Bilginler\'den reddi hakim talebi

Özden ATİK / AHT

Dinç Bilgin ve oğlu Önay Şevket Bilgin karar verilmesi beklenen Etibank\'ın zarara uğratılmasıyla ilgili davada daha önceki davalarda olduğu gibi zaman kazanmak amacıyla reddi hakim talebinde bulundu. Bilginler, aynı mahkemede görülen Pamukbank\'ın zarara uğratılmasıyla ilgili Mehmet Emin Karamehmet\'in 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldığı davanın kararında haklarındaki suçlamaların zaman aşımı nedeniyle düşmesine \'zimmet\'
suçundan suç duyurusunda bulunulması gerektiğini bildirerek muhalefet şerhi koyan Üye Hakim İlhan Karagöz\'ün reddini istedi. Mahkeme raporlu olan Hakim Karagöz\'ün görüşü alındıktan sonra talebin değerlendirilmesi için dosyanın İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi\'ne gönderilmesine karar verdi.

HAKİMLERE AYNI TAKTİK

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi\'nde dün görülen karar duruşmasına tutuksuz 27 sanıktan Dinç Bilgin, Önay Şevket Bilgin, Hakkı Cengiz Kırgül, Şükrü Karahasanoğlu, Cahit Demir, Murat Yüksel, Seda Eren, Ayşe Emel Tahıl, Haluk Fikret Abuşoğlu ve Ferhat Yengiloğlu katıldı. Bilginler\'in avukatı Asım İplikçioğlu, geçtiğimiz günlerde aynı mahkemede görülen ve Mehmet Emin Karamehmet\'in 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldığı davanın kararında üye Hakim İlhan Karagöz\'ün müvekkilleri hakkında \'zaman aşımı nedeniyle haklarındaki davanın\' kaldırılmasına muhalefet şerhi koyduğunu hatırlattı. Hakim Karagöz\'ün müvekkilleri için zimmet suçundan suç duyurusunda bulunması gerektiğini muhalefet şerhine görüş olarak bildirdiğini kaydeden Avukat İplikçioğlu, \"Suç ihbarı yapılması gereken olayda müvekkillerimin hiçbir ilgisi yoktur. Böyle bir olay yoktur. Bu sebeple reddi hakim talebinde bulunuyorum\" dedi. Sanıklar Dinç ve Önay Şevket Bilgin de avukatlarının reddi hakim taleplerine katıldıklarını söyledi.

HAKİM RAPORLU

Mahkeme heyeti, raporlu olan Üye Hakim İlhan Karagöz\'ün göreve başladığında reddi hakim talebiyle ilgili görüyü alındıktan sonra dosyanın İstanbul 1.Ağır Ceza Mahkemesi\'ne gönderilmesine karar verdi.

REDDİ HAKİM TALEBİ KARARI ERTELETTİ

Cumhuriyet Savcısı Selamettin Celep daha önceki oturumda verdiği mütalaasında sanıklardan Dinç Bilgin ve Şevket Önay Bilgin`in `cürüm işlemek için örgüt oluşturmak, yönetmek ve üye olmak, nitelikli dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik` suçlarının zaman aşımına uğradığını belirterek, `nitelikli ve teselsülen zimmet` suçunun hareketlerine uyan 4389 sayılı Bankalar Kanunu`nun 22/2-3 son, 765 sayılı TCK`nın 80,31 ve 33 maddelerine göre 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezasına çarptırılmaları ile zararın 3 katı kadar da para cezasına çarptırılmalarını talep etmişti. Dünkü oturumda karar çıkması beklenen dava, reddi hakim talebi nedeniyle ertelendi.

BİLGİNLER HAKKINDA ZİMMETTEN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMASINI İSTEMİŞTİ

Mehmet Emin Karamehmet\'in 11 yıl 8 ay hapis cezası aldığı davada Üye Hakim İlhan Karagöz muhalefet şerhi düşerek zaman aşımından düşme kararı verilen Sınai ve Mali Yatırımlar Holding A.Ş ile Atel Pazarlama ve Servis Hizmetleri A.Ş\'ye kullandırılan kredilerin aynı zamanda grup dışı AKK Şirketi\'ne aktarılarak oradan da AKK Şirketi\'nin Pamukbank\'a borçlarının ödenmesi için kullanılmasına dikkat çekmişti. Hakim Karagöz kararında \"Eylemin sübutu halinde AKK Şirketi yetkililerinin de bu zimmet suçunun sanıkları olması ihtimali bulunduğundan ki (AKK Şirketi, İnterbank\'ın iştiraki olup İnterbank da sanıklardan Mehmet Emin Karamehmet tarafından Cavit Çağlar\'a satılmış idi) yine Atel Şirketi\'nin yüzde 50 ortağının Çukurova Grup dışı Bilgin Grubu\'na ait olması nedeniyle Bilgin Grubu yetkilisinin zimmet suçunun sanığı olması ihtimali bulunacağından o kişi ya da kişiler hakkında cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmesi gerekir\" demişti.

