Çocuğuna aşı yaptırmayan aileye dava
Balıkesir’in Bandırma ilçesinde ulusal aşı programı içerisinde yer alan karma aşılarda maymun ve domuz kanı bulunduğunu ileri süren aile, 2,5 yaşındaki Azra adlı çocuklarına aşıları yaptırmadı. Ardından Serkan ve Sümeyya Kuş çiftine ‘çocuğu ihmal’ suçlamasıyla dava açıldı.

Aile yetkililerin kendilerini çocuklarını ellerinden almakla tehdit ettiğini öne sürerek dava açılmasını eleştirdi. Çocuklarına Hepatit B, Hepatit A, Hepatit MMR gibi karma aşıları yaptırmayan Kuş çifti, araştırma yaptıklarını, eczacı ve bazı doktorlarla görüşmelerinin ardından aşılardan bazılarının zararlı olduğunu tespit ettiklerini savundu.Baba Serkan Kuş, aşının içerisindeki maymun ve domuz kanı maddelerinin zararlı olduğunu öğrendiklerini söyledi.

PSİKOLOJİM BOZULDU

 Kendi çocuğunu ihmalle suçlandığını belirten Kuş, “Böyle bir şey olamaz” diye isyan etti. Anne Sümeyya Sena Kuş ise, psikolojilerinin bozulduğunu ifade etti. Çocuğunun aşı yapılan çocuklara göre daha sağlıklı olduğunu ileri sürdü.

DEVLET ÇOCUĞU ALABİLİR

 Ban­dır­ma Ai­le Mah­ke­me­si­’ne açı­lan da­va­da aşı­lar ya­pı­la­rak Ço­cuk Ko­ru­ma Ka­nu­nu­’nu uya­rın­ca Az­ra Ku­ş’­a sağ­lık ted­bi­ri uy­gu­lan­ma­sı­na ka­rar ve­ril­di. Mah­ke­me­nin ço­cu­ğa aşı yap­tı­rıl­ma­sı yö­nün­de­ki ka­ra­rı­nın ye­rin­de ol­du­ğu­nu sa­vu­nan Ba­lı­ke­sir Ba­ro­su Yö­ne­tim Ku­ru­lu Üye­si Avu­kat Tü­lin Kü­çük­ler Ak­ya­zar, “Ka­nu­nen doğ­ru bir ka­rar. Dev­let ço­cu­ğun ve­la­ye­ti­ni de ka­nu­nen ala­bi­lir. Bu du­ru­mun or­ta­dan kal­dı­rı­la­bil­me­si için ba­kan­lık aşı­la­rın içe­ri­ği hak­kın­da açık­la­ma ya­pa­bi­li­r” de­di. BUGÜN GAZETESİ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.