Muvakkat rehin açığı belgesi
Alacaklının satış talebinden sonra takdir edilen ve kesinleşen kıymete göre merhunun alacağı karşılamıyacağı anlaşılırsa, alacaklının talebi üzerine kendisine açık kalan miktar için bir muvakkat rehin açığı belgesi verilir.

Alacaklı, bu belgeye dayanarak borçlunun diğer mallarının haczini icra memurundan talebedebilir ve 100 üncü maddedeki esaslar dahilinde diğer alacaklıların haczine iştirak edebilir.

Bu takdirde alacaklı, rehnin satışı neticesinde, alacağının tahsil edilemiyen kısmını borçlunun diğer mahcuz mallarından rüçhansız olarak alır.

Muvakkat rehin açığı belgesi örneği..


T.C.   

                            Örnek No:30

...................... İcra Dairesi

Dosya No : ........................


MUVAKKAT REHİN AÇIĞI BELGESİ

1-Alacaklının adı, soyadı          : ........................................................................................

2-Borçlunun adı, soyadı           : ........................................................................................
                  
3-Alacağın miktarı               :  (..............................................................................)

4-Rehnedilenin takdir edilen kıymeti  :  (..............................................................................)

5-Takdir edilen kıymete göre açık        .........................................................................................

kalan miktar                    : .......................................................................................

İşbu rehin açığı belgesi İcra ve İflâs Kanununun 150/f maddesi uyarınca ....../....../...........  tarihinde alacaklı.................... ............................. verilmiştir. 

(İİK m.150/f)......./......./..........

İcra Müdürü

Mühür ve İmza


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.