51 yıllık arazi davasına Başbakan Davutoğlu sessiz kalmadı
İzmir’in Buca ilçesinde canlı 39 yaşındaki Muharrem Arıkan, Türkiye-Suriye sınırının kullanılmamış noktasındaki yer yağı çıkan arazileri düşüncesince 51 senedir hususiyet savaşı veriyor. Mardin'in Nusaybin ilçesindeki bin 335 dönümlük arazilerinin, ayrımsız köyde canlı müşterek ayrıksı familya çeşidinden gerçek olmayan adanmış senetleri ile ele geçirildiğini kanıt fail Arıkan, babası ve amcası çeşidinden 1968 senesinde Nusaybin Tapu Kadastro Mahkemesi'ne sorun açıldığını belirtti. 

Arıkan ailesinin sorun dilekçesinde ise gözleri görmeyen anası namına ayrıksı kadının tapuya götürülmüş olduğu ve arazilerinin gerçek olmayan adanmış senedi düzenlenerek satışının yapıldığını öne sürüldü. Nusaybin Tapu Kadastro Mahkemesi'nin kapanması ile sorun Mardin Tapu Kadastro mahkemesine taşınırken, familya üyeleri hususiyet mücadelesinin sonunu göremeden ölüm etti.

Babası Ali İhsan ve amcası Abdülkadir Arıkan’ın açmış olduğu davayı sürdüren Muharrem Arıkan, babaanneleri namına tapu kaydının ellerinde olmalarına karşın mahkemenin 51 senedir sonuçlanmadığını belirtti. Arazilerinden Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın yer yağı çıkardığını fakat murafaa sürecinden ötürü tek adalet alamadıklarını tamlayan Muharrem Arıkan, mevzuyu Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ve danışmanlarına iletti. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun madde ile ilgileneceğini söylemesinin ardından, Başbakanlık Danışmanı Mustafa Kemal İşler de Muharrem Arıkan’ı arayarak sıkıntıları dair araştırma görevlisi olacaklarını söyledi. Geçirdiği kaymakamlık dolayısıyla bacağından sakatlığı bulunan, anlaşma problemi canlı ve başbakanlıktan çav beklediğini kail Arıkan, “Varlık zarfında fıkdan çekiyoruz” dedi.

“VARLIK İÇİNDE YOKLUK ÇEKİYORUZ”

Arazilerinden yer yağı çıkartan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’ndan murafaa sürecinden ötürü kamulaştırma bedellerini alamadıklarını ati devam eden Arıkan, “İstimlaklarımızı alamıyoruz. Mahkemeyi esbabımucibe göstererek bizlere bu bedelleri ödemiyorlar. Çeşitli açıklamalarda bulundular; Bedelli öderiz, bankada blokeli kalır, parayı yatırır alırız fakat mahkemeyi kaybederseniz parayı art ifa etmek mecburiyetinde kalırsınız’ dediler. Bende bunun dair adalet arayışımı sürdürdüm. Sayın Ahmet Davutoğlu ile kendisinin İzmir ziyaretinde görüşmüştüm. Başbakanımıza mevzuyu bağlanmış şekilde ilettim, ilgileneceğini söyledi.

Sayın Cumhurbaşkanımıza varıncaya kadar, korumaları aracılığıyla bağlanmış beyanlarda bulundum. Bunun birlikte geçtiğimiz Ramazan Bayramı’ndan dü çağ geçmiş Sayın Başbakanımızın Danışmanı Mustafa Kemal İşler aradı. Ona da durumumu bildirme ettim, tekaüt vaziyette olduğumu anlatım ettim, devir yapmalarını bekliyorum. Şu anda halen dünya malı zarfında fıkdan çekiyoruz” diyerek konuştu.

"SON KEŞİF TERÖR NEDENİYLE GERÇEKLEŞEMEDİ" 

Babaanneleri namına tapu kaydı olmasına karşın mahkemenin müşterek çeşitli sonuçlanmadığını vurgulayan Arıkan, yer yağı kuyularındaki ürün keşfin de yıldırı vakaları dolayısıyla gerçekleşemediğini dile getirdi.

“ELİMİZDE RESMİ TAPU KAYDI VAR”

Bazı insanların arazileri üstünde adalet kanıt ettiğini anlatım fail Arıkan şöyleki bitmeme etti: “13,14,15,16 parsellerde dört yer yağı kuyumuz var. 1983 senesinde bu yana yer yağı çıkarılıyor. Bazı kişiler topraklarımız üstünde adalet kanıt ederek toprağımızı takım biçmektedir ve ihtiyadi hazırlık kararlarımız art çevrilmekte. Haklılığımız mahkemede tekraren ispatlanmasına karşın ürün yok. 

Elimde babaanneme ilgilendiren tapu kaydı var. Resmi çevirisi işlenmiş müşterek belgedir. Buna karşın murafaa lehimize ürün vermiyor. Gücümüz bulunmadığı düşüncesince bu şahıslarla başlangıç edemiyoruz, devletten iane istiyoruz. Bize bu mevzuda iane etmelerini bekliyoruz. ”

“EVİMİN KİRASINI ÖDEYEMİYORUM” 

Öte taraftan Muharrem Arıkan 2012 senesinde komşularıyla yaşadıkları müşterek husumetten ötürü dair makine sürüldüğünü ve sol bacağında hata oluştuğunu anlatım etti. Maddi şekilde tekaüt vaziyette bulunduğunu ve iş bulamadığını korumak için çaba sarfeden Arıkan, “Sol bacağımda sakatlığım kaldı ve o günden buyana hayatım cehenneme döndü. İş bulamıyorum. Birçok işyerine müracaat yaptım fakat sol bacağımdaki hata maatteessüf bariyer oldu. Bu sebepten dolayı hayatım da allak bullak oldu. 3,5 senedir iri müşkülat yaşıyorum.

Şu anda da başlangıç döndürücü tekaüt durumdayım. Evimin kirasını ödeyemedim, iş başvurularından her daim menfi karşılık aldım. Borcumuzu ödeyemediğimiz düşüncesince de evden de yürütme kanalıyla çıkarmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.Arıkan hekim tutanağına mucibince ağırbaşlı işlerde çalışamadığını, hususi sürücülük kadar geniş işlerde idman istediğini de laflarına ilaveten yetkililerden iane istedi.

“KADASTRODA UZUN SÜREN DAVALAR MEVCUT”

Arıkan’ın avukatı Abdullah Düzgün ise Türkiye genelindeki kadastro mahkemelerinde bu tür derinlemesine devam eden davaların olduğuna ayraç ederek şu detayları verdi: “Kadastro mahkemelerinde derinlemesine devam eden sorun dosyaları mevcuttur. Bu davalar derinlemesine sürdüğü düşüncesince nice yerel kavgalara ve cinayetlere faktör bulunan sonuçlar ortaya çıkıyor. Kesinlikle kadastro dosyalarının müşterek an geçmiş bitmesi lazım. Bu alanlara uzman, bu işin eğitimini almış hakimler atanırsa ve bunlara ‘3 yılda bitirin’ kadar müşterek kota koyarlarsa, davalar çabuk müşterek biçimde sonuçlanabilir.”


Kaynak: IHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.