HMK Yürürlükte

Resmi Gazete yayınlanan
HMK metni için TIKLAYINIZ


TBMM web sitesinde yayınlanan
HMK metni için TIKLAYINIZ


Başbakanlık web sitesinde yayınlanan
HMK metni için TIKLAYINIZ


HMK – HUMK Karşılatırmalı Tablo için
TIKLAYINIZ


HMK ve HUMK arasındaki Farklar için TIKLAYINIZ


HMK
Madde Karşılaştırmaları ve Madde Gerekçeleri
  TIKLAYINIZ


TÖF, Gider Avansı Tarifesinin iptali için Danıştay'da dava açtı

Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF), Hukuk Muhakemeleri Kanunu Gider Avansı Tarifesi Hakkında Tebliğ hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptaline karar verilmesi için Danıştay'da dava açtı.HMK GİDER AVANSI tarifesinin iptali için Danıştay'da dava açıldı

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu’nun aldığı karar uyarınca Hukuk Muhakemeleri Kanunu Gider Avansı Tarifesinin iptali için Danıştay’da dava açıldı.

------------------------------------------------------

Prof. Dr. Baki KURU ve
Prof. Dr. Ali Cem BUDAK'ın İstanbul Barosu dergisinde yayınlanan, 43 sayfalık HMK'nın Getirdiği Başlıca Yenilikler konulu yazısı...

------------------------------------------------------


“Artık parası olmayan, dava açamayacak“


Niğde Barosu Başkanı Avukat Osman Çimen, 1 Ekim'de yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre artık hukuk mahkemelerinde açılacak tüm davalarda masrafların peşin ödeneceğini belirterek, "Artık parası olmayan, dava açamayacak" dedi.

------------------------------------------------------


------------------------------------------------------


Av. Zafer KAZAN

“ADALET HAK VE HUK. A.Ş.”
Mahkemeler parası olana adalet dağıtacak!
“Olur mu böyle şey” demek dahi artık içimden gelmiyor.
Memleketim insanına çok yazık diyorum. Ne desek boş..!

------------------------------------------------------


"Dava giderinin peşin alınması yargılamayı hızlandıracak"


Adalet Bakanlığı, bir gazetede "Nakit Adaletin Temelidir" başlığıyla yer alan gider avansıyla ilgili açıklama yaptı. Yargılamaların çok uzun sürmesi ile ilgili yargının sık sık eleştirildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nda, yargılama giderlerinden bir kısmını oluşturan dava dilekçesinin tebliği ve başka yerlerden getirtilecek belgeler için gereken giderlerin dava açılırken peşin olarak ödenmesi hususunun düzenlendiği bildirildi. Bu hükmün tanık, davetiye masrafları, keşif veya davanın ileri aşamalarında yapılması muhtemel diğer giderleri kapsamadığının hatırlatılarak, bu işlemler için gerekli masrafların zamanında ödenmemesi nedeniyle davaların gereksiz şekilde uzadığına dikkat çekildi.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Av. Yusuf DALMAZ

PEŞİN İSTERİM, ADALETİMİ!..

84 yıllık HUMK’a elveda denilerek yeni HMK’a merhaba dedik. Birçok konuda yenilik getirmesinin yanında özellikle adalet bakanlığı tarafından yeni HMK yürürlüğünün hemen öncesinde yayınlanan bilirkişi, tanık, avans giderleri gibi tebliğler yayınlanarak dava giderleri belirlenmiştir.

------------------------------------------------------Av. İbrahim Güllü

Hak Aramanın El Kitabı Değişti


Haklarımızı aramanın el kitabı olarak da nitelendirebileceğimiz Hukuk Muhakemeleri Kanunu baştan sona değişti. Bir bütün halinde değişikliğe uğrayan Hukuk Muhakemeleri Kanunu 6100 sayılı kanun numarası ile 01 Ekim 2011 tarihinde yeni haliyle birçok değişiklikle birlikte yürürlüğe girdi.

------------------------------------------------------


Av. Zafer KAZAN

DEĞİŞEN KANUNLAR AMA DEĞİŞEMEYEN YARGI MENSUPLARI..!


TCK değişti, CMK değişti, HMK değişti, TTK değişti, BK değişti..

Peki değişmeyen ne..?

------------------------------------------------------Yargıda çift başlılığı bitiren kanun yürürlükte

Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) bugün itibarıyla (1 Ekim) yürürlüğe girdi. Buna göre artık idarenin kusur ve işlemlerinden doğan maddi ve manevi zararlara ilişkin davalar asliye hukuk mahkemelerinde görülecek.

------------------------------------------------------84 YAŞINDAKİ İHTİYAR DELİKANLI HUMK’A ELVEDA!


18.06.1927 tarihinden beri 84 yıldır yürürlükte olan 1086 sayılı HUKUK USULÜ MUHAKEMELERİ KANUNU (HUMK)’nun yasal ömrü bu gün sona eriyor.

