İthal oyuncakların denetimi elektronik ortamda


Oyuncak bebeklerden, 3 tekerlikli bisiklete, oyuncak müzik alet ve cihazlarından parmak boyalara kadar 32 ürünü içeren denetime tabi oyuncak listesinde yer alan ürünlerin ithalat denetimleri, artık Dış Ticaret Veri Sistemi üzerinden yapılacak. İthal oyuncaklar, elektronik ortamda ve risk esaslı olarak denetime tabii tutulacak. Kullanıcı tarafından şahsi eşya, numune veya kapsam dışı olduğu Dış Ticaret Veri Sistemi'nde beyan edilen ürünler için ürünün ithal edilebileceğine dair e-Uygunluk Belgesi doğrudan oluşturulacak. Tebliğ, 15 gün sonra yürürlüğe girecek.
Ekonomi Bakanlığı'nın Oyuncakların İthalat Denetimlerinin Dış Ticaret Veri Sistemi Üzerinden Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ'le, parmak boyalar, oyuncak bebeler, oyuncak bebekler için arabalar, oyuncak silahlar gibi 32 ürünü içeren denetime tabi ürünlerin listesinin, Oyuncaklar Hakkında Yönetmelik'e uygun olup olmadığının elektronik ortamda ve risk esaslı olarak ithalatta denetlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenledi. Serbest Dolaşıma Giriş Rejimi'ne tabi tutulacak ürünleri kapsayan Tebliğ, Avrupa Birliği üyesi ülkeler menşeli ve A.TR Belgesini haiz ürünlerin ithalatında bu Tebliğ uygulanmayacak. Oyuncaklar Hakkında Yönetmelik Kapsamında DTVS Üzernden İthalatta Denetime Tabi Ürünlerin Listesi'nde yer alan söz konusu ürünleri ithal etmek isteyen firmaların, Dış Ticarette Teknik Düzenlemeler ve Standardizasyon Mevzuatı uyarınca gerçekleştirilen izin ve uygunluk işlemlerinin elektronik ortamda ve risk esaslı olarak yerine getirilmesi amacıyla kurulan web tabanlı Dış Ticaret Veri Sistemi'nde (DTVS) tanımlanması, DTVS'de işlem yapacak en az bir kullanıcının yetkilendirilmiş olması gerekecek. Bu Tebliğ kapsamındaki denetimler, gümrük beyannamesinin tescili öncesinde yapılacak. Kullanıcı, Bakanlık web sayfasının "E-İmza Uygulamaları" kısmında yer alan "E-İmza Uygulamalarına Giriş" bölümünü kullanarak DTVS üzerinden ithal partisine ilişkin verileri girerek başvurusunu yapacak. Verilerin doğru, eksiksiz ve zamanında girilmesinden kullanıcı sorumlu olacak.

-KAPSAM DIŞI TUTULANLAR-

Kullanıcı tarafından şahsi eşya, numune veya kapsam dışı olduğu DTVS'de beyan edilen ürünler için ürünün ithal edilebileceğine dair e-Uygunluk Belgesi doğrudan oluşturulacak. Firma adına işlem yapan kullanıcılar tarafından DTVS üzerinden beyan edilen bilgiler çerçevesinde, ithalatta denetime tabii oyuncaklar listesinde yer alan ürünlerden hangilerinin fiili denetime tabi tutulacağı DTVS aracılığıyla yapılacak risk analizine göre belirlenecek. Risk analizinin esasları, gerektiğinde Sağlık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve ilgili diğer tarafların da görüşü alınarak, Bakanlıkça belirlenecek. Risk analizi sonucunda fiili denetime tabi tutulmasına gerek görülmeyen ürünlerin ithal edilebileceğine dair e-Uygunluk Belgesi oluşturulacak.

-FİİLİ DENETİM-

Veri sistemi üzerinden yapılan başvuru sonrasında, DTVS aracılığıyla gerçekleştirilen risk analizi sonucunda fiili denetime tabi tutulmasına karar verilen ürünler için, Başvuru Formu ve eki belgeler ithalatçı veya temsilcisi tarafından ilgili Grup Başkanlığı'na sunulacak.
Fiili denetim sonucunda ilgili mevzuata aykırılık tespit edilmemesi ya da ürünün kapsam dışında olduğunun belirlenmesi durumlarında, DTVS vasıtasıyla ürünün ithal edilebileceğine dair e-Uygunluk Belgesi oluşturulacak. İlgili mevzuata aykırılık tespit edilmesi veya ithalatçıdan talep edilen ek bilgi ve belgelerin süresi içinde ilgili Grup Başkanlığına sunulmaması durumlarında, fiili denetim olumsuz olarak sonuçlandırılacak ve buna ilişkin sonuçlar DTVS'de ilan edilecek.

