: Sözleşme uyarınca, çocukların cinsel istismar ve sömürüsü kapsamına giren suçlardan herhangi birine teşebbüs suç olarak kabul edilmesi için yasal düzenleme yapılacak.

* YAŞ TARTIŞMASI YAŞANMAYACAK: Mağdurun gerçek yaşıyla ilgili belirsizliğin cezai soruşturmanın balatılmasına engel olmasını sağlamak için yasal ve idari tedbirler alınacak.

* TECAVÜZ VE TACİZCİNİN DNA’SI SAKLANACAK: Sözleşmeye taraf ülkeler, iç hukuklarında kişisel verilerin korunması hakkındaki hükümlere uygun olarak, sözleşme kapsamındaki suçlardan hüküm giymiş şahısların kimliği ve genetik profili (DNA) ile ilgili verileri toplayıp, sağlayacak.”

TACİZCİSİYLE KARŞILAŞMAYACAK
Çocuk istismarındaki bir büyük yanlışlık yeni tedbirlerle ortadan kalkıyor. Soruşturma gerekleri için başka türlü karar verilmedikçe, mağdurlar ile faillerin soruşturma ve mahkeme binalarında doğrudan temasta olmamaları sağlanacak. Mağdurun duruşma salonunda fiziksel olarak bulunmadan, sinevizyon benzeri uygun iletişim teknolojileri aracılığıyla dinlenebilmesi için gerekli tedbirler alınacak. Ayrıca süren bir cinsel istismar ve sömürü soruşturması ya da kovuşturmasında, mağdur ifadelerini geri alsa dahi işlemlerin devam etmesi sağlanacak. Çocuğun katılım olmadan da olsa cinsel sömürü veya cinsel faaliyetlere tanık olmasına kasten neden olmak da, suç kapsamına alınacak.

ÇOCUKLARI ÇEKEN TURİST TUTUKLANDI
İngiltere'den Portekiz’e tatil yapmaya gelen 48 yaşındaki bir İngiliz turist, sahilde küçük çocukların fotoğrafını çektiği için tutuklandı. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, ismi açıklanmayan İngiliz, tatil beldesi Villamoura’daki Marinotel’in plajında çocukların ailelerinden gelen şikayet üzerine gözaltına alındı. Turistin fotoğraf makinesine el koyan portekiz polisi, adamın sadece 8 ila 15 yaşları arasındaki çocukların fotoğrafını çektiğini belirledi. Villamoura, 4 yıl önce ailesiyle tatil yaparken aniden ortadan kaybolan İngiliz kız Madaleine McCann’ın son görüldüğü Praia da Luz’un 50 kilometre yakınında bulunuyor.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.