LİMİTED ŞİRKETLERDE MÜDÜRLER KURULU

01 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu limited şirketlerin yönetiminde müdürlerin kurul olarak çalışmasını benimsemiştir.

624.madde limited şirketlerde, müdürlerin birden fazla olmaları halinde onların bir kurul olduğunu belirterek yönetim kuruluna özgü bir işleyiş kuralını hükme bağlamıştır.( Madde gerekçesi)

Yeni TTK’nun Limited Şirket Müdürler başlıklı 623.maddesinin 1.fıkrası;

 ‘’Şirketin yönetimi ve temsili şirket sözleşmesi ile düzenlenir. Şirketin sözleşmesi ile yönetimi ve temsili, müdür sıfatını taşıyan bir veya birden fazla ortağa veya tüm ortaklara ya da üçüncü kişilere verilebilir. En azından bir ortağın, şirketi yönetim hakkının ve temsil yetkisinin bulunması gerekir.’’hükmünü;

 müdürlerin birden fazla olma halini düzenleyen 624.maddesinin 1.fıkrası,

‘’ Şirketin birden fazla müdürünün bulunması hâlinde, bunlardan biri, şirketin ortağı olup olmadığına bakılmaksızın, genel kurul tarafından müdürler kurulu başkanı olarak atanır.’’ hükmünü,

Genel kurulun yetkilerini düzenleyen 616. Madde,1.fıkrası, b bendi

‘‘1-Genel kurulun devredilemez yetkileri şunlardır:

b-Müdürlerin atanmaları ve görevden alınmaları.’’ Hükmünü,

Yürürlük tarihini düzenleyen 1534. Maddesi 1.fıkrası,

‘‘Kenar başlıkları metne dahil olan bu Kanun 01.07.2012 tarihinde yürürlüğe girer. 1524 üncü madde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl sonra yürürlüğe girer. Türk Ticaret Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun hükümleri saklıdır.’’ hükmünü taşımaktadır.

6103 Sayılı Türk Ticaret Kanunun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun’un 25.maddesinde ise;

’Türk Ticaret Kanununun yürürlüğe girdiği tarihte görevde bulunan anonim şirket yönetim kurulları ile limited şirket müdürleri, görevden alınmaları veya yönetim kurulu üyeliğinin başka bir sebeple boşalması hâli hariç, sürelerinin sonuna kadar görevlerine devam ederler. Ancak, tüzel kişinin temsilcisi olarak üye seçilmiş bulunan gerçek kişinin, Türk Ticaret Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde istifa etmesi, onun yerine tüzel kişinin ya da başkasının seçilmesi gerekir. Tüm ortakların hep birlikte müdür sıfatıyla şirket işlerini idare ve şirketi temsil ettiği limited şirketlerde de aynı üç aylık süre içinde Türk Ticaret Kanununun 623 üncü maddesi hükmünün gereği yerine getirilir…’’ hükmü bulunmaktadır.


Devamı için tıklayınız

>> YENİ TTK UYARINCA LİMİTED ŞİRKET MÜDÜRLERİ

>> 6102 SAYILI YENİ TÜRK TİCARET KANUNU UYARINCA LİMİTED ŞİRKETLERDE ORTAKLAR GENEL KURULU KARAR NİSAPLARI

>> YENİ TTK UYARINCA ANONİM ŞİRKET YÖNETİM KURULU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.