Özel yetkili mahkemeler tarihe karışıyor
AK Parti, özel yetkili mahkemeleri kaldıran teklifi TBMM'ye bu hafta sunacak. Teklif ile özel yetkili mahkemeler kaldırılacak ve buradaki dosyalar ağır ceza mahkemelerine devredilecek. Ayrıca TMK 10 ile görevli mahkemeler de kaldırılacak. Söz konusu teklif, Meclis Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek olan Demokratikleşme Paketi'ne eklenecek.

Meclis'te bu hafta özel yetkili mahkemeler ve Terörle Mücadele Kanunu konuşulacak.
AK Parti'nin hafta başında Meclis'e sunacağı teklif ile özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve buradaki dosyaların ağır ceza mahkemelerine devredilmesi öngörülüyor. Ayrıca TMK 10 ile görevli mahkemeler de kaldırılacak.
Söz konusu düzenlemelerin Meclis Anayasa Komisyonu'ndaki Demokratikleşme Paketi'ne eklenmesi öngörülüyor.
Demokratikleşme Paketi'nin Genel Kurul gündemine ise bir sonraki hafta gelmesi bekleniyor.

Torba tasarıya devam edilecek

Meclis Genel Kurulu'nda Salı günü Torba Tasarı olarak da adlandırılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşmelerine devam edilecek.
Muhalefet, tasarıda yer alan internet yayınları ve elektronik haberleşmeye ilişkin düzenlemelere sert tepki gösteriyor.
Meclis Genel Kurulu'nda bu hafta Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı da görüşülecek.

Meclis Genel Kurulu'nda bu hafta Askerlik Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı da ele alınacak.

Askere alınma yaşı 21

Tasarının getirdiği düzenlemeler şöyle:

Her sene yoklamaları sonucunda askere elverişli oldukları tespit edilenler, Genelkurmay Başkanlığının teklifi üzerine Millî Savunma Bakanlığınca belirlenecek celp ve sevk esaslarınagöre 21 yaşına girdikleri sene askere alınmak üzere çağrılacaklar.

Erbaş ve erlere verilen hava değişimi ve istirahat sürelerinin toplam otuz güne kadar (dahil) olan kısmı muvazzaf askerlik hizmetlerinden sayılacak.

Erbaş ve er statüsüne geçirilenlere, verilen hava değişimi ve istirahat sürelerinin toplam onbeş güne kadar (dahil) olan kısmı muvazzaf askerlik hizmetlerinden sayılacak.

Makam tazminatı almayan subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş emeklilerine 100 TL ödenecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları kendi kıta, karargâh ve kurumları içinde amatör askerî spor kulüpleri kurabilecek ve bu kulüplerde faaliyette bulunabilecek. Bu kulüplerin kurulması için Genelkurmay Başkanlığının müsaadesi ile ilgili makamlara müracaat edilecek.

Özel, yerel veya kış eğitim merkezleri kurulabilecek

Belirli zamanlarda özel askerî eğitimlerin yapılması, personelin moral ve motivasyonuna katkı sağlanması maksadıyla Genelkurmay Başkanlığının izni ile özel, yerel veya kış eğitim merkezleri kurulabilecek.

Askeri kantinler

Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin dayanıklı tüketim malları hariç zaruri ihtiyaçlarının daha ucuz ve kolaylıkla sağlanmasını temin maksadıyla her kışlada kantin kurulabilecek. İhtiyaç halinde bu kantinlerin kışla içinde veya dışında şubeleri açılabilecek.

Askeri müzeler

Türk Silâhlı Kuvvetlerinin sosyal, tarihi ve teknik gelişimini dönemlere göre yansıtmak, dünya tarihindeki etkinliğini, kahramanlığını, yerine getirdiği görevlerini sergileyerek; Türk Milletinin millî birlik ve beraberlik duygularını geliştirmek, kendi sahasındaki tarih ve askerlik ile ilgili bilimsel araştırmalar ve incelemeler için bir ortam hazırlamak, bu hususları belgeleyen kültür varlıklarının korunmasını, saklanmasını, sergilenmesini sağlamak amacı ile askerî müzeler kurulacak.