BİLGİNLER BİRÇOK KEZ REDDİ HAKİM TALEBİNDE BULUNMUŞTU

Dinç Bilgin ve Önay Şevket Bilgin, yargılama süresince birçok kez reddi hakim talebinde bulunmuştu. Yargıtay tarafından iki kez bozulan davada, Bilginler\'in avukatı Mehmet Asım İplikçioğlu, 20 Temmuz 2005\'te İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Akın\'ın \"Altın Makas RTÜK\" isimli kitabını öne sürerek \"Dinç Bilgin\'i izlediği ve onun hakkında henüz bu davaya bakmadan önce dahi gerçek dışı ve önyargılı yakıştırma ve suçlamalarda bulunduğu açıktır\" diyerek reddi hakim talebinde bulundu.
Ancak talep reddedildi. Bilginler, yargılamayı yapan İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti aleyhine 25\'er bin TL\'lik tazminat davası da açtı ancak bu dava da reddedildi. Bilginler\'in, hâkimlere 2\'şer bin TL tazminat ödemesi kararlaştırıldı. Bunun üzerine Bilginler\'in avukatı Mehmet Asım İplikçioğlu, dava ilk kez bozulduktan sonra görülen 31 Temmuz 2006 tarihli duruşmada, yine reddi hakim talebinde bulundu. Avukat İplikçioğlu, mahkeme heyetine Yargıtay 4. Hukuk Dairesi\'ne tazminat davası açtıklarını ancak bunun reddedildiğini, mahkemeyle sanıklar arasında cebri icra hukukuna dayalı alacaklı-borçlu durumu olduğunu ileri sürerek mahkemeyi reddettiklerini söyledi. Mustafa Akın başkanlığındaki heyet, reddi hakim talebini reddederek dosyayı İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi\'ne gönderdi.
Ancak itirazı inceleyen İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi reddi hakim talebini 12 Eylül 2006\'da kabul etti. Bunun üzerine İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi de Dinç Bilgin ve Şevket Önay Bilgin hakkındaki bu kararı kabul ederek, dosyalarını ayırdı. Bu sanıkların yargılanmalarına İstanbul 3.
Ağır Ceza Mahkemesi\'nde devam edildi.

İLK BOZMA BANKACILIK YASASINDAKİ DEĞİŞİKLİK NEDENİYLE...

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi\'nin 22 Temmuz 2005 tarihli kararında, Dinç Bilgin\'i zimmet suçundan 14 yıl hapis ve 499 milyon 977 bin TL para cezası, Önay Şevket Bilgin ise 9 yıl 4 ay hapis ve 189 milyon 389 bin YTL para cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, sanıklar Şükrü Karahasanoğlu ile Zeki Ünal\'ı 9 yıl 26\'şar gün hapis, Mustafa Dinçer ile İsmail Hakkı Karakaya\'yı da 7 yıl 9 ay 10\'ar gün hapis cezasına çarptırdı. \'\'Nitelikli dolandırıcılık\'\' suçundan Cavit Çağlar\'ın 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldığı kararda, Mustafa Çağlar\'a 1 yıl 6 ay 22 gün, Hakkı Cengiz Kırgül\'e de \'\'özel belgede sahtecilik\'\' suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi ancak bu cezalar ertelendi.

Mahkeme heyeti, Dinç Bilgin, Cavit Çağlar, Mehmet Nail Keçili, Şevket Önay Bilgin, Mustafa Çağlar, Türker İnanoğlu ve Nevzat Ak\'ın da aralarında bulunduğu 23 sanığın, \'\'cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak, bu teşekküle üye olmak ve teşekkül üyelerine yardım etmek\'\' suçlarına ilişkin beraatına karar verdi. Yargıtay 7. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını usul eksikliğinden bozmuş, ayrıca karardan sonra yürürlüğe giren bankacılık yasasında lehe hükümler olup olmadığının incelenmesini istedi.

İKİNCİ KEZ BOZULUNCA BİLGİNLER\'İN DOSYASI ANA DAVAYLA BİRLEŞTİ

Yargıtay\'ın kararı bozmasının ardından Bilginler\'in reddi hakim taleplerinin İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi\'nce kabul edilmesi üzerine, dosyaları ayrıldı. Bilginler\'in yargılanmasına, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi\'nde devam edildi. Bu arada diğer sanıklar açısından yargılamayı sürdüren İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi de 15 Kasım 2006 tarihli duruşmada, Cavit Çağlar\'ı \'\'nitelikli dolandırıcılık\'\' suçundan 3 yıl 1 ay
15 gün hapis ve 20 bin 830 TL adli para cezasına mahkum etti. Mustafa Çağlar da 1 yıl 6 ay 22 gün hapis ve 15 bin 620 TL adli para cezasına çarptırıldı ancak cezası ertelendi. Bankanın 4 yöneticisini de 11 yıl 8 ay ile 7 yıl 9 ay arasında hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, diğer sanıklar açısından beraat ve ortadan kaldırma kararları verdi. Ancak sanıklar Cavit Çağlar ve oğlu Mustafa Çağlar hakkındaki davayı zaman aşımı süresi dolduğundan ortadan kaldıran Yargıtay 7. Ceza Dairesi, Dinç Bilgin ve oğlu Şevket Önay Bilgin\'in hukuki durumlarının ve suç vasfının ihtisas mahkemesi olan İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi\'nde birlikte yapılacak yargılamada değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Yüksek mahkeme, diğer sanıklar hakkındaki kararı da çeşitli nedenlerle bozdu. Davanın yeniden görülmesine başlanmasının ardından Dinç Bilgin ve Şevket Önay Bilgin\'in ayrılan dosyaları yeniden İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi\'ndeki ana davayla birleştirildi. Haber Türk

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.