Magandalara hapis cezası geliyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyonu'nda oluşturulan Silah Alt Komisyonu'nun hazırladığı silahlanmaya ilişkin tasarıda magandalara yönelik cezalar geliyor. Tasarıya göre düğün ve nişan gibi açık toplantılarda silah kullananlara 1 yıl ile 3 yıl arasında değişen hapis cezası verilecek. Ayrıca tasarıya göre İçişleri Bakanlığı bünyesinde ruhsatlı silahlar için merkezi bir sistem getiriliyor. Ruhsatlı silah verilirken herkesin silahından bir boş kovan numune alınacak.

Silah Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Sivas Milletvekili Selami Uzun, bazı basın yayın organlarında yer alan 'Silah bulundurma yaşı 18'e indiriliyor. İsteyen beş silah ruhsatı alabilecek ve bu silahların ikisini de üstünde taşıyabilecek. Ayrıca, silah almak için artık tam teşekküllü hastaneden heyet raporu da gerekmeyecek. Eski sabıkalılara silahlanma izni verilecek. İnternette de silah reklamı yapılabilecek' şeklindek ibilgilerin gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Mevcut kanunda av tüfekleri için yaş sınırının 18, diğer silahlar için ise 21 yaş olduğunu belirten Uzun, yeni tasarıda bu yaş sınırlarının değiştirilmediğini ifade etti.

Ruhsatlı silah alacak kişilerin zaten belli olduğuna dikkat çeken Uzun, toplumda böyle sokaktan toplanan herkese silah veriliyor gibi bir şeyin olmadığını vurguladı. "Belli kamu görevlileri, işadamları ve belli görevdekiler ruhsatlı silah alıyor. Bunlarda da bir sınır koyduk." diyen Uzun, bazı cezaları alanların hiç silah alamayacaklarını, bir kısım cezalarda ise bunun 1 yıl ile sınırlandırıldığını söyledi.

Ruhsat alma yetkisinin bir hak değil, devlet tarafından verilmiş bir ayrıcalık olduğunu vurgulayan Uzun, "Bu da herkese verilmiş değil. Haberlerde, sabıkalılar ruhsatlı silah alacakmış gibi bir hava oluşturuluyor. Böyle bir şey yok. Türkiye'de toplasan 2 -3 -5 bin kişidir ruhsatlı silah alabilecek olan. Herkesin ruhsatlı silah alabilecek kaidesi yoktur." dedi.

BOŞ KOVAN NUMUNESİ ALINACAK
Hazırladıkları tasarıda başka kısıtlamalar getirdiklerini anlatan Uzun, şöyle devam etti: "Düğünlerde, nişanlarda veya açık hava toplantılarında, yayla şenliklerinde silah atmak yasak. Kapalı yerlerde yapılan toplantılara silahla girmek yasak. Bar, pavyon gibi yerlere silahla girmek yasak. Düğünlerde silah atanlar, 1 yıl ile 3 yıl arasında ceza alacak. Diğerlerinde para cezaları var."

Ruhsatlı silahlarda merkezi bir sistem getirdiklerini dile getiren Uzun, ruhsatlı silahın İçişleri Bakanlığı'nda kaydı olacağını belirtti. Silah nerede verilirse verilsin ruhsatın bakanlıkta kaydı olacağını ifade eden Uzun, "Ruhsatlı silah verilirken herkesin silahından bir boş kovan numune alınacak. Evinde silahı olan kapalı bir yerde bulundurmak zorunda. Ya silaha kilit koyacak, ya kapalı kasa gibi bir yerde muhafaza etme şartı getiriliyor. Aslında biz işi kontrol altına alıyoruz. Fakat yapılan haberlerde, sanki her şeyi serbest bırakıyormuşuz gibi, sokaktan geçenler, 40 milyon silah alacakmış gibi haber yapıyorlar" diye konuştu.

6136 sayılı kanuna göre insanların 50 silahta, 100 silahta alabileceğini, bir engel olmadığını ve hepsini de taşıyabileceğini ifade eden Uzun, kendilerinin hazırladıkları tasarıda ise bir silahla sınırlandırıp iki tane silah taşıyabilme sınırını getirdiklerini, bunun şu an sınırsız olduğunu belirtti.

Heyet raporunda da 6136 sayılı kanunun aynen uygulanacağını dile getiren Uzun, konunun yönetmeliğe havale edildiğini, yönetmelikte de heyet raporunun uygulandığını kaydetti.

Tasarıda silah reklamı yapmanın yasaklandığını anlatan Uzun, "Fuar, gösteri gibi yerlerde serbest. Broşür dağıtmak serbest. Fakat televizyon ve gazetelerle silah reklamı yasak. İnternet aracılığıyla ise kendi şirketlerinin tanıtımını yapabilirler. Siz yasaklarsınız bile interneti, adam yurt dışından siteyi kurup yine reklam yapacak. Sen istersen Türkiye'de yasak et. En azından burada kurdurursan kontrol edersin." şeklinde konuştu.

Tasarının bütçeden sonra 2011 yılında komisyona geleceğini kaydeden Uzun, Genel Kurul'a gelip gelmeyeceğini bilmediğini ifade etti.CİHAN


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.