------------------------------------------------------

HMK GİDER AVANSI TARİFESİ YAYIMLANDI

Adalet Bakanlığı, 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu 120/1 maddesi uyarınca 1 Ekim 2011 tarihinden itiberen uygulanacak GİDER AVANSI TARİFESİ yayımlanmıştır. DAVA AÇILIRKEN AYRICA YATIRILMASI GEREKEN DAVA GİDER AVANSINI DÜZENLEYEN BU TARİFE, TÜRK HUKUK UYGULAMASINDA İLK DEFA UYGULANMAKTADIR.

------------------------------------------------------

HMK BİLİRKİŞİ ÜCRET TARİFESİ YAYIMLANDI

Adalet Bakanlığı'nca, 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu 283. maddesi uyarınca 1 Ekim 2011 tarihinden itibaren uygulanacak BİLİRKİŞİ ÜCRET TARİFESİ yayımlanmıştır.

------------------------------------------------------

HMK TANIK ÜCRET TARİFESİ YAYIMLANDI

Adalet Bakanlığı'nca, 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu 265. maddesi uyarınca 1 Ekim 2011 tarihinden itibaren uygulanacak TANIK ÜCRET TARİFESİ yayımlanmıştır.

------------------------------------------------------

HMK HAKEM ÜCRET TARİFESİ YAYIMLANDI

Adalet Bakanlığı, Hukuk Muhakemeleri Kanununun 440 ıncı maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca HAKEM ÜCRET TARİFESİNİ yayımladı. Bu tarife ile, 6100 Sayılı HMK için ilk defa HAKEM ÜCRET TARİFESİ düzenlenmiş oldu.

------------------------------------------------------

DAVA AÇARKEN, “GİDER AVANSI” ÖDEME ZORUNLULUĞU GELDİ!

Adalet Bakanlığı'nca çıkarılan gider avansı tarifesinde öngörülen GİDER AVANSININ, dava açılırken ödenmemesi davanın reddi nedeni olacaktır.

------------------------------------------------------


Av. Ferhat AKBAŞ


HMK ile getirilen yenilikler

6100 SAYILI HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU TASARISI İLE YÜRÜRLÜĞE GİREN BAŞLICA YENİ DÜZENLEMELER

------------------------------------------------------


Av. Vedat ORUÇ

1 EKİM 2011 HMK MİLADI OLACAK MI?
Malumunuz olduğu üzere 12.01.2011 tarihinde TBMM’de kabul edilen 6100 sayılı HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU, 1 EKİM 2011 tarihinde yürürlüğe giriyor.

------------------------------------------------------“Sınavsız avukat olmak, özel üniversiteleri finanse ediyor“


Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) Komisyonu Üyesi de olan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süha Tanrıver, özel üniversitelerin belirli standartları yakalamadan finans kaynağı bulmak için hukuk fakültesi açmasına izin verilmesini eleştirerek, "Sınavsız avukat olmak özel üniversiteleri finanse ediyor" dedi.

------------------------------------------------------“Yeni HMK ile davalar 'Formula 1' hızı ile yapılacak“


Özel Hukuk davalarındaki yargılamaların hızla sonuçlandırılmasını amaçlayan Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) 01.10.2011 tarihinde yürürlüğe girecek. Yasanın yürürlüğe girmesiyle uzun süren yargılama süreci yerine daha hızlı yargılama yapılacak. Bankalar ve GSM Şirketleri tüketicinin ikametgahında dava açabilecek.

------------------------------------------------------Adana Barosu'ndan HMK bilgilendirmesi


Adana Barosu 1 Ekim 2011 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) konusunda meslektaşlarını bilgilendirdi.

------------------------------------------------------Yeminden 'Allah' çıkıyor


Mahkeme yemininden 'Allah'ın üzerine yemin ediyorum' ifadesi çıkıyor. 'Allah' ifadesi yerine 'Kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim' ifadesi geliyor. Yemin değişikliğini öngören 12 Ocak 2011 günü mecliste kabul edilen Hukuk Muhakemeleri Kanunu 1 Ekim'de yürürlüğe girecek.

------------------------------------------------------ADALET OTOBANI 01 EKİM'DE HİZMETE AÇILIYOR ....


Türkiye’de, son dönemde birçok temel kanunda yapılan değişikliklerle; hem Avrupa Birliği mevzuatı ile uyum sağlanması hem de adaletin en kısa sürede ve en sağlıklı bir şekilde tecellisi amaçlanmıştır.

------------------------------------------------------MATBU SÖZLEŞMELER DEĞİŞİYOR...


BANKA, İSKİ, ASKİ, İGDAŞ, TELEKOM VE Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşları ile büyük şirketlerin matbu sözleşmelerindeki ihtilafların çözümünde yetkili mahkemelerin belirlenmesi adına getirilen hükümler 01 Ekim tarihi itibariyle hükümsüz kalıyor...

------------------------------------------------------Denizlili avukatlara yeni HMK anlatıldı


Denizli Baro Başkanlığı tarafından düzenlenen seminerde avukatlar, 1 Ekim 2011 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu hakkında bilgilendirildi.


ÖRNEK HESAPLAMA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem 7 yıl önce

Lütfen değişiklikleri anlatan yazıları daha çok yayınlayınız.
Teşekkürler.

Avatar
Av. Esra 7 yıl önce

Gider avansı meselesi sorun olacak gibi.