Askeri kantinler ve askeri müzeler kurumlar vergisinden muaf olacak

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kuruluş amaçlarına göre işletilen orduevi ve bağlı şubeleri, askerî gazinolar, kışla gazinoları, vardiya yatakhaneleri ve bunların müştemilatı, özel, yerel ve kış eğitim merkezleri, askerî kantinler ve askerî müzeler kurumlar vergisinden muaf olacak.

Orduevi ve bağlısı şubeler ile özel, yerel veya kış eğitim merkezleri ve kışla dışındaki askeri kantinlerin aylık gayrisafi hasılatının yüzde 1'i ile askeri müzelerin kültür sitesi aylık gayrisafi hasılatının yüzde 1'i en geç takip eden ayın 20'sine kadar genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere ilgili muhasebe birimine yatırılacak.

Fakülte veya yüksekokulları kendi hesaplarına bitirenlerden Türk Silahlı Kuvvetlerinde branşları ile ilgili muvazzaf subaylığa geçme talebinde bulunanlar, subaylığa nasıp onayı tarihinden geçerli olarak muvazzaf subay nasbedilecek.

Rütbe bekleme süresini tamamlamaya bir yıl kalanlar da Yüksek Askeri Şura değerlendirmesine alınacak.

Rütbe terfileri, ilgili kuvvet komutanlığı(Jandarma astsubayları için Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik astsubayları için Sahil Güvenlik Komutanlığı) Kurmay Başkanının onayı ile yapılacak.
Askeri hizmete ilişkin görevleri sebebiyle haklarında kamu davası açılanlar hakkında 926 sayılı Kanun hükümleri uygulanacak.

Kuvvet Komutanlarının görev sürelerinin sadece bir yıl değil mevcut usulle birer yıllık sürelerle yaş haddine kadar (65 yaş) uzatılabilecek.

Yüce Divan'da yargılanacaklar

Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı, görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan'da yargılanacak.
Bu suçlardan dolayı soruşturma açılmasına, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları hakkında Başbakan, Jandarma Genel Komutanı hakkında İçişleri Bakanı karar verecek.
Soruşturma izni verilmiş bulunanlar izin vermeye yetkili merci tarafından soruşturmanın emniyeti ve sıhhatli olarak devam etmesi amacıyla geçici süre ile görevden uzaklaştırılabilecek. Anılan kararlara karşı ilgililer on gün içinde Cumhurbaşkanlığına itiraz edebilecek.

İsimsiz ihbar ve şikayetler işleme konulamayacak

İsimsiz, imzasız, adressiz yahut takma adla yapıldığı anlaşılan ya da belli bir olayı ve nedeni içermeyen, delilleri ve dayanakları gösterilmeyen ihbar ve şikayetler işleme konulamayacak.

112 Acil Çağrı Merkezine asılsız ihbarda bulunan 250 lira ödeyecek

Meclis İçişleri Komisyonu 3 Şubat Pazartesi günü yapacağı toplantıda, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşecek. Teklife göre; 112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere il valileri tarafından 250 TL idari para cezası verilecek.
Teklife göre; memurlara, 16 yaşın altında, en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun hastalanması halinde hastalık raporuna dayalı olarak ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde on güne kadar mazeret izni verilecek.

Komisyonların gündemi

5 Şubat Çarşamba günü toplanacak olan Avrupa Birliği Uyum Komisyonu'nda, Rekabetin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ele alınacak.
Plan ve Bütçe Komisyonu Çarşamba günü yapacağı toplantıda, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini masaya yatıracak.
Çarşamba günü toplanacak olan Dışişleri Komisyonu'nda aralarında Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği Arasında İzinsiz İkamet Eden Kişilerin Geri Kabulüne İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı'nın da yer aldığı bazı tasarılar görüşülecek.


ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.