-KULLANICIYA YAPILAN BİLDİRİMLER-

Kullanıcı, denetim sürecine ve sonuçlarına ilişkin sorgulamaları DTVS aracılığıyla yapacak.
Yapılan denetimde, ürüne ilişkin mevzuata aykırılık tespiti halinde durum ilgili gümrük idaresi ile ithalatçıya veya temsilcisine ayrıca yazıyla bildirilecek. İthal edilecek ürüne dair e-Uygunluk Belgesi'nin oluşturulduğu durumlar için firmaya DTVS aracılığıyla bir referans numarası verilecek. Referans numarasının gümrük beyannamesinin ilgili hanesine firma tarafından kaydedilmesi zorunludur. Aksi takdirde ürünün ithaline izin verilmeyecek.

-TEBLİĞ 15 GÜN SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK-

Tebliğle, 29 Aralık 2010 tarihli ve 27800 (5. Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2011/10 sayılı Oyuncakların İthalat Denetimlerine Dair Dış Ticarette Standardizasyon Tebliği yürürlükten kaldırıldı. Buna karşın, bu Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce çıkış ülkesinde ihraç amacıyla taşıma belgesi düzenlenmiş veya Gümrük Mevzuatı uyarınca gümrük idarelerine sunulmuş olan ürünlerin ithali, ithalatçının talebi halinde yürürlükten kaldırılan Tebliğ'e göre sonuçlandırılacak. Bu Tebliğ yayımı tarihinden 15 gün sonra yürürlüğe girecek.(ANKA)
(HGS/ÖMR)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tufan kaya 7 yıl önce

Oyuncakta TSE belgesi alma zorunluluğu kaldırılınca piyasa zehirli oyuncaklarla doldu


Çin’e 450 doları veren zehirli de olsa getiriyor


Oyuncaktaki tehlikenin ortaya çıkardığı gerçek: Türkiye TSE denetimini kaldırdı. CE belgesi almak yeterli. Sonrası mı? Çok kolay…

Oyuncakta zehirli boya paniği büyürken, Türkiye’ye getirilen oyuncakların da tam bir denetimden geçmediği anlaşılıyor. Görüşlerine başvurduğumuz oyuncak distribütörleri, sahte oyuncaklardan ve yetersiz denetimden yakındı. Çok ucuza satılan oyuncakların malzemelerinin tehlikeiçerebileceğine dikkat çeken oyuncakçılar, piyasanın nedeyse tamamının Çin malı oyuncaklarla dolu olduğunu söyledi.

Türkiye Oyuncakçılar Derneği Başkanı Ahmet Alioğlu, Mattel’in almış olduğu kararın örnek bir davranış olduğunu belirtmesine karşın, “Ancak Mattel firması bu oyuncakları Avrupa üzerinden Türkiye’ye soktu. AB üzerinden mal gelirken ART belgesi olması yeterli. Türkiye sınırında yeni bir denetleme yapılmıyor” dedi.


Kaçak gelen oyuncaklar

Ahmet Alioğlu, Çin ve Hong Kong üzerinden gelen malların ise sıkı bir denetimden geçtiğini söylüyor: “Sipariş vermeden önce fabrika malının AB standartlarına uygun olduğunu ispatlamak zorunda. AB tarafından getirilen sağlık paketindeki bütün testleri yaptırması şart. Bu belgeleler ile mal Türkiye’ye geliyor. AB üzerinden gelen mallar gümrükte bu şekilde denetlenmiyor ama AB’de herhangi bir ülkeye girebilmesi için bu işlemlerin yapılması şart.” Alioğlu, gümrükten gelen malın CE standardına uygun olması gerektini belirtirken kaçak yollardan getirilen ürünlerin Türkiye’de satıldığına dikkat çekiyor: “Büyük mağazalarda kaçak ürün yok ama ufak mağazalarda bunlara rastlamak mümkün. Vatandaşlar özellikle oyuncak alırken kullanma kılavuzu, firmanın adresi ve telefonu, hangi yaş gurubuna ait olduğuna, ürünün markasının olup olmadığına dikkat etmeli.”

