CHP\'li başkan Hamdi Sedefçi\'ye ikinci kez hapis cezası

EDİRNE Belediye Başkanı CHP’li Hamdi Sedefçi şehiriçi içme suyu şebekesi imtiyaz ihalesine ve bu ihalenin hazırlanması için danışman tutulması için açılan ihaleye fesat karıştırmak suçundan davada, toplam 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Başkan Sedefçi ihaleyi kazanan firmadan evine dolap yaptırdığı gerekçesi ile görevi kötüye kullanmak suçundan ise 10 ay hapis cezasına çarptırıldı ancak bu ceza 5 yıl süre ile ertelendi. Sedefçi, spor tesisi ihalesine fesat karıştırdığı iddiasıyla yargılandığı davada da geçen ay 4 yıl 2 ay hapse çarptırılmıştı.

Edirne 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘ihaleye fesat karıştırmak’, ‘rüşvet almak’, ‘örgüt kurmak’, ‘üye olmaksızın örgütle suç işlemek’ ve ‘suç gelirlerini aklamak’ suçlaması ile tutuksuz yargılanan 23 sanıklı davanın bugün 12\'nci duruşması yapıldı. Saat 10.20’de başlayan duruşmaya tutuksuz sanıklar Ümit Yeğin, Abdullah Veli Aksaz, Cevdet Girgin, Osman Ateş, Kader Pajo, Talat Özcan, İbrahim Kıranlar ve İsmail Veysel Parlaktaş katılırken, aralarında Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin de bulunduğu 15 sanık katılmadı.

Edirne 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Tayyip Özdurmaz, dosyada delillerin toplandığını söyledi ve duruşmaya katılan sanıklar ile avukatlarından tek tek son savunmalarını istedi. Sanık avukatları dosyadaki mevcut delil durumuna göre suç unsurunun olaşmadığını, heyetin suç oluştuğu yönünde kanaat sahibi olması durumunda ise şüpheliler hakkında indirim uygulamasını talep etti. Duruşmada hazır bulunan 8 sanık tek tek ayağa kalkarak ‘suçsuzum ve beraatımı istiyorum’ dedi. Sanık ve avukatlarının savunmaları 2.5 saat sürede tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti karar için kısa bir ara verdi.

Mahkeme heyeti müzakeresini tamamladıktan sonra duruşma saat 14.00’te yeniden başladı. Mahkeme heyeti dosyadaki delil durumu ve sanıkların savunmalarını dikkate alarak Edirne Belediyesi Su İmtiyaz İhalesi’ni hazırlamak üzere danışman alınması yönündeki ihaleye fesat karıştırmak, ve şehiriçi içme suyu şebekesi ihalesine fesat karıştırmak olmak üzere 4’er yıl 2’şer ay olmak üzere sanıklar Edirne Belediye Başkanı CHP’li Hamdi Sedefçi, ihaleyi kazanan şirket yöneticileri Mehmet Altunhan ile Danışman Abdullah Veli Aksaz\'ı toplam 8’er yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırdı.

Edirne Belediyesi Su İmtiyaz İhalesi’ne hazırlamak üzere danışman alınması yönündeki ihaleye fesat karıştırmak suçundan yargılanan sanıklar, danışmanlık ihalesini kazanan ve ihale sürecinde teklif veren şirket yöneticileri ve belediye görevlileri Ümit Yeğin, Nevin Arabacı, Şevket Günbay, Cevdet Girgin ve Ruhi Takındı’ya 4’er yıl 2’şer ay hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti ayrıca, Edirne Belediyesi’nin açtığı şehiriçi içme suyu şebekesi ihalesine fesat karıştırmak suçlaması ile ilgili olarak sanıklar, ihaleyi kazanan şirket yöneticileri Mustafa Selçuk, Ali Fatih Şahin, Önder Karahan hakkında 4’er yıl 2’şer ay hapis cezasına hükmetti.


SEDEFÇİ\'YE 10 AY DAHA HAPİS CEZASI

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, imtiyaz ihalesini kazanan şirket yöneticilerine evine ait dolabın ücretini ödettiği gerekçesi ile ayrıca görevi kötüye kullanmak suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Ancak mahkeme heyeti 10 Ay hapis cezasını erteleyerek 5 yıl süre ile denetimli serbestlik uygulanmasına karar verdi.

Edirne 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi ayrıca sanıklar hakkında açılan suç işlemek için örgüt kurmak, suç örgütüne üye olmak veya üye olmaksızın örgüt ile birlikte suç işlemek, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, rüşvet vermek, rüşvet almak suçlarından beraatine karar verdi. Mahkemede suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak suçundan yargılanan Ahmet Özal da beraat eti.


SPOR TESİSİ İHALESİNDEN DE MAHKUM OLMUŞTU

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, hakkında spor tesisleri ihalesine fesat karıştırdığı ididasıyla Edirne 1\'inci Ağır Ceza Mahkemesi\'nde yargılandığı 6 sanıklı davada da mahkum olmuştu. 18 Şubat\'ta karara bağlanan bu davada Sedefçi 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.


Olay neydi?

EDİRNE Belediyesi şehiriçi içme suyu imtiyaz ihalesine fesat karıştırıldığı gerekçesi ile Emniyet Müdürlüğü ekipleri 7 Mart 2008 tarihinde ‘Dede’ adıyla operasyon düzenledi. Polisteki sorgusundan sonra mahkemeye çıkarılan şüpheliler Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, emekli Başkan Yardımcısı Cengiz Erdoğan, ihaleyi kazanan şirket yöneticileri Mustafa Selçuk, Mehmet Altunhan, Ali Fatih Şahin, Talat Özcan, Ümit Yeğin, ihale danışmanı Abdullah Veli Aksaz 11 Mart günü tutuklandı.

Eski Malatya Milletvekili Ahmet Özal, Önder Karahan, Belediye Hesap İşleri Müdürü Ruhi Takındı, Belediye Satınalma Müdürü Cevdet Girgin, Satınalma Memurları Osman Ateş, Cafer Kartal, ihaleyi kazanan firma yetkilileri Önder Karahan, Nevin Arabacı, İsrahim Kıranlar, Kemal Kurt, Osman Bozkurt, İsmail Veysel Parlaktaş, Ferit Yağan, Ali Demirci, Şevket Günbay tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Edirne Cumhuriyet Savcılığı hazırladığı iddianamede sanıklar hakkında 205 sayfalık, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kurulmuş olan örgüte üye olmak, örgüte üye olmaksızın örgüt ile birlikte suç işlemek, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, su imtiyaz ihalesine fesat karıştırmak, fesat amacıyla kamu görevlisine rüşvet vermek ve almak, danışmanlık ihalesine fesat karıştırmak, ihale danışmanı olan kamu görevlisine rüşvet vermek ve almak, su gelirlerini aklamak ve kaynağını gizleyerek meşru yollardan elde ettiği kanaatini uyandırmak üzere çeşitli gizleyici işlemler yapmak suçlamasıyla 22 ile 51.5 yıl arasında değişen hapis cezaları istemişti. (dha)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.