Yangın tazminatı kaldırıldı
2/11/2011 tarihli ve 28103 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olan 666 sayılı KHK ile kamu kurumları arasındaki ek ödemeler eşitlenirken, bu eşitsizliği bozan ikramiye, fazla ödeme gibi bir çok maaş unsuru da kaldırılmıştır.
 
Kaldırılan bu ek ödeme kalemlerinden birisi de yangın tazminatı olarak bilinen Orman Genel Müdürlüğü personeline verilen fazla çalışmalardır.

31/12/2012'den geçeli olmak üzere kaldırılan hüküm şu şekildedir:
 
6831 Sayılı Orman Kanununu 71.maddesinin son fıkrası:
 
"657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tâbi memurlardan, Orman Genel Müdürlüğünün merkez teşkilâtı kadrolarında orman yangınlarıyla mücadele nöbeti tutanlar ile taşra teşkilâtı kadrolarında orman yangınlarıyla mücadele, orman koruma ve sınırlandırma faaliyetlerinde fiilen görev yapanlara döner sermaye bütçesinden karşılanmak üzere Mayıs ayı başından Kasım ayı sonuna kadar ayda 10000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere aylık maktu fazla çalışma ücreti ödenebilir. Fazla çalışma ücreti, personelin kadro unvanı, görev mahallî, çalışma süreleri, görevin önem ve güçlüğü dikkate alınarak Maliye Bakanlığının uygun görüşü üzerine Çevre ve Orman Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenir. Bu kapsamdaki personele bir yılda ödenecek fazla çalışma ücreti toplamı, Orman Genel Müdürlüğüne bağlı işletmelerin bir önceki yıldaki toplam döner sermaye gelirlerinin % 10'unu geçemez. Bu hüküm uyarınca fazla çalışma ücreti ödenen personele bu dönemde ayrıca herhangi bir fazla çalışma ücreti ile 12 nci maddede öngörülen ödeme yapılamaz."
 
Yukarıda yer verilen hüküm, 666 sayılı KHK'nın ek 12. maddesi ile kaldırılmış ancak geçici 15. maddesinde yapılan düzenlemeyle bu kaldırmanın 31/12/2012'den itibaren uygulanması kararlaştırılmıştır.
 
Bu bağlamda, bu yıl yangın tazminatı ödemesi yapılmayacaktır


memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YAVUZ ERTÜRK 5 yıl önce

iyi oldu biz memurlarin ne günahi var.herkes torpil ariyordu ogm gitmek için.

Avatar
ormancı @YAVUZ ERTÜRK 5 yıl önce

senin ne günahın var bilyormusun sekiz saat masa başında oturmak? biz ormancıların mesai kavaramı yok günlerce yangın söndürmekle uğraşırken sen evde çocuğunu seviyorsun