Noterler arabulucu olabilir mi?
Konuyla ilgili Adalet Bakanlığı'nın yazısı şu şekilde:

T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü (Noterlik Bürosu)

HUKUK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE (ARABULUCULUK DAİRE BAŞKANLIĞINA)

İlgi : 28.06.2013 tarihli ve 59155416/253 sayılı yazınız.

Noterlerin arabuluculuk eğitimine ve eğitim sonunda verilen sertifika ile birlikte yazılı ve uygulamalı sınava katılıp katılamayacakları hususunda görüş istemi içeren ilgi yazınız ile konu incelendi.

Bilindiği gibi; 1512 sayılı Noterlik Kanununun 50 inci maddesi; "Hiçbir hizmet ve görev noterlikle birleşemez; yargı mercilerinin vereceği işlerle, ilim ve hayır kuruluşları başkan ve üyeleri, hakemlik, vasiyeti tenfiz memurluluğu ayrıktır.

Noterler, borsa oynamak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28 inci maddesinin 1 inci fıkrasındaki anlamda ticaret yapmak, kefil olmak, kendilerine ait ücretlerden herhangi bir şekilde indirim yapmak, aracı kullanmak, reklam ve rekabet niteliğinde bir eylemde bulunmak ve her ne suretle olursa olsun noterlik ücreti hususunda kendi aralarında sözlü veya yazılı anlaşma yapmaktan yasaklıdırlar." hükmünü içermektedir.

1512 sayılı Noterlik Kanunu'nun 50 inci maddesi hükmü ile 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ve Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği hükümleri birlikte değerlendirildiğinde; noterlerin, yıllık izinde olduğu sürelerde veya hizmeti aksatmayacak şekilde mesai bitimini müteakip akşam saatlerinde yada hafta sonları arabuluculuk eğitimine katılmalarında ve yine belirtilen zamanlarda olmak kaydıyla, eğitim sonunda verilen sertifika ile birlikte yazılı ve uygulamalı sınava katılmalarına yasal bir engel bulunmadığı, ancak noterlerin, belirtilen surette arabuluculuk belgesi almış olsalar dahi anılan mevzuat gereğince arabuluculuk siciline kaydolamayacakları ve bu görevi icra edemeyecekleri düşünülmektedir.

Bilgilerinize arz ederim.

Mustafa BULUT

Hakim

Bakan a.

Genel Müdür Yardımcısımemurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.