Zehirli oyuncak iyi sattı

İstanbul’un en büyük oyuncak piyasası Tahtakale’deki toptancılar ise özellikle Barbie’nin toplanan modelinin 1 yıldır Türkiye’de olduğunu söylüyor. Ekincioğlu Oyuncakçılık’ın yöneticisi Nafiz Ekincioğlu, Barbie’nin en az 100 modeli olduğunu ve ’köpekli model’ olarak bilinen ürünün 1 yıldır piyasada olduğunu söyledi.

Test kalkınca tehlike artı

Çin’den oyuncak ithal eden Gürkan Oyuncak’ın sahibi Gürkan Göver ise özellikle ’CE’ standardına dikkat çekiyor: “2006 yılına kadar Türkiye’ye oyuncak ithal edebilmek için TSE Belgesi alma zorunluluğu vardı. Bu belgeyi alabilmek için ithal edeceğimiz üründen örnekleri TSE’ye teslim eder, burada inceleme ve araştırma yapılırdı. Laboratuvarda test edilirdi. Çıkan sonuçlar standartlara uygunsa mal getirilirdi. 2006 yılında AB standartlarına geçince TSE zorunluğu ortadan kalktı. Çin’den mal getirmek istediğimizde sorulan tek belge ’CE’. Türkiye olarak hiçbir denetimden geçirilmiyor. İthalatçı firma olarak işimiz kolaylaştı ama CE Belgesi almak çok kolay. Pilli oyuncaklar için 450 dolar ödediğinizde CE Belgesi alabiliyorsunuz.”

Oyuncak krizi büyüyor

Dünyanın en büyük oyuncak firmalarından Mattel’in 1.5 milyon oyuncağı toplatmasının üzerinden daha bir hafta geçmeden 18.2 milyon oyuncağı daha geri çekmesi ciddi bir krizin sinyallerini verdi. Tüm dünyaya oyuncak satan Mattel ve diğer şirketler denetimlerini sıkılaştıracaklarını açıkladı. Amerikalı senatörler, Çin mallarına karşı önlem alınması için harekete geçti. ABD’de Çin mallarına boykot uygulanması tartışılıyor. Mattel, ilk 1.5 milyon oyuncağı boyalarında normalin üzerinde kurşun bulunduğu için toplattı. Geri çekilmesine Salı günü karar verilen 18.2 milyon oyuncak ise mıknatıslı bölümleri nedeniyle toplatılıyor. Bu oyuncaklardaki küçük mıknatıslar çok kolay kopuyor. Çocukların bunları yutması ise bağırsakların tıkanmasıyla sonuçlanabiliyor.

Önlemler artırılıyor

Bir başka oyuncak şirketi olan Hasbro da oyuncakların test standartları konusundaki kıstaslarını daha da sıklaştıracaklarını, şimdilik Çin malı oyuncaklar üzerinde yaptıkları testlerde herhangi bir sağlık sorununa rastlamadıklarını açıkladı. Hasbro oyuncaklarının neredeyse tamamının Çin’de üretildiğini hatırlattı. Haziran ayında RC2 şirketi Thomas&Friends isimli oyuncak trenlerini kurşun içeren boyası nedeniyle toplatmıştı.

Bebek önlükleri bile tehlikeli olabilir

Çin’de üretilen mallardaki kurşun miktarının bebek ürünlerinde de sorun olduğu ortaya çıktı. New York Times gazetesi dünyaca ünlü Toys ’r’Us mağazasına gidip burada 5 dolara satılan çocuk önlüklerini laboratuvarda test ettirdi. Önlüklerde kullanılan boyanın normalin 3 katı kurşun içerdiği, bebeklerin önlükleri ağızlarına götürmesi durumunda zehirlenmelerin meydana gelebileceği belirtildi.

Mıknatıs nedeniyle toplananlar

Polly Pocket
Doggie Day Care
Barbie
Tanner
Batman
One Piece

Boya nedeniyle toplananlar

Susam Sokağı
Araştırmacı Dora

Sahte CE damgası bile vuruyorlar

Takara Tomy’nin Türkiye Temsilcisi Super J. Super J’nin Türkiye’ye getirdiği en önemli ürünlerin başında ise Beyblade oyuncakları geliyor. Super J’nin sahibi Erdal Güven, “Beyblade’de sahtesi orjinalinin piyasasını kaptı. Sahtesi 3 YTL’den satılırken orjinali 30 YTL.. Ama sahte ürünlerin çocuk sağlığına tehdidi var. Çünkü hiçbir testten geçmiş değil. Öyle sahtekarlık yapılıyor ki üstüne sahte CE damgası bile vuruyorlar.”